bizimhendek.com
Advert
Su’da KAZIK olur mu demeyin bal gibi oluyor…
admin

Su’da KAZIK olur mu demeyin bal gibi oluyor…

Bu içerik 687 kez okundu.
Reklam

İlçemiz, Allah’ın bir lütfu olarak  diğer il ve ilçelere nazaran  içme suyu kaynakları bakımından oldukça zengin . Şöyle bir etrafımıza baktığımızda 8-9 tane su fabrikasını ilk anda görmekteyiz.  Peki biz Hendek ilçesi olarak varlık içersinde nasıl perişan oluyoruz ?  İçme suyumuzdan bizi nasıl kazıklıyorlar bunu iktidar partisi kamufle ediyor  o halde muhalefet partileri çıksınlar açıklasınlar. Çok bekledim ancak iş yine başa düştü. Onlardan ses seda çıkmayınca biz yazalım dedik…

Bugün SASKİ’nin bilbordlarda yaptığı reklamlara bakacak olursak   “SAKARYA’DA SU ÇEŞMEDEN İÇİLİR!” İçin bakalım Sakarya’nın suyunu çeşmeden içebiliyor musunuz ?  Sakarya’da çeşmelerden  tüketilen su ile  su fabrikalarının ürünleri arasında dağlar kadar fark var. Peki Sakarya’da su çeşmeden içilebilseydi Sakarya bu derece  fabrikalardan içme suyu tüketirmiydi?

Sakarya’mızın içme suyu dünyanın sayılı kaynaklarından sayılan Sapanca göl suyunu içiyor. Binlerce kilovat saat elektrik enerjisi harcayarak, dolayısı ile Sakarya ilinin içme suyunun maliyeti oldukça yüksek peki bizde öyle mi?

Allah’ın bize bir lütfu olarak kabul ve şükrettiğimiz suyumuz saniyede 167 lt olmak üzere  hiçbir enerji maliyeti binmeden doğal yollardan kaptajlarımıza geliyor oradan da isale hatları ile ilçenin her yerine dağılyor. 

Şimdi, Sakarya’nın su maliyeti ile ilçemizin su maliyetinin bir olmadığı gerçeğini önce bir itiraf edelim, kabul edelim.  Sonra,  ilçemizdeki su isale hattının dağıtımını ve kullanım hakkını eline geçiren SASKİ’nin ilçemizdeki suyun metre küpünü  Sakarya ile eşdeğer tutmasını bunun yanında her ay farklı isimler altında  periyodik olarak yaptığı ZAM’mı nereye koyacağız ?

Bugün binlerce kilometre uzaktan ülkemize gelen Doğalgaz, Rusya’dan metre küpünü 0.42 dolara , TL olarak  0.99 kuruşa,  İrandan gelen doğalgazın metre küpünü  0.50 dolara, Tl olarak 1.19 kuruşa,  Azerbaycandan 0.34 dolara, Tl bazında  0.80 kuruşa alıyoruz.

Bugün itibarı ile ilçemizdeki çeşmelerden akan suyun tonuna   konutlar için vergiler dahil 3.37 Tl ücret , ticarethaneler  olarak da 4,58 tl  ödüyoruz.

Allah aşkına binlerce kilometre uzaktan aldığımız doğalgazdan bile katmer katmer yüksek fiyata içtiğimiz sudan nasıl kazıklandığımız ortada.

Buna kim dur diyecek ???  Bu zammı vatandaşa kim anlatacak???

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK  ANTLAŞMA!
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK ANTLAŞMA!