bizimhendek.com
Advert
Üniversitede kıstas ne olmalı ?
admin

Üniversitede kıstas ne olmalı ?

Bu içerik 463 kez okundu.
Reklam

İlçemizdeki sivil toplum örgütü temsilcilerine çağrımdır. Tek sesliliğinizi ortaya koymalısınız.


 


Sakarya ilinde yayın yapan yerel bir gazetede çıkan  “Eğitim Fakültesine velilerden tepki” başlıklı haber, Hendek üzerine oynanan oyunun küçük bir örneği…


 


Sözde gazeteye mektup gönderen bazı öğrenci velileri Eğitim fakültelerinin  il merkezinde olma zorunluluğu varmış gibi atıfta bulunarak Hendek ilçesinde eğitim öğretime devam eden Eğitim Fakültesinin yerinin yanlışlığına vurgu yapıyorlar.


Bir kere Sakarya kamuoyu şunu iyi bilmelidir ki Hendek Sakarya’nın bir ilçesidir. Her geçen gün gelişmesine ivme katan Hendek’i  küçük görmek, yok saymak  kimsenin haddi değildir. Daha dün Sakarya Üniversitesi kurulurken ilçe bile olmayıp belde statüsünde bulunan Serdivan’a methiyeler düzülüyor.


Birlikte irdeliyelim.


Kampus ile il merkezinin ki ( valilik konağının Korucuk’a taşınmasının ardından ) uzaklık yakınlık mefhumu ortadan kalkmıştır. Adı Büyükşehir olan Sakarya’nın trafikte dünya normlarının uzağında kalması nedeniyle zaman bakımından Hendek’den  il merkezine gidiş geliş daha yakınlaşmıştır.


Sakarya’da mevcut olan öğrenci sayısının yüksek oranlara ulaşması ile Sakarya’da bulunan  devlet ve özel öğrenci yurtlarının sayısı tezat teşkil etmekte, 1999 felaketi sonrası büyük oranda hasar gören evlerin bir çoğu boya-alçı-badana gibi malzemelerle kamufle edilmek suretiyle öğrencilere sunulmaktadır. Ama Hendek, asrın felaketinden zarar almamış, sağlam zemin nedeniyle can ve mal kaybı yaşamamıştır. İlçede bulunan Devlet ve özel öğrenci yurtlarının kapasitesi yeterin üzerindedir. Kampus konusuna gelince Sakarya’daki üniversite kampusünde hangi imkan varsa Hendek’de de olduğunun bilinmesinde zaruret vardır.


Hendek belediyesi başkanının eğitimci olması  öğrenciler adına büyük fırsattır ki zaten  mevcut binaların devrinin sağlanması, ek binaların belediye imkanları ile modernleştirilmesi, daha sı öğrenci yurtlarına Hendek belediyesince öğrencilerin ücretsiz taşınması bunun en güzel örneğidir.


Sosyal faaliyetler konusuna değinecek olur isek mevcut iki adet sinema ve tiyatro salonuyla Üniversite gençliğinin  hizmetine ücretsiz olarak sunulmakta, mesire alanlarına ücretsiz olarak taşınmaktadırlar. Hiçbir ayrımcılık gözetmeksizin  öğrencilere verilen imtiyazlar  Hendek hanesine artı olarak yazılmalıdır.


Bugün Trabzon,Rize ve İzmir’in  ilçelerinde  bulunan eğitim fakülteleri ile Hendek’i kıyaslamak abesle iştigal olur. Bu serzenişte bulunan veliler bilmelidirler ki Hendek’de  eğitim gören Üniversite gençlerine Hendek halkı misafir ve kültür elçisi olarak bakmakta, onları öz evlatlarından ayırmamaktadırlar.


Burada  Sakarya gazetesinde çıkan yazının ardından ilçemizdeki sivil toplum örgütü temsilcilerine de önemli görevler düşmektedir.  Hendek üzerine oynanan bazı oyunların ayak sesleri olarak nitelendirilebilecek bu tür yazıların, menfi propagandaların önünü kesmek adına birlik olmak ve gerekli cevabı vermek düşmektedir. Bu konuda Hendek belediyesi yalnız bırakılmamalıdır zira ilçemizde bulunan Eğitim fakültesi ve Meslek Yüksek okulunun ilçemize , özellikle esnafımıza getirisindeki rant Sakarya’da rahatsızlık yarattığı aşikardır. Buna gerekli cevabı vermek de ilçemiz sivil toplum örgütü temsilcilerine düşmektedir.  Anayasa referandum oylamasında  Hendek belediye başkanı Ali İnci’nin “benim elimi güçlendirin” tezini ortaya atarken destekden imtina ettiniz hiç değilse  bu konuda tek sesliliğinizi ortaya koymalısınız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ