bizimhendek.com
Advert
Advert
EYVAH KİLO ALDIM!
admin

EYVAH KİLO ALDIM!

Bu içerik 724 kez okundu.
Reklam

-Bir çoğumuz eminim zaman zaman diyet yapmıştır, genelde de başarısız diyetler, tek yaptığımız bedenimizdeki fazlalıklardan kurtulmaktır, bunun için her şeyi yapabiliriz estetik, spor, diyet, bir süre devam eder sonra tekrar başlarız bu döngü uzun süre devam edebilir ve bizde yıllarca konuşabiliriz.

*Duruma farklı bir açıdan bakacak olursak,  yaptığımız eylemlerin ne kadar farkındayız, örneğin;  hep deriz ben çok hareketliyim, peki yaptığımız hareketlerin ne kadar farkındayız ne kadar hissediyoruz.

Spora gidiyoruz yaptığımız şey verilen kiloya odaklanmak yaptığımız hareketlere değil, oradan bir an önce çıkmak isteriz belki de, başka düşünceler vardır kafamızda, bilirsiniz zihnimiz asla susmaz bizde sürekli zihnimizin düşünce hızına yetişebilmek için koşar dururuz yaptığımız şeyi neden yaptığımızı kaçırmış olarak tabi..

-Özellikle duygusal travmalar daha çok yemek yememize neden olabilir, bazen de hiç yemek yiyemeyiz ama bedenimiz stok yapar bedenim şişti oysa hiç yemek yemedim deriz, sizi duyar gibiyim.. Yaşanan herhangi bir Travmatik durum karşısında beyin hayatta kalmaya odaklanır, siz ne yaparsanız yapın o sizi hayatta tutmaya çalışır organları korumaya alır, bu sebeple bedenimiz şişer ve kilo aldık diye düşünmeye başlarız, bu durumda beyninize verdiğiniz her komut şu olur ‘’ kilo al-dım’’ siz bunu tekrar ettikçe beyin ^^kilo al^^ olarak algılar.. Bunu düzeltmelisiniz beyninize verdiğiniz her negatif komut gerçekleştirilmeye hazır hale getirilir.

Beslenmek bir davranıştır ve davranış değişimi psikolojinin konusudur. Diyet ve egzersize paralel olarak uygulanan bilişsel-davranışçı psikoterapilerin, kilo verme ve verilen kiloyu tutmada en etkili yöntem olduğu biliniyor.  Örneğin bir kişi günde yaklaşık 50-60 defa yiyecek seçer ve bunu otomatik olarak geçmişten getirdiği alışkanlıklar doğrultusunda yapar. Farkındalık geliştirmek ve yeni alışkanlıklar edinmek gelişen kaslar gibidir; odaklanmak, emek vermek, üzerinde çalışmak gerekir. Profesyonel destek almak, kişinin kendini, bedenini ve yeme alışkanlıklarını daha öncekinden farklı ele almasını sağlar.

Olumsuz beden algısı obezite ye veya zayıflığa sebep olabilir. Öte yandan beden hepimiz için en temel olandır. Açlık, tokluk, gerilim, gevşeme, zevk, ağrı gibi duyumsamalarla bize varoluşumuza dair sürekli bilgi verir. Kilo verme sürecinde beden ilişkisi üzerinde çalışırız. Kişinin bedenine yeniden temas etmesini, açlık–tokluk durumlarını fark etmesini, bedeninde olumlu deneyimler yaşamasına destek olabiliriz.

Elbette fizyolojik bir çok nedeni de olabilir bunu uzmanlarımız mutlaka doğru yönlendirmelerle tespit edebilir.

 

Anoreksiya Nervoza;  ile ilgili danışanlarım oldu, buda ciddi psikolojik rahatsızlık ve beraberinde bedenin tamamen kendini yok saymasına kadar gidebiliyor, Anoreksiya beden algısını tamamen kaybetmiş olmak beslenmeyi  reddetmek anlamındadır. Kişi kilo vermeye kendi isteği ile başlar ve sürdürür ve zamanla iştah kaybı olur, Nervoza duygusal nedenlere işaret eder. Bazı Anoreksiya hastası yemeğe meyillidir, yemiyor olmalarına rağmen iştahları açıktır ve yemekle ilgilenebilirler. Ancak kişinin yemeyi ısrarla reddetmesi sonucu gelişen kilo kaybı yaşamını tehdit edecek düzeye ulaşabilir. Maalesef ruhsal bozukluklar içinde ölümle sonuçlanabilecek nadir bozukluklardan biridir.


Zayıflamak için yapılan çok fazla hareket veya egzersiz de sağlık açısından risklidir. Zayıflamayı kafanıza koyduysanız, mutlaka bunu başarabileceğiniz bir yol vardır. Kilo vermek için araştırmalar yapmak ve kendimizi uygun farklı yollara başvurmak da bir sakınca yoktur. Her bünyenin aynı performansta kilo vermesini veya almasını bekleyemeyiz. Uyku düzeni ve çalışma temposunun da kilo durumu ile doğru orantılığı olduğunu söyleyebiliriz. Kilolarınızla barışık olun fakat onlardan vazgeçmek için de çabalamayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki bu sizin psikolojik ve biyolojik olarak daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Zayıflamak istiyor fakat bir türlü başarılı olamıyorsanız, pes ederek bir çözüme ulaşamayacağınızı unutmayın.

*Unutmayalım nerede bir irade varsa, orada mutlaka bir yol  vardır*

Ne şekilde olursa olsun, alışkanlıklardan kurtulmak için önce karar vermek ve iradeyi kullanmak gerekir. Ego fonksiyonlarını ve düşüncede bütünlük sağlanması ciddi önemlidir.

*ŞİMDİ HAREKETE GEÇECEĞİM*

 

-Eylem ile tamamlanmadıkça, tümünün hiçbir değeri olmaz. Seni geride tutan ağırdan almanı sağlayan şey korkudur, ve artık korkunun içinden geçmek gerekir durmadan beklemeden.

Farkındalığımız yükseldikçe durumları ve ilişkileri yaşarken kendimizi ve yaşanılanları gözlemeye başlarız.. ve yaşadıklarımızı yüksek idrakle bakabilmeyi başarabilirsek o durumu ne için yaşadığımızı kavrarız ve dersimizi yolumuza devam ederiz. Olmak istediğiniz şeye sadece kendiniz engelsiniz.

 

 

-BAZI ANLAR VE BAZI KARARLAR VAZGEÇİLMEZDİR-

 

 

Sevgimle.

 

Fatoş Baran Solmaz

drfatosbaran@gmail.com

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Veteran Hentbolcular  Gaffar Okkan’ı unutmadı
Veteran Hentbolcular Gaffar Okkan’ı unutmadı
GAFFAR OKKAN İÇİN YÜRÜDÜLER
GAFFAR OKKAN İÇİN YÜRÜDÜLER