bizimhendek.com
Advert
‘’ACI ANILARLA YAŞAMAK’’
admin

‘’ACI ANILARLA YAŞAMAK’’

Bu içerik 633 kez okundu.
Reklam

BEDEN AKLIN HİZMETÇİSİDİR.

-Neden  acı çekeriz, olumsuz etkilendiğimiz durumlar her zaman olacaktır. fakat bu deneyim bittikten sonra acı hala devam ediyorsa bunun nedeni beynimizde oluşan bağlantılardır. Örnek vermek gerekirse şöyle düşünün;  domates ne renktir? Eminim herkes kırmızı diyecektir, buda hatırladığımız bağlantılardır. Beynimiz her zaman geçmişle mutlaka bağlantı kurar bazen acı anıları işleyebilir bazen de bunu dışarıdan destek alarak çözüme ulaştırırız.

Bir şey öğrendiğimizde beynimizde nöron adı verilen hücrelerde depolanır, bu durum her an yaşadıklarımızı nasıl algıladığımız ile nasıl hissettiğimizi biçimlendirir.

 

  • Bir örnekle bu durumu aydınlatalım;
  • Nina’nın Erkek arkadaş edinme konusunda hiç sorunu yoktur , sorun onları elinde tutmaktır. Genellikle duygusallığa hazır olmayan erkekleri ve sivri erkekleri seçer,  sonra yaşanılan her ilişkide karşı tarafın üzerine fazla düşer, sonunda erkek arkadaşı ilişkiyi bitirir..

Fakat Nina giden her kişinin bacaklarına sarılır ve ayrılmak istemez, ağlar sinir krizleri bile geçirebilir, temelde yatan durum ise bambaşkadır. Nina 4 yaşındayken babası onları terk eder,  Nina’nın beyni bu durumu terkedilme olarak kayıt yapar,  bazen bu durumları beynimiz işler onarır biz sonra tamamen hatırlamayız hayal görmüş olarak algılarız, fakat bazı beyinlerin duyguları işleme şekli çok farklıdır bu sebeple duygular yarım kalabilir, söylenecekler söylenememiş olabilir, yani tam işleme gerçekleşemez. Kaç yaşına gelirsek gelelim benzer durumları farkında olmadan seçer ve yaşarız..

 

Tüm bu deneyimler ölüm, ayrılık, taciz, tecavüz, her anlamda yaşımız şu anda kaç olursa olsun bizimle aynı şekilde yaşar,

Hepsi bize farklı duyular hissettirir ve nedenini anlamakta daima zorlanırız, davranışlarımız garipleşir sanki bize ait değildir, fakat ifade ettiğimizde eleştirilmekten veya yine kaybetmekten korktuğumuz, tehlikede olmaktan korktuğumuz, güvende olamamak duygusu ile  saldırgan, agresif, sinirli, saldırgan davranışlar sergileriz.

   Örn;  *Ayrılıkları tehlike altında olmak olarak algılarız*

  *Terk edilmiş dışlanmış çocuk modun da yaşamanın sonucu, güvensizlik kaybetme korkusu olarak doğar ve büyür*

 

 

-Dünyadan bir anlam çıkarmaya çalışan beynin işleyiş tarzının sadece bir bölümü böyledir, önemli olan bir şeyin nasıl geldiğini anlamak değil bunu nasıl düzeltebileceğimizi bilmektir.

 

 

Fakat bazı anılar vardır, küçük çocuk tv’ de izlediği bir şeyi gerçek hayatta kendisi ile özdeşleştirebilir.

Yada dinlediği bir hikayeyi yaşadığı bir şeyle bağlayabilir, bunu anlayabilmek için mutlaka teyit almamız gerekir, aksi halde gerçekçi olmayan duygular doğar ve bununla sağlıksız bireyler yetişir.

 

 

Bir açıklama yapmamda fayda var; her ne olursa olsun çocukluktan gelen deneyimlerin birçok psikolojik sorunun nedenini olduğunu sık sık keşfetmemize karşın bu yazının amacı ‘’ suçlama’’ üzerine olmadığının altını çizmek isterim.

Bazı durumlar seçeneğimiz yada gücümüz olmadığından meydana gelir, lütfen bunu unutmayalım.

 

 

Günümüzde bir çok travma uzmanı vardır, sorunlarımızı iyi anlayabilirsek mutlaka doğru yardım alabiliriz,

Kısa süreli tedavi seçenekleri ise şu anda çok yaygındır.

Yaşadıklarımız bizi güçlü kılar sadece fark edelim,  her şeyin geçerli anlatılabilir, anlaşılabilir durumları olduğundan eminim.( bazı ruhsal hastalıklar ve doğal afetler hariç).

 

 

 

*Her şey birbiri için yaşar bütünü anlatır.

 

 

 

Mutlu kalın.

 

drfatosbaran@gmail.com

fatoş baran solmaz

 

psikolojik sorgu teknikleri uzm.

Travma uzmanı( EMDR)

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK  ANTLAŞMA!
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK ANTLAŞMA!