bizimhendek.com
Advert
Advert
*  Bipolar bozukluk ve  bağlanma*
admin

* Bipolar bozukluk ve bağlanma*

Bu içerik 1068 kez okundu.
Reklam

-Bu yazıyı yazma sebebim, son günlerdeki duygu durumları değişen bir çok arkadaşım ve danışanlarımdan dolayı bilgi aktarmaktır, eminim bu durum dayanılmaz oluyordur ve üstesinden gelmek için mutlaka farkındalık ve durumu kabul etmek ise çok daha önemli diye düşünüyorum, elbette  okuyanlar diyecektir ama bende de bunlar zaman zaman oluyor bende bipolar mıyım, kendinize pay çıkarmayın, ancak duygu durumlarınız aşağıdaki yazdıklarıma yakınsa mutlaka destek almalısınız.

-          Başkalarının yargılarına göre Kendini şekillendirir ya da sınırlarsan sen’i bulamazsın..’’

 

-Duygusal ilişkilerim çok sorunlu,

-İlişkiyi sürdürmeyi başaramıyorum,

-telefonlarıma cevap verilmiyor,

-beni sevmiyor, benimle beraber olmak istemiyor,

-Eskiden beni arardı,

-ben herkese iyilik yaparım, ama kimse bana yapmaz,

-ben herkese hediyeler alırım ama kimse bana almaz,

-herkesin sorununa koşarım ama beni kimse önemsemez.

 

Aslına bakarsan binlerce örnek sayabilirim sana, nedenini bir türlü anlayamadığın davranışları sergilerken beyninde neler oluyor bilmek ister misin?

Doğumumuzdan itibaren bağlanma psikolojisini öğreniriz, bu güvenli ya da güvensiz olarak ta tanımlanabilir, doğanın özgü modeli güvenli bağlanmadır aslında,  özellikle bağlanma çocuk ile bakım veren kişi ile yakınlık arayışı ve tutarlılığı çok önemlidir, eğer yakınlıkta tutarsızlık olursa güvenli bağlanma olmaz, peşine yaygın kaygı bozukluğu olan insanlar olarak yaşamımıza devam etmeye çalışırız.

 

Bağlanma kavramı,

Her bağlanma biçimi aslında klinik olarak farklıdır, üzerinde asıl durmamız gereken şey ise çocuklukta başlayan güvensiz bağlanma ileride ruhsal yapılarımızda inanılmaz hasarlar bırakır. Her ayrı sorun yaşadığımızda bu sorunlar karşımıza çok farklı durumlar olarak ortaya çıkar, ve asla nedenini anlayamayız. bu durumu değerlendirirken anne babaya bağımlı olan çocuğun duygularını iyi anlamamız ilerideki olabilecek sorunları da engelleyebileceğimiz anlamına gelir.

 

Panik bozukluk, sosyal fobi, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu ve kronik ağrı bozukluğunun güvensiz bağlanma biçimiyle ilişkileri çeşitli araştırmalarda gösterilmiştir. Bipolar bozukluğu olan hastaların akut ataklarında bakımları ve olumsuz etkilerden korunmaları, bunun dışında ebeveynleri ile ilişkileri önemlidir. Diğer zamanlarda suçluluk ve yetersizlik duyguları, özellikle iyi ebeveyn olmadıkları duygusu, sınır koyamama, tahammülsüzlük ve alınganlıklar ebeveyn ile çocuğun ilişkisini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca ne zaman hastalık belirtileri, ne zaman hasta olmaktan dolayı ortaya çıkan psikolojik öğeler oldukları çok net olmayabilmektedir. Bu şartlarda güvenli bağlanma zordur.

 

Bipolar bozukluk hastası olan hiç kimse aynı değildir. Herkes bir bireydir.  Her deneyim farklıdır.

 -Bipolar Bozukluğun Tipleri;  Bipolar bozukluğu pek çok kişi farklı şekillerde yaşar. Bazıları şiddetli mutsuzluk ve sadece hafif taşkınlık atakları deneyimlerken, diğerleri son derece şiddetli manik ataklar ve çok hafif depresyon deneyimlerler. Bazıları yılın farklı zamanlarında, değişen duygu durum dalgalanmaları yaşarlarken, bazıları da aylarca tek bir duygu duruma saplanır kalırlar. Sesler duyma ya da gerçek olmayan inanışlar gibi psikotik bulgular da sıklıkla görülür.

Herkes bipolar bozukluk hastası olabilir. Bu durum erkekleri, kadınları, çocukları ve ergenleri etkileyebilir. Ancak, bazı kişilerin diğerlerinden daha yüksek risk taşıdığı düşünülmektedir. Risk faktörleri şunlardır:  Aile öyküsü (eğer yakın akrabanız bipolar bozukluk hastası ise, sizin için risk artmış olabilir)  Madde ya da alkol kötüye kullanımı Stresli yaşam olayları- bipolar bozukluk her hangi bir stresli durumla tetiklenebilir. Bu rahatsız edici (boşanma, sevilen birinin kaybı gibi)  ya da olumlu (evlenmek gibi) bir olay olabilir Hastalık- fiziksel hastalıklar bazen bipolar bozukluğu tetikleyebilir Gece nöbeti ya da vardiyası olan işlerde çalışmak- uyku düzeninin bozulması bipolar bozukluğun başlaması ile ilişkili olabilir.

Depresyon Belirtileri;

Üzgün, sıkıntılı ya da boşlukta hissetme Neredeyse tüm etkinliklere karşı ilgi ve isteğin kaybolması,

 Baş etme güçlükleri,

 İyi düşünememek-unutkan olmak,

 düşüncenin yavaşlaması,

 Uykuya dalmakta güçlük ve erken uyanmak, Uyku artışı.

Tüm günü yatakta geçirmek,

 Belirgin kilo artışı ya da kaybı,

 Artmış ya da azalmış iştah Enerji yoksunluğu,

Çoğu zaman yorgun hissetme,

 Aşırı endişelenme ve tükenmiş hissetme,

 Fiziksel sağlığın bozulması,

Dış görünüşünü ihmal etmek-tuhaf ya da uygunsuz giyinmek,

 Kişisel bakımını, temizliğini ihmal etmek,

 Günlük rutin işleri yapmakta yetersizlik,  İntihar düşünceleri,

  Odaklanamama-kitap okumada güçlük, TV bile izleyememe

 

‘ tüm genellemeler yanlıştır. Buda dahil’

                                                      Mark Twain

 

*Bipolar Bozukluk nasıl hissettirir?

Hipomani:  ‘Sanki sarhoşmuş gibi yaşamak’   ‘Eğlence damarlarımda dolaşıyor’   ‘Yaratıcılığım kendini aştı’

Mani:   ‘Önce iyi hissettiriyor sonra bir caniye dönüşüyor’   ‘O kadar sinirliyim ki, etrafımdaki her şeyi kırıp dökmek istiyorum’   ‘Tamamen kontrolden çıktım’

Karma Dönem: ‘Herşey uyumunu kaybetti’   ‘Bu duygusal bir aşırı yük’   ‘Yer değiştiren bir kum üzerinde durmaya çalışmak gibi’

 

Ne anlatılmalı?

Her zaman doğruyu söyleyin. Ne kadar önemsiz görünse de, hastalığınız hakkında bilgi gizlemeniz, tanı konmasını geciktirir ve uygun tedavi almanız için gereken sürenin uzamasına yol  açar.  Bir aile üyesi ya da arkadaşınızla birlikte gitmeye dikkat edin. Davranış ve duygu durumunuzla ilgili farklı görüşler sunabilirler.  Manik ve depresif, her türlü belirtilerizi doktorunuza tamamen açıklayın. Mümkünse bu belirtileri ne zaman ve ne kadar süre boyunca yaşadığınızı yazarak tarif edin.   Ailenizde herhangi birinde bipolar bozukluk öyküsü ya da ruhsal sağlıkla ilgili her ne sorun varsa bu durumu paylaşın.

Tüm bunlarda doğru zamanda ve doğru tanı oldukça hızlı yol almamızı sağlar, önemli olan yaşadığımız durumu kabul edebilmemizdir.

      Tedavide oldukça yol aldığımıza inanıyorum, çok başarılı uygulamalarımız var ve deneyimlerimiz        üstesinden gelebildiğimizi gösteriyor .Yaşanan sorun her ne sebeple olursa olsun kendinizi fark edin, ben neredeyim ne yapıyorum, kimlerleyim, bu sorular sizi An’ da tutacaktır, durumunuzu daha iyi analiz edebilirsiniz.

 

*Gözlerini kapat ve bir sn bile olsa düşün, içindeki seni canlı tutan duygu nedir?

-Ve nefesin daima seni şimdi de tutar-hiçbir şey olma hali

Yaşam süresince kurduğumuz ilişkiler genelde boşluk doldurmak üzere başlar, birbirimizin hayatında boşlukları izler dururuz. Aslında boşluk deneyimimiz içinde olan her şey ve hiçbir şey olma hali hepimiz için tanıdıktır…

-Hiçbir şey olmadığımı gördüğümde bu, hikmettir. Her şey olduğumu gördüğümde bu sevgidir. Hayatım bu ikisi arasında gidip gelmektedir; diyor MAHARAJ

Kendini fark et, affet..

Sevgimle…

 

Fatoş Baran Solmaz

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Veteran Hentbolcular  Gaffar Okkan’ı unutmadı
Veteran Hentbolcular Gaffar Okkan’ı unutmadı
GAFFAR OKKAN İÇİN YÜRÜDÜLER
GAFFAR OKKAN İÇİN YÜRÜDÜLER