bizimhendek.com
Advert
YEŞİLKART NEDİR,KİMLER ALABİLİR?
admin

YEŞİLKART NEDİR,KİMLER ALABİLİR?

Bu içerik 469 kez okundu.
Reklam

Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kanun kapsamına giren vatandaşların müracaatları halinde Yeşilkart almaya hakları (3816 sayılı kanun) oluşmaktadır. Kanunun en çarpıcı maddesi ise vatandaşın hiçbir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmaması 1475 sayılı iş kanunu gereğince aileye giren aylık maaşın yada paranın belirlenen asgari ücretin 1/3 ünden az olması (fert başına düşen gelirin 126.70 Tl’nin altında olması) - 2022 sayılı yasadan faydalananlar olarak açıklayabiliriz. Burada aylık gelir konusunu açalım.


a) Hizmet karşılığı ücret,yevmiye gibi nakdi gelirler,


b) Nakdi tarım gelirleri,


c) Gayrimenkul,Faiz,temettü gelirleri,


d) Devletten,özel teşebbüsten veya başka kişi veye kurumlardan elde ettikleri gelirler


göz önünde tutulur.


İlçemiz genelinde 7500 ün üzerinde yeşil kartlı olduğu bilinmektedir. Yeşilkart sahiplerine Sosyal yardımlaşma Vakfı tarafından da kışlık yakacak ihtiyacı temin edilmektedir.


Hiçbir vatandaşımızın ihtiyaç sahiplerine devletimizin yaptığı yardım yadırganmamakta aksine teşvik edilmekte olduğuna eminim. Ancak vatandaşın tepkisi haksız şekilde yeşilkart alan vatandaşlarımızadır. Bu konuda başbakanlığa binlerce şikayet meili gitmektedir ki bu durum hükümette rahatsızlık meydana getirmiş, yeni yılda ailenin harcamaları dikkate alınarak yeşilkart sistemi kontrol altına alınacağı ifade edildi. Çok doğru ve yerinde bir karar.


Yeşilkarta başvuranların dosyaları değişik devlet kurumlarında süzgeçten geçirilmekte olsa da kanunun açık noktalarından istifade eden fırsatçıların olduğunu hiç kimse iddia edemez. Şöyleki, vatandaşa anadan,babadan miras yoluyla intikal eden menkuller,gayrımenkuller veraset çıkarılmadığından vatandaşın adına görülmemekte, vatandaş hem devletten haksız bir şekilde yeşilkart alarak diğer hak sahiplerinin haklarından çalmaktadır. İlçemizde bunun örneklerini sayacak olursak oldukça fazladır. Zira doğup büyüyen bir Hendek’li olarak bunu çıplak gözle net şekilde görebiliyorum.


Bu iddiamızı kısa bir örnekle açıklayalım.


Bir çekirdek aile düşünelim. 4 kişilik bir aile. Kirada oturuyor. Bugün ilçemizde en basit bir kiranın 200 Tl olduğunu biliyoruz. Elektrik ve su gideri ortalama 50 TL, iki çocuğu ilkokula gitse aylık gideri 30 Tl., boğaz durmaz yer o nedenle haftalık Pazar parası en az 35 Tl, giyim,sağlık,sosyal harcamaları bunların haricinde. Bitti mi daha bitmedi, aynı aile evinde mutfak ve şofbende aylık 2 tüp, aile reisinde bir cep telefonu evindede sabit telefon olduğunu varsaylım ki öyle. Bu durmda olan ailenin yeşilkarta sahip olması kabul edilemez. Amma ne yazıkki bu tür aileler mevcut. Diğer yandak çok sayıda aile miras yoluyla elde ettiği menkul ve gayrimenkulleri yasal boyutta kendi üzerlerine görünmediğinden yeşilkart alabilmekte ve devleti zarara uğratmaktadırlar. Sözümü ve en basit çözümü ilçemizde 4 yıl görev yapan ve İstanbul vali yardımcısı olarak ilçemizden ayrılan Harun Kaya ‘nın bir anekdotu ile son vereyim.


Öğretmenevi inşaat halinde. Kaymakam Kaya ilçemize tayin olmuş, ilk toplantısını burada köy ve mahalle muhtarları ile yaptı. Dediği ilk söz, “Arkadaşlar ben Kayseriliyim.Hendek’i sizler kadar tanımam mümkün değil. O nedenle yeşilkart konusunda sizler vebal altındasınız. Eğer biliyorsanız ki istekde bulunan vatandaşın miras yoluyla menkulü, taşınmazı,vasıtası mevcut. O isteği kabul etmeyiniz. Bunun vebali sizler olursunuz… Başka söze ne hacet….


Umarızki 2011 yılı değerlendirmeleri hakkıyla yapılır ve haksız yeşilkart alanlar sistemden silinirler. Bizde o zaman sosyal devletimizi alkışlarız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ