bizimhendek.com
Advert
BERAT KANDİLİ
admin

BERAT KANDİLİ

Bu içerik 637 kez okundu.
Reklam

TARİH  :23.07.2010


Muhterem Mü’minler
Önümüzdeki Pazartesi gününü Salıya bağlayan gece, mübarek Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili’dir. Günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen berat, günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir.
Aziz Müminler!
Yüce Allah, Duhân Suresi’nde “Apaçık kitaba yemin olsun ki biz Kur’an’ı mübarek bir gecede indirdik. Biz gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir” buyurmaktadır. Bu ayette adı geçen gecenin Berat gecesi olduğu söylenmiştir. Berat gecesine mahsus beş özellik vardır. Bunlardan birincisi: Kur’an-ı Kerim Berat gecesinde Levh-i Mahfuz’dan alınmış ve bir bütün halinde dünya semasına indirilmiştir. İkincisi Bir yıl içinde olacak  felaketler,  rızıklar, doğum ve ölümler   gibi önemli hadiselerin, karara bağlandığı ve ilgili meleklere teslim edildiği gecedir. Üçüncüsü: Beraat gecesinde yapılan ibadetlerin faziletleri ve sevapları büyüktür. Dördüncüsü: bu gece, Allah ın  kullarına  bol  bol  ikramlarda  bulunduğu, onların tövbelerini kabul ederek günahlarını bağışladığı essiz bir gecedir. Hadis-i Şeriflerden anlaşıldığına göre Sevgili Peygamberimiz, Müslümanların bu gece berat alacaklarını, gönülden tövbe edenlerin tövbelerinin kabul edileceğini müjdelemiştir Ancak bu gece, Allah’a eş koşanların, mü minlere karşı kin besleyenlerin, akrabaları ile ilgiyi kesenlerin, hayat ve ihtişamlarından dolayı kibirlenenlerin, içkiden  vazgeçmeyenlerin, ana ve babalarına zulmedenlerin, tövbe edip vazgeçmedikleri taktirde af kapsamı dışında kalacaklarını bildirmiştir. Beşincisi: Peygamberimize şefaat hakkının tamamı bu gece de verilmiştir.
Yüce Rabbimiz, bu gecede kendisine samimiyetle yönelen kullarına rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifa kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sınırsız ikramlarına davet etmektedir.
Bu konuda  Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim”
Muhterem Mü’minler
Bu gece; manevi dünyamızı gözden geçirmeli,nefis muhasebesi yaparak ,bir yıl içinde yaptıklarımız ve yapamadıklarımızı düşünmeli işlemiş olduğumuz günahlardan dolayı Rabbimizden af dilemeliyiz.Nitekim Yüce Allah Kur’an’ı Kerimde “Sizden kim  bilmeyerek bir kötülük yapar sonra ardından tövbe edip de kendini ıslah ederse  bilsin ki Allah çok bağışlayan  çok esirgeyendir.” buyurmaktadır.
H.z. peygamber (a.s) bu gecede tövbe edip bağışlanma dileyen müminlerin sayısının çokluğunu bir benzetmeyle H.z Ayşe validemize şu şekilde anlatmıştır:
"Allah Teala Berat gecesinde dünya semasına rahmetle tecelli ederek, Beni kelp kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısından daha çok   kimsenin günahlarını bağışlar."
Aziz Mü’minler!
 Bu mübarek günün gecesini gücümüz yettiğince namaz, zikir, dua ve tövbe ile; gündüzünü de oruç ile değerlendirelim. Bu kandil vesilesiyle çevremize karşı olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlayalım.  Ana-baba ve akrabalarımızın kandillerini tebrik ederek, hayır dualarını alalım. Dargınlık ve kırgınlıklara son vererek, kırık gönülleri tamir edelim. Fakir ve muhtaçlara imkanlarımız nispetinde yardım elimizi uzatarak, paylaşımı hayatımıza yansıtalım
Berat gecesinin milletimize ve insanlığa huzur ve mutluluklar getirmesini diler, sağlık ve afiyet içinde Ramazan ayına kavuşmamızı Yüce Allahtan temenni ederim.
Hutbemize H.z. Peygamber (a.s.) ın bu gecede yapmış olduğu su özlü dua ile son vermek istiyorum:
"Allahım! azabından affına, gazabından hoşnutluğuna, senden yine sana sığınıyorum. Şanın yücedir seni gereği gibi övmekten aciziz. sen kendini övdüğün gibi yücesin."

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK  ANTLAŞMA!
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK ANTLAŞMA!