bizimhendek.com
Advert
Advert
SAKARYA’DA HANGİ PARTİ KAÇ VEKİL ÇIKARTIR ?
admin

SAKARYA’DA HANGİ PARTİ KAÇ VEKİL ÇIKARTIR ?

Bu içerik 457 kez okundu.
Reklam

Şimdi, AKP 2011 yerel seçimlerinde yaklaşık  % 61 oranıyla  333.588 oy aldı. CHP ise % 16 oranıyla 87.736 oy aldı. MHP ise %15 oranı ile 81.278 civarında oy aldı.

2014 yerel seçimlerinde ise iktidar partisi % 58 oranla 331.201 oy aldı. CHP ise %9 oy oranıyla 52.821 oy alabildi.  MHP ise %26 oy oranıyla 152.983 ciVarında bir oy elde etti.

Genel seçimler ile yerel seçimleri aynı katogoride değerlendiremeyiz ancak yinede bize gelecek adına yön gösterici olacaktır.  AKP’nin ülke genelinde büyük oranda kan kaybettiğini, uyguladığı ekonomik politikaların başarısızlığından tutun, Eğitimde reform adını verdikleri düzenlemelerle 7-8 kez  sözde bu reform yine kendilerince  değişikliğe uğratıldı.  Özelleştirme adı altında gerçekleştirilen icraatler sonrasında  ülkenin  önceki iktidarlardan miras alınan eserler bir şekilde  yabancılara satıldı.

Askeri vesayeti kaldıracaklarını iddia ederek seçmenin huzuruna çıkan iktidar  başta  askeriye olmak üzere yargıyıda vesayeti altına almayı başarmış görünüyor. Dışarıdan gelen sıcak paranın  hizmet sektöründe  yatırım yaptığı gözlerden kaçmıyor yani işsizliğimize çare olabilecek yatırımlar yine Türk işadamlarına düşüyor.  TÜSİAD’la yaşanan ağız kavgası işadamını küstürüyor o da enerjinin, verginin ve iş gücünün daha ucuz olduğu ülkelere yatırımlarını kaçırıyor. Emeklisi, çalışanı, memuru, işçisi  dünya sağlık örgütünün açıkladığı yaşamsal aylık ücretin altında bir asgari ücretle  köle misali karın tokluğuna çalıştırılmakta.  Yetkilililerib her şeyi ben bilirim mantığı ile  bağımsız bir kuruluş olması anayasa ile desteklenen merkez bankası başkanına  emir telkki edilerek faizlerin düşürülmesi istenmekte ve bu ağız kavgası neticesinde kırılgan olan Türk ekonomisi  Türk lirasının doların karşısında erimesi önlenemiyor. Dün dolardaki bu çıkışı faiz lobilerine bağlayan hükümet kanadı bugün  günah keçisi olarak suçu  Amerikan FED açıklamalarını gerekçe gösteriyor.   Ülke her geçen gün fakirleşirken ne yazıkki  milli gelirden en çok payı alanlar ise nedense hep iktidar yanlısı işadamları oluyor. Demek oluyorki diğereri ticareti bilmiyorlar!!!

 Tüm bu gerçekler ışığında  artık iktidarda vatandaşına bir şey vadedemiyor ve çıkış yolu olarak başkanlık sistemini ve çözüm sürecini ileri sürüyor. Tabi vatandaş yerse…

Tüm bu olumsuzluklar karşısında oy kaybına uğrayan iktidar bir yanda, yıldızı parlayan ve ümid olan MHP-CHP ve  HDP seçmenle buluşarak kendilerini, projelerini anlatarak oy istiyorlar. Özellikle HDP’nin bu seçimlerde kendi logosu altında seçimlere girmesi dikkat çeken farklı bir husus.

Sakarya’mıza gelelim.  Bugün Sakarya’mızda resmi olmayan  sonuçlara göre yaklaşık 100 bine yakın doğu kökenli vatandaş yaşıyor. Şimdiye kadar bu gurubun büyük bir bölümünün oyu iktidar partisinde buluşuyordu ama artık kazın ayağı öyle değil inanıyorum ki  kendilerine en yakın siyasi görüş olan HDP’yi destekleyecekler.

Neticede biz HDP’ye Sakarya’da 1 milletvekili çıkartır diyoruz. Bunu bir kenara koyalım.

Sakarya genelinde  yıldızı parlayan ikinci partinin ise MHP olacağını kamuoyu yoklamalarıda destekliyor.   2011 genel seçimlerinde aldığı oyu 2014 yerel seçimlerinde üçe katlayan MHP bu seçimde muhtemelen oyunu koruyacağı gibi üstüne koyacak ve değil iki üç milletvekilini zorlayacak gibi görünüyor.

CHP’ye gelecek olursak onlar zaten kendi içlerinde muhalefet. Sakarya’da darmadağın bir görüntü çizen CHP ve ona gönül veren seçmeni bilinçli  olarak oy kullanan bir kitle. Bu nedenle her ne kadar kendi içlerinde muhalefet etselerde 30 yılı aşkından sonra Sakarya’da çıkardıkları bir milletvekilini kaybetmek istemeyecekler ve  kendi iç çekişmelerini bırakarak  kerhende olsa adaylarını destekleyecek olduklarına inanıyorum ve çıkartabilecekleri vekil sayıs 1 olacaktır.

Gelelim iktidar partisinin kamuoyunda yaratmaya çalıştığı  7-0 denklemine…2011 genel ve 2014 yerel seçimlerinde aldıkları oy oranı azımsanamayacak kadar yüksek ancak görünen o ki aradan 4 yıl geçmesine yeni yeni seçmenler oluşmasına rağmen  kazanımları fifti fifti görünüyor.  HDP’den AKP’ye giden oyları düşürdüğümüzde alabileekleri maksimum oyun 240-260 bin bandında olacağını tahmin ediyorum.Bunun sonucuda AKP Sakarya’dan üç vekilini Ankara’ya gönderebilecektir.

Hülasa tüm bu ön bilgilerin ardından çıkan tahmnini sonucumuz,

AKP   3,

MHP   2 ama üçü zorlayabilir.

CHP    1

HDP   1 vekilini parlementoya gönderebilecek gibi görünüyor.

Eğer CHP bir vekilini çıkartamayacak olursa bu durumda   aldığı oyların  birini partide toplanması nedeni ile AKP  4 vekilini çıkartaak, eğer HDP ülke barajına takılacak olursa bu durumda  vekil sayısını 5’e çıkartabilecektir. Ama görünen ve inkar edilemeyen bir gerçek var ki o da MHP’nin Sakarya’da 2 vekil çıkartacağı  çok büyük ihtimal. Diğerlerinin durumu iktidar partsinin kaderini belirleyecek gibi görünüyor.  Bekleyelim görelim. Şurada 7 Haziran’a  49 gün kaldı.

AHMET ÇİLECİ - HENDEK

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZGENUR AVCIL’A BÜYÜK İKRAMİYE !
ÖZGENUR AVCIL’A BÜYÜK İKRAMİYE !
MHP İl Başkanı Akar’dan İnsan Hakları Günü mesajı
MHP İl Başkanı Akar’dan İnsan Hakları Günü mesajı