bizimhendek.com
Advert
ÇUVALDIZI KİME BATIRALIM?
admin

ÇUVALDIZI KİME BATIRALIM?

Bu içerik 586 kez okundu.
Reklam

Gelelim mevzumuza…

   Yazının özüne girmeden şunu ifade etmeliyim. Bu tür şikayet ve sitemler bizlerede gerek telefon gerekse meil yoluyla iletiliyor. Konuyu defaatle kooperatif yöneticilerinin önüne koymuş cevap istemiştik.

    Hizmetlerini gözardı edemeyiz

    Kooperatif yetkilileri yaptıkları savunmalarda kendilerinin bakış açılarını doğruluyordu. Şöyleki;  Hendek ilçesinde doğduk burada ikamet ediyor yaşıyoruz. Belki günümüzde  cenaze cemaati bugün belediyemiz tarafından ücretsiz olarak taşınıyor ancak uzun yıllar kooperatif araçları tarafından ücretsiz taşınıyordu.  Belediyenin bir etkinliği olduğunda yine aynı kooperatif araçlarınca yakıt ücreti dahi alınmamak kaydıyla hizmet veriyorlardı. Yine il dışına  gezi, tur gibi seyahatlerde aynı kooperatif araçları görev alıyordu. Dahası belediye tarafından yaşlısına, şehit yakınına, gazilere, asayiş güçleri personeline ücretsiz kartlar verilmekte öyleki bazen aynı araç içersinde  parayla taşınan yolcudan fazla ücretsiz yolcu taşınması nedeni ile kooperatif yönetiminde rahatsızlıklar ortaya çıkmakta, araç sahiplerinin mağduriyet yaşadıkları günler  oluyordu. Hülasa kooperatifin ilçemize verdiği hizmet ve destek azımsanamayacak ölçüdeydi. Bunları hiçbir Hendek'li inkara tevessül edemez.

     Kervan yolda düzelir

     İlçemizde eğitim öğretim gören ve ilçe halkınının ( Öğrenciler bizim kültür elçilerimizdir) anlayışını köreltmek , karalamak kimsenin hakkı değildir. Bugün 7000 civarında öğrenci kapasitesine sahip ilçemizde kültürel elçimiz olarak gördüğümüz çocuklarımızın en büyük şikayeti ayakta yolculuk etmekten geliyor. Büyüyen Hendek'de alışılmış değerlerimiz tek tek yok oluyor. Bizler bir büyüğümüz geldiğinde onlara yerimizi verir bizler ayakta yolculuk ederdik. Peki bu gün öyle mi? Bu değerlerimizin günden güne kaybedildiği günümüzde maalesef bu gerçekler apaçık ortada bunlarıda görmek gerekir. Bazı sancıların ortaya çıkması muhtemeldir zaman en iyi ilaçtır, kervan yolda düzelir.

    Varolan iddiaların üzerine gitmek vatanseverlik borcudur

    Ancak, tüm bu katkı ve desteklerin var olduğunu açık yüreklilikle ortaya koyarken yazıda isnat edilen suçlamaların ( Vergi kaçırma, 2 araçla anlaşma yapıp tek araçla öğrenci taşıma, rekabeti önleyici tehditlerde bulunma vs.)  gibi konuları gözardı edemeyeceğimiz gibi geçmişte yapılan katkı ve desteklerin bugün farklı yollarla kooperatife kanale edilmesini de kabul edemeyiz varsa böylesi bir durum bunu da yok sayamaz, görmezden gelemeyiz.

     Aradaki fark bedeli bilet kesilerek tanzim ediliyor, kayıt altına alınıyor

    Yazıda bahsi geçen yolculuk esnasında vatandaşın nakit olarak ödediği 4.25 kuruş bedeli tesmiyette 3.75 olarak gösteriliyorsa burada bir vergi kaçırma işinin olduğunu hiç kimse inkar edemez. Yazının ardından kooperatif başkanına soruyu yönelttik. Başkan Kaplan, 2013 yılından beri kooperatiflerinin 3 kez maliye ve mal müdürlüğünce evraklarının incelendiğini belirterek 4.25-3.75 konusuna açıklık getirdi.Başkan İhsan Kaplan; “ Kooperatifimiz bünyesinde kamera sistemi mevcut. Eğer şoförün böyle bir şey yaptığı vaki olsa o para vergi kaçırmaya değil biz  araç sahiplerinden kaçırılan paradır. O nedenle biz hiçbir zaman böyle bir şeye tevessül etmedik, etmeyiz. Şoförümüz vatandaştan aldığı 4.25 tl karşılığında araç kartı geçirmekte, kaçırıldığı iddia edilen 0.50 tl paranın karşılığı olarak bilet kesilmek sureti ile kayıt altına alınmaktadır. Kaldıki kooperatif merkezindeki  araç içi kameralarımız kontrol edilmektedir. Diğer bir husus ise öğrenci taşımacılığında  kooperatif olarak bizler  Milli Eğitim ihalesine girdiğimizde  taşıma yaptığımız araçların plakaları  ilçe milli eğitim kurumuna vermekle mükellefiz. Denetleme yetkiside onların ukdesindedir. Böyle bir suistimal söz konusu değildir. Düzceden adapazarı istikametine yolcu taşıyan araç sahiplerini tehdit etmek, yolcu almalarını engellemek gibi bir lüksümüz olamaz. Burası muz cumhuriyeti değil. Eğer böyle bir durum varsa  yapanlar hakkında kanuni işlem yapacak olan mercilerimiz vardır. “ diyerek  iddia ve ithamlara açıklık getirdi.

    Hey ay 11.000 kişiyi ÜCRETİSİZ taşıyoruz

    Kooperatif başkanı İhsan Kaplan, Hendek Yaz Gülü kooperatifinin  araçlarıyla, personeli ve hizmet anlayışı ile Sakarya genelinde örnek bir kooperatiftir. Biz kooperatif olarak yaz aylarında gidiş dönüşlerde günde toplamda 3000, kış aylarında ise gidiş ve dönüşlerde toplamda 4000 civarında yolcu taşımak sureti ile hizmet veren bir kooperatifiz.  Hendek halkı bilsin ki biz kooperatif olarak her ay 11.000 kişiyi ( yaşlısı, memuru,gazisi, şehit yakını vs. ) ücretsiz taşıyoruz.  Kooperatif olarak yıllardır ilçemiz insanına hizmet veriyoruz. Camiamız büyük bir camia , sıkıntı yaşanması doğal karşılanmalı ancak bu tür şikayetler biz kooperatif yetkililerine iletildiğinde gerekli araştırmalı yapmaktayız. Bizim niyetimiz üzüm yemek hiçbir zaman bağcıyı dövmekten yana bir tavır takınmadık, bundan sonra da takınmayız”  diyerek İslam Aleminin  mübarek kandilini kutladı.

 

NOT: BİZİ FACE SAYFASINDAN HENDEK ŞAFAK  VE AHMET ÇİLECİ ADRESİMİZDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

AHMET ÇİLECİ - HENDEK

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ