bizimhendek.com
Advert
ORUÇ
admin

ORUÇ

Bu içerik 523 kez okundu.
Reklam
TARİH    : 06.08.2010 Muhterem Mü’minler!
Ramazan ayı, iftarı, sahuru, teravihi ve oruç ibadetiyle sayısız manevi güzelliklerin yaşandığı pek kıymetli bir aydır. Hikmet dolu yüce kitabımız bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’ân’ın indirildiği aydır. Öyle ise Ramazan ayına ulaşanlar onda oruç tutsun.” Bir başka ayet-i kerimede ise Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.”

Değerli Kardeşlerim!
Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) Ramazan ayı ile ilgili okuduğu hutbede ramazanı bakın nasıl anlatıyor: “Bereketli ve mübarek bir ayın gölgesi üzerimize düşmüştür. Bu öyle bir aydır ki, onda bin aydan daha hayırlı bir gece vardır. O öyle bir aydır ki, Allah o ayda oruç tutmayı farz kılmış, gecelerini nafile ibadetle geçirmeyi teşvik etmiştir. Kim ramazan ayında bir farzı eda ederse, ramazan ayı dışında yetmiş farzı eda etmiş gibi sevap kazanır. Ramazan ayı sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Ramazan yardım etme ve ihsanda bulunma ayıdır.”

Muhterem Müminler!
Bu ayın sahurunda bereket vardır. İftarında hayır vardır, meleklerin duası vardır. Teravih ayrı bir iklimdir, topluca ibadet etmenin coşkusu yaşanır. Bu ayda çok büyük bereketler ve müjdeler vardır. Başı rahmet ortası mağfiret sonu cehennemden kurtuluş olan bu ayla ilgili Rasulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyuruyor: “Her iftar vaktinde Allah’ın cehennemden azad ettiği kimseler vardır. Bu, ramazanın her gecesinde böyle olur.

Aziz Müslümanlar!
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Ramazan ayı ile ilgili olarak: “Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmaktadır. Yine Allah için samimiyetle tutulan oruç hususunda “Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teâlâ, cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar.” buyurmuştur.

Değerli Mü’minler!
Oruç, köklü bir irade terbiyesi, insanı kötü alışkanlıklardan temizleyen, çirkin davranışlardan uzaklaştıran bir ahlak eğitimidir. Efendimiz (s.a.v.) “Kim yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı bırakmaz ise Allah onun yeme ve içmesini bırakmasına değer vermez.” buyurmuştur. Her yıl tekrar eden ramazanlar, günah kirleriyle kalbi kararan insana kaybettiği istikametini yeniden gösterir.
Ramazanda oruçlu iken kendimizi tüm yiyecek ve içeceklerden ve nefsî arzulardan uzak tuttuğumuz gibi elimizi, dilimizi de günahlardan uzak tutmalıyız. İhtiyaç sahipleri başta olmak üzere yakınlarımızla, komşu ve akrabalarımızla iftar sofralarımızı paylaşmalıyız. Ramazan boyunca Allah’ı çokça anmalı sahurda teheccütü ihmal etmemeliyiz. Ramazan ilahi bir sofradır, bu ziyafetten kendimizi mahrum etmemeliyiz.
Hutbemi Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in şu hadis-i şerifiyle bitirmek istiyorum: “Ademoğlunun her ameline on katından yedi yüz katına kadar sevap verilir. Ancak oruç hariç. Çünkü Allah Teala, Oruç benim içindir. Onun mükâfatını da ben vereceğim.” Buyurmuştur.
Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Ramazan ayını şimdiden tebrik eder, bu ayın hakkımızda hayırlara vesile olmasını, bu mübarek ayı hakkıyla eda eden kullardan olabilmeyi Yüce Mevla’dan dilerim.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ