bizimhendek.com
Advert
MAHALLESİ NEDEN OLMASIN ?
admin

MAHALLESİ NEDEN OLMASIN ?

Bu içerik 467 kez okundu.
Reklam

ULUDERE ya da BAYRAKTEPE MAHALLESİ NEDEN OLMASIN ?


 


    İlçemizde yapılan  Ocak ayı belediye meclisi toplantısında alınan , komisyona havale edilen bir dizi karardan ne yazık ki mahalle halkının hiçbir haberi yok. Nasıl olsunki mahallenin sorumlusu vatandaşına anlatmadıktan sonra…Vatandaşın bilgisi sadece belediye hopörlerinden  duyurulan ilan kadar bilgiye sahip.


     Duyduğumuza göre  geçen dönemlerde bölünen Dereboğazı mahallesinin hudutları yeniden çizilmekte. Denilene göre  D-100 karayolunun karşı yakasında kalan ve Uludere çayı ile kesişen alan içersinde bulunan  alan Dereboğazı mahallesi hudutlarından koparılmakta mahalle yeşliller mahallesi hudutlarına dahil edilmekte.


Söyler misiniz Allah aşkına bundan kimin haberi var?


Peki ya mahalle sakini vatandaşım sen bu duruma ne diyorsun?


Sana soruldu mu?


Senin görüşün alındı mı?


Sen razımızısın ?


Böyle olursa mahalle sakini olarak sen ne kazanacaksın, ne kaybedeceksin? Bu soruları çoğaltmak mümkün. Bunlar hakkında sana bilgilendirmede bulunuldu mu?


     O nedenle sözü uzatmadan konuya değinmek istiyorum.  Bilindiği üzere Hendek ilçesi 1907 yılında kurulduğunda ilçede Kemaliye-Dereboğazı-Başpınar ve  Mahmutbey mahallelerinden oluşmaktaydı. Daha sonraları ilçenin gelişmesi, imarın büyümesi, yoğunlukla yaşanan göçler nedeniyle mevcut mahallelerden yeni mahalleler  oluşturuldu. Bu açıdan baktığımızda daha dün denilebilecek bir zamanda 1988 yılında  mahalle statüsüne geçen yeşiller mahallesine bizi katıyorlar. Bazılarına göre gerekçe, yeni yapılan adres kayıt sistemi çalışmaları, bazılarına göre ise “efendim mevcut muhtar mahalleye hizmet getiremiyormuş da  yeşiller mahallesi muhtarı getirecekmiş… yahu senin elinde sihirli değnek mi var ? Yada senin mal varlığın çok da vatandaşa harcamak için zemin mi yokluyordun ? Yahu güldürmeyin Allah aşk’ına. Eğer bu iddia gerçek olsaydı  mevcut bir çok muhtar kendilerini özlük haklarına odaklamaz mahallesine hizmet etmenin mücadelesini verirdi. Peki var mı böyle bir şey ?


    Muhtar, merkezi idare ile vatandaş arasında köprü vazifesini ifa eder.Mahalle oluşumlarının altında yatan yegane gerçek vatandaş -merkezi idare iletişiminin ivme kazanması, daha doğru bilgilere sahip olunabilmesi  kısacası  hakimiyet olarak açıklayabiliriz.


     İlçemiz her geçen gün büyümekte, ekonomik,sosyal açıdan gelişmekte olan bir ilçe. Hesaplamalara göre 2.OSB nin tam kapasiteye ulaşması sonrasında ilçenin büyük göç alacağı hesap edilmektedir. Buna en güzel örnek olarak ilçede şu an itibarı ile  ihtiyaca yönelik konut eksiği bunmazken ilçemizde yapıla gelen konutların kimlere  yapıldığını bir düşünün.


    Şu halde ilçemizin çok yakın bir gelecekte nüfusunun artacağı, konut alanlarının genişleyeceği de göz önünde bulundurulduğunda  şu an yeni oluşumlara gebe mahalle sınırları yeniden belirleniyor.


     Hendek belediye başkanı Ali İnci’nin geniş bir vizyona sahip olduğu,  değişime, gelişime ve her türlü fikre açık olduğundan hareketle yapılan bu değişiklikte mahalle halkının haberdar olmaması büyük eksiklik, Mahalle halkına sorulmaması o mahalle sakinlerine verilen öneminde en önemli bir göstergesi.Ama yine biliyorum ki her türlü fikre açık olan Hendek belediye başkanı Ali İnci’ye çağrıda bulunuyorum.


      Bilindiği üzere mahalle sınırları tespit edilirken doğal sınırlar büyük önem arzeder. Şu halde öneriye gelecek olur isek D-100 karayolu Uludere köprüsü ile Selman camii kavşağından Bayraktepe-karasu karayolu ve Uludere çayı arasında kalan mevkinin ULUDERE- BAYRAKTEPE  mahallesi olarak belirlenmesi sanırım daha iyi olacaktır.


Adıyla müsemma bir bölgenin mahalle olmaması büyük eksikliktir. Mahalleyi büyütürken yeterli itinayı gösteremeyen muhtarlarımızın ihmali, mahalle sakinini tanıyamaması, ihtiyaç sahiplerini yeterince belirleyememesi ve bunun neticesinde  ihtiyaç sahiplerine  sosyal yardım vakfınca yapılan yardımlardan ortaya çıkan durum kamuoyunun vicdanını kanatmaya devam etmektedir. Mahallenin sorunlarının çok geniş ve dağınık olması hasebiyle mahalle bazında hakimiyetsizlik söz konusudur.Devlet, muhtardan kaynaklanan nedenlerle vatandaşına ulaşamamaktadır. Bunlar sosyal devlet ilkesi yönünden de  bir eksikliktir. Bu olumsuz düşüncelerin ve işleyişin bertaraf edilmesi adına karasu karayolu-Uludere çayı ve D100 karayolu alanı arasında kalan muhitin ULUDERE- BAYRAKTEPE  mahallesi  olarak yapılandırılmasını teklif ediyorum.


    Zira bahse konu alanda yeterli belediye hizmetlerinin olmadığına  bir örnek olarak çocuklarımızın güvenle oynayabilecekleri bir sosyal alanları (Çocuk Parkı)nın olmamasını gösterebiliriz.  Umarım halisane olarak yazılan bu yazıdan yetkililer üzerlerine düşeni alırlar. Bizide üvey evlat gibi daha  dün mahalle statüsüne kavuşmuş olan yeşiller mahallesinin kucağına atmazlar.


    Bu istemezük davranış biçimi değil , yıkıcı muhalefet de değil aksine yapıcı bir muhalif bir bakış açısı , mahalle sakini bir vatandaş olarak en demokratik  ve alternatif bir düşüncedir. Kabul görmez ise ne olur? 


Her geçen gün büyüyen, gelişen ilçede  sorunları  çözmüş değil ötelemiş olursunuz. Hendek’in tarihine yön vermiş bir mahallenin  bir kısmının farklı bir mahalleye intikali söz konusu olur ki bu ayıp bize yeterde artar…


Bunu benim vatandaşım ne zaman nasıl anlar ?


En basitinden yarın çocuğunu, torununu kendisine 300 metre mesafede bulunan, dedesinin, babasının okuduğu okula  kayıt yaptıramadığında…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?