bizimhendek.com
Advert
ÜSTÜNLERİN HUKUKU MU HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ MÜ ?
admin

ÜSTÜNLERİN HUKUKU MU HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ MÜ ?

Bu içerik 622 kez okundu.
Reklam

Sakaryamızın 17 ilçe belediye başkanından biri olan Hendek Belediye başkanı Ali İnci’nin emlakçılık yaptığını bilmeyen yok.Zaten kendisinin de bu yönde beyanları var.  Bu açıklamada isim verilmeden gündeme taşınan ismin bir Hendek’li olarak Hendek Belediye başkanı Ali İnci olduğuna inananlardanım.

Vekil Üstün, emlakçı belediye başkanının kim olduğunu açıklamalıdır.

Ancak, yinede milletvekili Üstün, ilk önce isim vermeden  emlakçı belediye başkanlığı yapmakla itham ettiği kişinin ismini kamuoyuna da açıklamak zorundadır.

Gelelim diğer konuya; Büyükşehir Belediyesi Kanunu ne diyor?

 

BELEDİYELERİN ARSA, KONUT VE İŞYERİ ÜRETİMİ, TAHSİSİ, KİRALAMASI VE SATIŞINA DAİR GENEL YÖNETMELİK

 

 

Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı, belediyeler tarafından arsa, konut ve işyerleri üretilmesi, tahsisi, kiralanması ve satışına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Arsa, konut ve işyeri üretimi

Madde 5 — Düzenli kentleşmeyi sağlamak, beldenin konut, sanayi ve ticaret alanı ihtiyacını karşılamak amacıyla belediyeler tarafından imarlı ve alt yapılı arsalar üretilebilir. Belediyeler tarafından öncelikle dar gelirliler için farklı büyüklüklerde sosyal konutlar üretilir. Sosyal konutlar dışında, belediyelerce konut üretilip satılabilir. Bu satışlardan elde edilecek gelirden sosyal konutların finansmanına katkı sağlanabilir.

Arsa temininde, konut ve işyeri yapımında kredi kuruluşları, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak projeler yapılabilir.

Ayrıca, ihtiyaç olması halinde değişik büyüklüklerde ve özelliklerde işyerleri üretilebilir.

 

MADDE 18 (a)-Belediye başkanı belediye  teşkilatının en üst amiri olarak belediye teşkilâtını sevk ve idare etmek, beldenin ve belediyenin hak ve menfaatlerini korumak. En birinci  görevidir.  

Belediyeler kanunu ve belediye başkanlarına kanunla verilmiş haklar alenen ortada iken bir belediye başkanını “ Emlakçılık yapıyor”  iddiası ile suçlamak ne derece etiktir. Belediyelerin kazançları kanunla belirlenmekte, hazırlanan bütçelerin gerçekleşme oranı ne yazık ki % 70-80 leri geçmemekte. Bu durumda yeterli bütçesi olmayan belediyeler kabukları içersinde iller bankasından gelen paralar başta olmak üzere yine kanunla belirlenen gelir kaynakları ile yönetimine talip oldukları şehirleri yönetmektedirler.  Ortaya çıkan sonuç işte Sakarya’mızda ortada.

Hendek bir yıldız gibi parlıyor

İşte; ilçemizde yapılan, milletvekili Üstün tarafından dile getirilen  emlakçı belediye anlayışı istikametinde ilçemiz kısa dönemde uzun yol almış, üretilen arsalardan ve toplu konutlardan elde edilen ticari kazançlar neticesinde  ilçede sosyal donatılar faaliyete geçirimiş, yaşanabilir kentler içersinde hakettiği yeri almıştır.

17 ilçe içersinde sosyal, ekonomik, kültürel, tarımsal, sanayi olarak hepsinin en önündedir. Öyleki bölgemizde bulunan  2.OSB nedeni ile ilçede işsiz insan kalmamış civar ilçelerden işçi arayışına girmiş olması bir ayrıcalıktır.

Şahsi menfaat mi kamu menfaati mi?

Üstün’e hak vermek için  emlakçılık yaptığı iddia edilen belediye başkanı bu emlakçılığı kendi şahsi menfaatleri doğrultusunda mı yapıyor, getirisini mal varlığına mı katıyor yoksa kamuya mı kazandırıyor? Üstün’ün bunu sorgulaması, varsa bir suistimal hakkında suç duyurusunda bulunması gerekmez mi?

Sakarya Ak parti milletvekili Ayhan Sefer Üstün, hukukçu kimliğinin yanı sıra  TBMM üyesidir. Yürürlükte olan Belediyeler Kanununu yok sayarcasına  yaptığı açıklamalar sadece karalamaya, küçük düşürmeye matuf açıklamalardan öteye gitmeyeceği gibi taraftarda bulamayacaktır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK  ANTLAŞMA!
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK ANTLAŞMA!