bizimhendek.com
Advert
KAMU HUKUKUNA RİÂYET
admin

KAMU HUKUKUNA RİÂYET

Bu içerik 522 kez okundu.
Reklam
TARİH  :30.07.2010   

Muhterem Müslümanlar!
Yüce Allah, içinde yaşadığımız uçsuz bucaksız alemleri insanla şereflendirmiştir. İnsan, yaratılmışların en üstünüdür. Gökte ve yerde ne varsa hepsi O nun emrine amade kılınmıştır. Kendisine bunca nimetler verilen insan hem fertlere hem de topluma karşı sorumlu kılınmıştır.

Yüce Allah, hutbemin başında okuduğum âyette fert ve kamu hukukuna riayetle ilgili olarak bakın ne buyuruyor: “Mallarınızı aranızda haksız sebeplerle yemeyin. Kendiniz bilip dururken, insanların mallarından bir kısmını haram yollardan yemeniz için o malları karar mercilerine  vermeyin.”

Aziz Müminler!
Hayber kale’sinin fethi günü ashaptan bir gurup Rasulullah’a şehit olmuş kimseleri tanıtıyorlardı. Ta ki bir tanesinin yanına geldiklerinde, “Bu da şehitlerimizden biridir” dediler. Hz. Peygamber, (s.a.v) şu ibretli cevabı verdi: “Hayır, ben onu millete ait olan bir hırkayı ve abayı çalıp giymiş bir halde cehennem ateşinde gördüm”
Kardeşlerim,  görüyoruz ki millete ait bir malı haksız olarak zimmetine geçiren kişi, Allah yolunda şehit olup canını verse de cehennemden kurtulamıyor. Çünkü millete ait bir malda milyonların hakkı vardır. Şahsî haklarda helallik dilesek bile milyonlarca kişiden nasıl helallik dileyebiliriz?

Değerli Müminler!
İnsanı gerek kul hakkı konusunda gerekse kamu hukukuna riayet konusunda uyanık tutacak husus dinî ve ahlakî duyarlılıktır, ahirete imandır, kötülüğün ve haram lokmanın hesabının ilâhî huzurda verileceği inancıdır. Bu inanç nedeniyle İslâm tarihinde özellikle devlet adamları kamuya ait mallara ayrı bir titizlik göstermiştir. Hz. Ömer, (r.a) devlet işlerini görürken yanına gelen bir adamın özel bir görüşme yapacağını anladığında kullandığı mumu söndürüp diğerini yakmıştır. Hz. Ömer (ra) kendisini şaşkınlıkla karşılayan adama durumu şöyle izah etmiştir: “Söndürdüğüm mum halkın parası ile alınmıştır. Şahsî işlerimi görüşürken onu kullanmaya hakkım yoktur. Bundan dolayı o mumu söndürüp kendi param ile aldığım mumu yaktım”

Muhterem Cemaat!
İnanan insan hiç kimsenin hak ve hukukuna saygısızlık etmez ve kul hakkı ile Allah ın huzuruna çıkmaktan haya eder. Teker teker hepimizin özellikle de kamu kurumlarında görev yapanların milletin ortak malına karşı hassas olması ve sorumluluklarını ihlal etmemesi gerekir. Bu ihlallerin başında; Kişisel çıkarlar uğruna toplum menfaatlerini çiğnemek, başaramayacağı işlere talip olmak, görevi kötüye kullanmak ve rüşvet alıp vermek, karaborsacılık yapmak, alış veriş ve ticarette hile yapmak, aldatmak, iftira etmek, kişilerin şahsiyetlerine ve namuslarına dil uzatmak, yalan söylemek, devlet mallarını       zimmete geçirmek, vergi kaçırmak, elektrik, su ve telefon gibi hizmetleri kaçak olarak kullanmak ve bunun gibi durumlar gelmektedir.
Bir mümin bu gibi durumlardan kendisini muhafaza etmelidir. Bu durumlardan Allah’a sığınmalıdır.

Kardeşlerim!
Hutbemize okumuş olduğum ayet mealiyle son veriyorum:
"Öyle bir günden sakının ki; o gün hepiniz Allah a döndürülüp götürüleceksiniz. Sonra herkese, kazandığı amellerin karşılığı verilecek ve onlara asla haksızlık yapılmayacaktır"
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK  ANTLAŞMA!
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK ANTLAŞMA!