bizimhendek.com
Advert
İKTİDARIN (B) PLANI ERKEN SEÇİM Mİ?
admin

İKTİDARIN (B) PLANI ERKEN SEÇİM Mİ?

Bu içerik 676 kez okundu.
Reklam

    Hükümet  yetkililerinin emeklilere yönelik maaş promosyonları anlaşması üç yıllığa tekamül ediyor.

    Böyle olunca bir emekli maaşını aldığı bankadan üç yıllığına promosyon ücreti olarak  alacağı parayı ay’lara böldüğünüzde karşınıza 10 tl emekli maaşınıza zam olarak yansıyor. Ancak kamuoyuna baktığınızda her şey bir ALGI’dan ibaret.  Yani genel olarak emekli maaşlarına ilave olarak verilecek bedel ay başına sadece 10 TL. Ne aylık bir artış ne de yıllık bir artış. Üç yıl karşılığında aylık sadece 10 TL.  Bozdur bozdur harca!!!

   “3 yıl için mi” sorusuna Yıldırım, “Evet 3 yıl için hesaplar bankada tutulmak karşılığı bu yapılmış. Ödeme bir seferde yapılacak. 2017’de emeklilerimizin maaş aldığı takvime uygun olarak ödeme yapılacak” yanıtı verdi.

   Asgari ücretin artırımında muhalefet parmağı

   7 Haziran 2014 seçimleri öncesinde partiler bir dizi ekonomik reform paketleri hazırlamışlar ve bu sözlerini de vatandaşlara seçim beyannamesi ile aktarmışlardı. Özellikle muhalefet partilerinin ekonomik programlarına iktidar temsilcileri; “ vardamı vermiyoruz? Olmayan parayı mı vereceğiz? Ülke ekonomisi bunu kaldırmaz” gibi sözlerle anında karşı saldırıya geçmişlerdi. Nihayet 7 Haziran seçimlerine gidildi. Ekonomik yoksulluk çeken halk da iktidara verdiği desteğini çektiğini sandığa yansıtmıştı.

   Durumun ayırdına varan AKP, iktidarın elinden gittiğinin farkına geç de olsa vardı ve telaşa düşen iktidar zamana oynayarak yeni bir seçimin kapısını açmış ve seçim beyannamesine muhalefetin dile getirdiği, iktidara geldiğinde yapmayı vadettiği sözlerini aynen almak sureti ile, 7 Haziran seçimleri öncesinde söylediklerini inkar edercesine seçim beyannamesinin içerisine koyarak 1 Kasım seçimlerine girdi. Muhalefetin basiretsizliğinden ya da konuyu halka iyi anlatamamasından seçmen yine tercihini 16 yıldır tek başına koalisyonsuz iktidarda olan AKP’yi tercih etti.

    Büyükşehir yasası ile AKP seçimi lehine çevirmişti

   Yaşananlardan hiçbir ders almadığı alenen belli olan muhalefet, AKP’nin çıkardığı Büyükşehir Yasası  maddesi ile bir çok yerde kaybedeceği bir seçimi bu değişiklikle ters yüz etmiş ve seçimi lehine çevirmesini bilmişti.

   Mini anayasa değişikliğinde yangından mal mı kaçırıyorlar?

    Kurulan hükümet, 15 Temmuz darbe girişimine maruz kaldı, Muhalefetin söylemlerini hiçbir zaman kaale almayan AKP kurmayları yaşanan bu kalkışma sonrası savunmasını ALDATILDIK olarak açıklamıştı.  Şükür Allah’a ki bu kalkışma bertaraf edildi. Bu kez iktidar 16 yıldır koalisyonsuz olarak tek başına idare ettiği parlamenter sistemin ülkenin kalkınmasında verimli olmadığı, ekonomik kalkınmanın sadece başkanlık sisteminde olduğu gerekçesi ile başkanlık sistemi tutturdu, yanına da yavru muhalefeti alarak bir dizi mini anayasa değişikliğine gitti. Kamuoyundan sır gibi saklanan mini anayasa değişikliği parlamentoda iktidar ve mini muhalefet oylarıyla geçti. Şimdi sürecin en zor kısmına gelindi. Nedir o?

   Tarih tekerrür edecek mi?

   Peki bu değişiklik parlamentoda 330’u bulabilecek mi?

   Daha dün muhalefet partileri CHP ve MHP tek bir Cumhurbaşkanı ismi Ekmelettin Mehmet İslamoğlu adı altında birleşmişler ancak destekleme ve propaganda sürecinde  yalnız bırakmışlardı. Sadece süreci hatırlayalım Allahaşkına CHP olsun MHP olsun ilçemizde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en ufak bir çabaları oldu mu? Saldım çayıra mevlam kayıra… dan başka…

   Gelişmeler ışığında bakıldığında ortaya çıkan durum adeta tarihin tekerrürden ibaret olduğunu kanıtlar nitelikte, nasıl mı?

    330’a ulaşılırsa başkanlık yarışı AKP-CHP arasında gerçekleşecek

    Adı her ne olursa olsun yapılan bu mini anayasa değişikliği neticesinde seçimlere isterse 10 parti girsin. Nihayetinde aynen Amerikan sisteminde olduğu gibi en çok oy alan iki parti yarışa katılabilecek. Şimdi düşünün. Cumhuriyetin kurulmasından bu güne siyasette söz sahibi olan CHP. Diğer yandan fikir partisi MHP ve kurulması ile iktidar koltuğuna oturan milli görüş kökenli AKP…

     Burhan Kuzu’nun söylemi yabana atılmasın

     Bakıldığında partilerin oy oranları, AKP milletvekili Burhan Kuzu’nun da işaret ettiği seçim yarışı AKP ile CHP arasında geçecek gibi bir görüntü var. Diğer bir ifade ile fikir partisi MHP’nin seçimi kazanabilecek bir varlık gösteremeyeceği ve belki de varlığına son vereceği bir başkanlık seçimi ile karşı karşıya. MHP nasıl böyle bir değişikliğe evet der akıl alır gibi değil. Kim bilir belki bu bir seçim taktiğidir ve MHP’nin de bir (B) planı mevcuttur!!!

   330 oldukça zor görünüyor

   Parlementoda bu mini anayasa değişikliğinin referanduma gidilebilmesi için kapalı oylama yapılacak. İşte her şey burada düğümleniyor. Muhtemeldir ki konu halkın oyuna sunulur ise referandumdan evetle geçilebilecek ancak parlamentoda kapalı oyla yapılacak seçimin neticesini şimdiden belirlemek, kestirebilmek hiç mümkün değil. ( Teskere oylamasını lütfen unutmayalım) Zira ABD başkanlık seçimlerinde yaşanan sürece baktığımızda tüm kamuoyu yoklamaları ve siyasi otoritelerin söylemleri Hillary Clinton’un seçileceği yönündeydi  fakat beklenen olmadı. Bu seçim bize siyasette her zaman 2x2’nin dört etmediğinin en bariz göstergesi oldu.

   Şu halde, yapılacak parlamento oylamasında 330’un bulunmaması karşısında iktidar ne yapacak dersiniz? Herhalde iktidarın birde ( B ) planının olduğunu kabullenmek gerekir.

   Peki (B) planının erken seçim olmayacağının garantisini kim verebilir? Bu durumda MHP çıkıp seçmene ne anlatacak?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?