bizimhendek.com
Advert
ADINI SİZ KOYUN !
admin

ADINI SİZ KOYUN !

Bu içerik 451 kez okundu.
Reklam

Sakarya’da  mevcut Sakarya Araştırma Hastanesinin bitişiğine inşası düşünülen 400 yataklı devlet hastanesinin yapımına uzun zamandır başlanamadı. Gerekçe başta Orman bölge müdürlüğü olmak üzere Orman İş sendikası Türk Orman Sen, KESK ve Orman Mühendisleri odasınca  hastanenin yapımının durdurulması gerekçesiyle Bölge İdare Mahkemesine açtığı yürütmeyi durdurma davası ve mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurması kararı… Sonrasındaki lojman yıkımının hukuka uygundu-değildi tartışmaları. Yerin sonradan sağlık bakanlığına devri. Lojmanda oturanlara TOKİ’nin  konut vermesi vs.
Yukarıda adları geçen işçi örgütü sendikaları yaptıkları açıklamalarda hastanenin yapımına karşı olmadıklarını sadece  birinci deprem bölgesi olan  Sakarya’da yapılması düşünülen 400 yataklı hastane projesinin depreme dayanıklı olmasını istedikleri ifade ediyorlar.
Bütün bunları kamuoyu anlayışla karşılar. Ancak Hendek’de yaşananlara ne demeli ?
Bilindiği üzere Hendek Belediye başkanı yerel seçimler öncesinde Hendek ilçesine 100 yataklı hastane yapma sözü vermişti. Hastane projesine gerekçe olarak da  Hendek’in bulunduğu jeopolitik  durumu. D-100 karayolu ve  TEM otoyollarının ilçe içersinden geçiyor olması., Sakarya’nın hasta yoğunluğunun azaltılması gibi  haklı nedenleri vardı.
Öyle ki Sakarya’da yaşanan yer sorunu,  Hendek’de yaşanması bir yana yeri bile Hendek belediyesi tarafından sağlık bakanlığına devredildi. Peki bununla kalındı mı? Hayır. Hastanenin ulaşım yolu Hendek imar planına işlendi, yolun geçtiği güzergahta gerekli istimlaklar Hendek belediyesi tarafından yapıldı. Hendek belediyesine ait iş makinaları ile yolu açıldı, alt yapısı bitirildi. Hendek’de beklenen,  100 yataklı hastane projesinin TOKİ tarafından ihalesinin yapılmasıydı. Tam bu esnada  hastane projesi ihalesinin  TOKİ ihale ilanında yer aldığı haberi geldi. İlçede sevinç yumağı oluştu. Derken  20 Nisan 2011 tarihinde Ankara’da yapılması beklenen ihale ilanı , TOKİ ihale listesinden çıkartıldı. Dünkü sevinç de yerini öfkeye, kızgınlığa bıraktı.
Sakarya milletvekillerimiz başta olmak üzere Ak parti Sakarya il başkanlığına soruyorum. Alınan bu kararda bir dahliniz var mı? Varsa hangi gerekçelerle bu karar verildi.
Şunu iyi bilesiniz ki yaşanan bu ikilemden ötürü ilçe halkı öncelikle  Sakarya iktidar partisi milletvekillerine  ve Sakarya Ak parti ilçe teşkilatına kızgın.
Hendek Sakarya Büyükşehir hudutlarında dahil ise, Hendek’in imkanlarından Büyükşehir belediyesi yeterince yararlanıyorsa ve yaklaşan genel seçimler öncesi  45.000 nüfusa yükselen Hendek’deki vatandaşların oylarına talipseniz,  Hendek’i üvey evlat olarak  görmediğiniz iddiasındaysanız  bunun nedenlerini kamuoyuna açıklamalısınız.
İlçe halkı,  her şeyi devletten beklemeyelim mantığı ile yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü işaret eden  ve bu uğurda geçmiştede olduğu gibi  her zaman devlete destek olan  bir anlayışla hareket eden Hendek Belediye başkanı Ali İnci’nin bu yatırımının sekteye uğratılmasının ardında nelerin yattığını, yılan hikayesine dönen hastane projesinin akıbetinden endişe duyuyor. Daha açık söyleyeyim. İlçe halkının iktidar partisinin milletvekillerine güveni kayboluyor. Bu güveni tesis etmek,kaybolan güveni yeniden tesis etmek   sizlerin asli görevi.
Hülasa ilçemizde yaşananları biz adlandıramadık. Lütfen adını siz koyun…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?