bizimhendek.com
Advert
Advert
KRİZLERLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ ?
admin

KRİZLERLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ ?

Bu içerik 600 kez okundu.
Reklam

Hayatımın harika geçtiğini söyleyemem, ancak yaşadığım onca krizden başarı ile çıkma sebebim her ne yaşadıysam onunla bütünleştim , durumu kabullenmeyi ve onunla nasıl başa çıkmam gerektiğini öğrendim.   İnanın bana kabullenmediğiniz hiç bir şeye çözüm bulamıyorsunuz, kabullendiğinizde bu durum karşısında ne yapmanız gerektiğini daha kolay düşünür hale geliyorsunuz,,

Eğer durumu nedenlerle sorgulayarak karşılıyorsanız tek olasılık girdap oluşturmanızdır,Fakat her ne yaşandıysa o durum karşısındaki bakış açınız nedenler değil nasıl üstesinden gelirim olur ise işte o zaman üstesinden gelmek daha kolay olacaktır.

Bazıları şunu diyebilir ne gördün ki;,

Ne yaşadın ki,

Hastalandın mı,

Kaybınmı oldu, 

Yokluk mu gördün vb.vb gibi,

çok şükür ki hepsini yaşadım ve yakalandığım hastalık ta buna dahil.. bir çok doktor tam aksini düşünürken ben tam tersini yaşıyorum. Çünkü buna inanıyor ve yaşamayı seçiyorum..bir gün elbette hepimiz sonsuz bir yaşama doğru gideceğiz ta ki o zamana kadar yani: “insan kaderi kesinleşene kadar elinden geleni yapmalıdır” diyeceğim..

 

Hayat sonsuz zorluklarla mücadeleden ibarettir.  Mücadeleden yıldığınız an yaşamanız biter.  İnsana her türlü zorlukla mücadele etme gücünün verildiği unutulmamalıdır…

Zorluklara karşı en etkili silah bilgidir. Bilgi, hayat mücadelesinde bizim, en büyük, en sağlam silahımızdır. Bu kalkanı terk ettiğimiz gün derhal yenilir ve yok oluruz..

 

Zorlukları yenmede ve engelleri aşmada asıl güç, kişinin kendisinde saklıdır. Bu gücün farkına varmayanlar hayatta başarılı olamazlar. Kendi gücünün farkına varamayanlar, kendinden dahi korkan cesaretsiz kişilerdir. Böyle kimseler asla başarılı olamazlar ve insanların en mutsuzlarını çoğunlukla bu tipler oluşturur

Bir ayette şöyle der:

Beled 4 / 593- Gerçekten biz insanı meşakkat (zorluklar ve yorgunluklar) içinde yarattık.

 

Zorluklarla mücadelede en iyi zırh ise şüphesiz sabırdır. Sabır meziyetine sahip insanlar, zorluklara dayanmasını, mücadeleden yılmamasını, kendisine karşı oluşan baskılara dayanabilmesini ve her şeye rağmen ilerlemeyi sürdürebilmesini sağlayan büyük bir nimettir. Bu zırhı kuşanmış insanların aşamayacakları engel yoktur. Başarıyla zirveye ulaşmış bütün insanların ve toplumların, görünmez zırhlarının sabır olduğunu unutmamak  gerek ..

Kışın ardından yaz, gecenin ardından gündüz nasıl doğuyorsa, unutulmamalıdır ki, her bolluktan sonra darlık ve her zorluğun ardından pek çok güzellikler ve kolaylıklar vardır. Günümüzde karşı karşıya kaldığımız bu zorluklar ve krizler de sonsuza kadar sürmeyecektir. Er veya geç son bulacaktır.

 

Büyük adamlardan birisi şöyle der: Hayata atıldığım zaman en lüzumlu şeyin azim ve kudret olduğunu zannetmiştim. Yine aynı fikirdeyim. Fakat, kırk yıl sonra bir şey daha anladım. Sabır olmadan bunların tek başına bir kıymeti yok. Hepsini manalandıran ve kuvvetlendiren, sabırdır. Azimle başlar ve devam ederiz. Bitirmek için ise sabır şarttır.

İnsan kararlılıkla kuvvetini terbiye eder ve olumsuzlukları olumluluğa çevirir, insanlar hayatta ister istemez zorluklarla veya istemediği insanlarla yaşamak zorundadırlar, Fırtınaların estikçe ağaçları güçlendirmesi, iyi denizcinin fırtınalı bir denizde yetişmesi gibi zorluklar da irademizi güçlendirir ve hayatımızın çarkları ve bilei taşları olurlar.

Zorluklarla mücadele eden insanlar , Kötülüğe zaman bile bulamazlar,

Unutulmamalı ki;

     

     a) Aptal insan denemeden imkânsız der,

      b) Basit insan iftira eder,

      c) Aciz insan hep şikâyet eder,

     d) Güçlü insan ise yönetir ve hep çözüm arar. Örneğin, denizlere açılanlar kıtalar keşfetmiş, yerinde kalanlar sömürge olmuşlar. Göç edip gelenler mülk sahibi, pazar sahibi olmuşlar. Yerinde duran tembeller çok konuşan, zor geçinen tüketiciler olmuşlardır.

 

 

Yaşamın sana yükleyecegi bütün zorlukları sevinerek kabul et, Çünkü bir insanın karakterini oluşturan, onu mutluluga ve başarıya götüren enerjiyi veren, bu zorluklardır..

 

Sizin için daha hayırlı olduğu hâlde, bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu hâlde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (el-Bakara, 216)

 

 

“Yeterince karanlık olduğunda yıldızları görebilirsiniz”

Ralph Waldo emerson

 

 

 

Teşekkürler 

 


Fatos Baran Solmaz

Psikolojik sorgu teknikleri ve Emdr uzmanı.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
POLİS İŞ BAŞINDA
POLİS İŞ BAŞINDA
 VENİ, VİDİ, VİCİ…
VENİ, VİDİ, VİCİ…