bizimhendek.com
Advert
Advert
YARIN ÜLKEMİZ ÇIRAK, KALFA, USTA İTHAL EDECEK OLURSA KİMSE ŞAŞIRMASIN
admin

YARIN ÜLKEMİZ ÇIRAK, KALFA, USTA İTHAL EDECEK OLURSA KİMSE ŞAŞIRMASIN

Bu içerik 709 kez okundu.
Reklam

Adının başında MİLLİ yazan bir eğitim kurumu ve yapılan her değişiklik topluma zafer edası ve reform ile anlatıldı, sürece baktığımızda ise bir arpa boyu yol gidemediğimizi görüyoruz. Yüzlerce üniversite binlerce mezun hepsi de diplomalı işsizler ordusu…

    Her türlü teknolojik imkanların seferber edildiği eğitim kurumunda gençleri bilgi toplumu değil adeta yarış atına soktuğumuzun farkına ne zaman varacağız? Devlet  yüzlerce  okul, binlerce derslik yaptı. Yetmedi 4+4+4 eğitim sistemi ile eğitime yeni bir boyut kazandırdı. İlk bakışta bunlar artı olarak, kazanç olarak görülebilir ancak,

 Yeni devreye sokulan 4+4+4 eğitim sistemini açacak olursak bir çocuk ilkokula başladığında 6 yaşında 12 yıllık eğitimi bitirdiğinde ise 18 yaşına gelmiş oluyor.

   Geçmiş yakın zamana bakalım… 5 yıllık zorunlu eğitimi bitiren  çocuk eğer okumaya meyilli değil ise velisi tarafından bir zanaatkarın yanına verilmekte mesleki eğitime yönlendirilmekte idi. Çıraklık, kalfalık ve ustalık kavramları toplumda değer ölçüleriydi. 

    İnsanın sevmediği, benimsemediği meslek dalında başarılı olması düşünülmesin

   Günümüzde ise zorunlu eğitimin uzatılması neticesinde arkadan çırak ,kalfa ,usta yetişmiyor. Mesleki eğitim liselerinde eğitim gören öğrenciler teorik olarak bilgi sahibi olsalar da pratik olarak bilgi ve beceri sahibi değiller. Okuldan mezun olan, elinde kapı gibi diploması olan çocuklarımız maalesef diploma zengini olarak mezun oluyorlar. Arkasından askerlik çağı geliyor  ve vatani görevlerine gidiyorlar. Asker dönüşü evlenip yuva kurmalarının ardından gerçek hayat başlıyor.  Sadece diplomalarına güvenen gençler girdikleri bir çok işyerinde  başarılı olamıyorlar çünkü işveren gözünde onlar kalifiye eleman olamamışlar. Tıpkı günümüzde İslam’ın (İ) sinden bir haber kimlik cüzdanlarında din hanesinde yazılan İslam kelimesinden başka…

    Eti senin kemiği benim anlayışı tarih oldu

    Düşünün… Okuldan yeni mezun olmuş, 18 yaşına gelmiş bir delikanlıyı hangi zanaatkar bükebilir? Oysa dün 5 yıllık eğitimin ardından okumaya meyilli olmayan gençler velilerin yönlendirmesi ile zanaatkarın yanına verilmekte ailesi tarafından da  “ eti senin kemiği benim” diyerek çocuklarını  zanaatkara teslim ediyorlardı. Bugün günümüzde mesleklerin icrası yapılıyor ise o günlerde yapılan eğitim sisteminden kaynaklanıyordu. O dönemlerde toplumda şu algı vardı. “Meslek kolda takılan altın bileziktir”

     Formüller çöpe

    İşte bu düşünce ve algı günümüzde her gün değiştirilen eğitim sistemi nedeniyle işlerliğini kaybetti.  Elektronik cihazlarda tüm malzemeler soket tabir ettiğimiz ürünlerden oluşmakta,  geçmişte bizlere öğretilen hatta ve hatta Silahlı Kuvvetlerimizde öğretilen  “ GESTAY” formülü de bir anlam ifade etmez düzeyde . Zira günümüzdeki teknolojinin geldiği son nokta tüm cihazların farklı bir kontrol cihazına bağlanarak arıza tespitinin  yapıldığı bir süreci yaşıyoruz.  Kısacası arıza yapan malzemeyi tamir etmek yerine  at, yenisini tak anlayışı… Bu durumda mesleki diplomanın  sadece duvara asılan bir aksesuardan fakı ne?

     İhraç eden ülkeden ithal eden bir ülkeye

     Bizler bugün küreselleşmenin getirdiği, kapitalizmin acımasız dişlileri arasında yaşam ve hayatta kalma mücadelesi veren bir toplum yetiştiriyoruz. Gençlerimizi sevdikleri, istedikleri bir dalda eğitim yapmalarından çok  hangi branş daha fazla para kazandırıyor ona yönlendirmekteyiz. Bu durumda gençlerimizin başarılı olamadıklarını maalesef yaşıyoruz. Bizler günümüzde nasıl ki dış ülkelere usta ihraç ediyoruz bu gidişle yakın zamanda çırak, kalfa ve usta ithal edersek kimse şaşırmasın.

AHMET ÇİLECİ-HENDEK

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Veteran Hentbolcular  Gaffar Okkan’ı unutmadı
Veteran Hentbolcular Gaffar Okkan’ı unutmadı
GAFFAR OKKAN İÇİN YÜRÜDÜLER
GAFFAR OKKAN İÇİN YÜRÜDÜLER