bizimhendek.com
Advert
SU AKAR TÜRK YAPAR
admin

SU AKAR TÜRK YAPAR

Bu içerik 501 kez okundu.
Reklam

SU AKAR TÜRK YAPAR 
Türkiye, su kaynaklarının ekonomik değerinin farkına vardı. Nehir ve akarsulardan elektrik enerjisi üretimini teşvik için yapılan düzenleme büyük ilgi gördü.


2003 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Su Kullanım Hakkı Anlaşması Yönetmeliği çerçevesinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne binlerce başvuru yapıldı.


Hidro elektrik santrali kurmak için bin 364 proje hazırlandı. İrili ufaklı bu santrallerin toplam kurulu gücü yılda 18 bin 459 MW ye ( Megavat) ulaştı. Bu da 13 yeni Keban, 7 Atatürk Barajı anlamına geliyor.


Şu halde konuyu detaylı incelemek gerekir. Bugün ülkelerin elektrik tüketimi aynı zamanda o ülkenin kalkınmışlık ve üretim gücünü ortaya koyuyor. Enerjisi olan ülkelerin fabrika çarkları durmaksızın dönüyor ve ürettiklerini üçüncü dünya ülkelerine pazarlamaktadırlar. İşsizliği yok seviyeye getiren, ülke vatandaşının hayat normlarını yükselten ülkeler gelecekten endişe taşımıyorlar.


Genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde işsizlik oranlarının yüksek çıkması hepimizi derinden üzmeli. Bugün gelinen noktada ülkemiz sanayileşmede,teknolojide sıçrar duruma yükselmiştir. Fakat enerji açığımız  ,dolayısıyla enerjide dışarı bağımlı olmamız nedeniyle ülke olarak dış dünya ile rekabet edemiyoruz.


Son günlerde medya sayfalarında çarşaf çarşaf haberler çıkıyor. HES’ler kapatılsın… Oysa bu menfi propagandayı yapan bizim vatandaşlarımız ne yazıkki dış kaynakların oyunlarına gelmekte, elimizdeki enerjinin ekonomiye kazandırılmaması için her türlü yolu denemektedirler. Daha biz dün demiyormuyduk “Su akar Türk bakar” oysa  dinamiklerini harekete geçiren ülkemizde bu söz tarihe karışmış ve bugün “su akar Türk yapar” a dönüşmüştür.


HES antlaşmalarında dereler satılmamış sadece derelerde akan suların kullanım hakları verilmektedir. Yani bir dere yatağından akan suyun önüne set çekecen, suyu biriktirecen, biriktirdiğin sudan enerji üretecen sonra… çarklardan geçen su aynen derelere akıtılacak. Kimse suyu içmeyecek, sular buharlaşmayacak yani su debisinde bir azalma meydana gelmeyecek o halde bu hiddet niye???


Unutmayalım ki Osmanlı döneminde bazı ileri konumda bulunan insanların kendi ikballerine zarar gelmemesi adına matbaayı kabul etmemişler, değişik argümanlarla destekledikleri bir kısım haklıda kandırarak işin boyutunu günaha, Allah’a isyana kadar götürmüşler, bunun sonucunda ülkemizin geldiği nokta ortadadır.


Ülkemiz petrol, doğalgaz zenginliğine sahip değil. Bizim topraklarımızda su mevcut.dereler, nehirler mevcut. Bunları akıllıca değerlendirmek kime fayda sağlar ? Tabiki ülkemiz insanına. Peki suyumuzu yok saymak, dereler üzerine enerji santralleri kurarak boşa akan sudan enerji sağlamamak, sağlanamayan enerji nedeniye  üretememek, üretim noktasında dışa bağımlı olmak kime yarar sağlar ? Tabiki  dış ülkelere…


Şu halde bugün kopartılan fırtınanın kaynağını iyi tespit etmeli, dış kaynaklı  menfi propagandaların etkisinde kalınarak ülkemizin dışa bağımlılığının devamı noktasında uyanık olmalıyız.


Kurulan bu HES’ler anlaşmalar gereği yaz aylarında su tutmalarını askıya alarak tabiatın  yapısının bozulmasının önüne geçecekler, kış aylarında ise tutulacak su enerjiye dönüştürülecek. Dolayısıyla ekolojik denge bozulacak! Söylemi gerçeklerden uzaktır. Ne yazıkki ülkemizde bu tür karamsar sloganlar pirim yapmakta, ancak ülke insanımıza bir kazanç sağlamamaktadır. Hülasa uyanık olmalıyız. Aksi takdirde kazanan Türk insanı değil, bize enerji satan, bizi dışarıya bağımlı halde tutan küresel sermaye olacaktır.


Son olarak bölgemiz Aksu deresi üzerinde kurulması planlanan Aksu HES projesinin ilçemize gelen içme suyu kaynaklarını kurutacağı, gelecekte ilçemizin içme suyu problemi yaşayacağı iddia edilmektedirki külliyen yalandır. Zira içme sularının öncelik hakkı vardır ve bu hak ilçemize gelen suyun tahsis aşamasında garanti kapsamına alınmıştır.
 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ