bizimhendek.com
Advert
Advert
GÖZ GÖRE GÖRE ZEHİRLENİYORUZ
admin

GÖZ GÖRE GÖRE ZEHİRLENİYORUZ

Bu içerik 576 kez okundu.
Reklam

    İlçemiz 2 OSB sınırları içerisinde zamanında Arap sermayesi ile ilçe belediyemizin önderliğinde arıtma tesisi  yapılmış ilerleyen süreç de ise bu tesis bila bedelsiz Sakarya Büyükşehir Belediyesine devredilmişti. Tesiste arıtılan suyun içilebilir bir konuma getirilmesinin ardından  hemen bitişiğindeki ve civar köylerde tarımla hayatlarını idame ettiren insanların kullanımına sunulmuştu. Bugün yaşanan felaket akıl alacak gibi değil.

     Zaman zaman bu dere güzergahında balık ölümlerinin yaşandığı haberlerini yaptık. İş bununla sınırlı olsa can kurban… Öyle ki yaptığımız araştırma neticesinde arıtma tesisinin çalıştırılmadığına şahit olduk. Yetkililere seslendik kimse TIN’lamadı. Oysa tehlike öylesine büyük ki…

     Bölgemizde bulunan ve ilçemize çok büyük katkı sağlayan 2.OSB’de bulunan bazı fabrikaların yasal olarak bulundurma zorunluluğu oldukları halde kendi arıtma tesislerinin olmadığı, var olanların ise  maliyet yüklediğinden aralıklarla çalıştırıldığı ne yazık ki bu duruma  Hendek Arıtma Tesisini çalıştırmakla yükümlü kurumun yetkililerinin ise bu duruma sessiz kaldıkları iddiaları gündemden hiç düşmüyor.

    2. OSB’ de bulunan bazı sanayi tesislerinin atıklarında kurşun tabir edilen kimyasalların atık su yoluyla  arıtma tesisine akıttıkları, bazı tesislerin ise bu kimyasal atıkları gizlice arıtma tesisini by-pas ederek dereye dejarz ettikleri  bölge vatandaşının dilinde.

   Su hayattır. Baktığımızda Kargalı deresinin geçtiği bölgelerde tarım yapılmaktadır. Ne yazık ki Kargalı deresi ile mamullerini sulamak, ektiklerine can suları yine bu derenin suyu ile sağlanmaktadır. Böyle olunca ağır kimyasal reaksiyona maruz kalan ekinler bir gıda maddesinden çok insanları zehirleyen ürüne dönüşmektedirler.  Genel olarak ülke genelinde üretilen tarım ürünlerimizin gümrüklerde yapılan kontrollerde ağır metale rastlanması neticesinde  ürünler iade edilmekte, bu durum ülke ekonomisine darbe vurduğu gibi buradan geriye çevrilen ürünlerin iç piyasada tüketiliyor olması vatandaşa verilen değerin bir göstergesi olarak kaşımıza çıkıyor. Dahası vatandaşlarımız GÖZ GÖRE GÖRE ZEHİRLENİYOR…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HENDEK MÜFTÜLÜĞÜNDEN BİR İLK
HENDEK MÜFTÜLÜĞÜNDEN BİR İLK
TÜRKAY ile  yeni dönem
TÜRKAY ile yeni dönem