bizimhendek.com
Advert
MEHMET AKİF ERSOY ANILDI
admin

MEHMET AKİF ERSOY ANILDI

Bu içerik 721 kez okundu.
Reklam

Tarihi şahsiyetleri anmak, Vefa duygusunun eseridir. Millete ve tarihe mal olmuş şahsiyetleri anmak; Vefâ duygusu ile meşbû olan Necip Milletimizin şiarıdır. Bu güzel toplumun nâçiz bir ferdi olarak ben de birkaç satırla olsun Vefa borcumu eda etmek için bilgisayar-ın başına oturdum ve yazacağım yazıyı düşünürken birden bir hatıram canlandı;

Bundan tam 28 sene önce, Merhumun irtihalinin 50.yılı münasebetiyle NewYork’da tertip edilen Âkif-i anma haftasında İcra Kurulu başkanı sıfatiyle Türk evinde yaptığım açılış konuşmamı siz değerli okuyucularımıza bir kere de İlçemizin yegane gazetesi Hendek Şafaktan sunulmasını arzu ettim.

Böyle düşünmemin iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi; Genç okuyucularımızın Tarihe mal olmuş mümtaz şahsiyetlere verilmesi gereken değerin önemini hatırlatmak. İkinci sebebine gelince İtiraf etmeliyim ki; Bundan tam 28 yıl önce o toplantıda duyduğum heyecanı bir kere daha yaşamak istedim.

Evet Aynı zamanda o tarihte ABD de yegane Türkçe yayınlanan Fetih Dergisin de de neşredilen Konuşma aynen şöyle idi

Muhterem hazirun; Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma törenine hoş geldiniz der, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum...

Mazisi insanlık tarihi kadar eski olan Aziz Milletimiz; Nice ülkeler fetheden kumandanlar, çağ değiştiren fatihler, dünya nizamına yön veren devlet adamları, dünya medeniyetine ışık tutan bilim adamları, Gönülleri aydınlatan din adamları. gönülleri fetheden gönül sultanları ve milli heyecanı şahlandıran şâirler yetiştirmiş Necip bir Millettir.

Mehmet Akif; Milli tarihimizde yer almış, asil Milletimizin gönlünde taht kurmuş ve rical-i Güzin zincirinin bir halkasını teşkil etmekle ebedileşmiş büyük bir vatan şairidir. Ancak onu yalnız bir şâir olarak edebi dehası ile anlamak ve anlatmak noksan bir ifade olur Çünkü o; Şiirlerinde: Gerçek milliyetçilik, gerçek medeniyetçilik, vatanperverlik ve gerçek dindarlık, cesaret, celâdet, metanet, gayret, sebat, azim ve aşk gibi güzel hasletleri benliğinde yaşayan ve yaşatan bir dava adamı idi.

Nitekim; Milli mücadele yıllarında: Türk milletinin içinde bulunduğu endişe, hüzün, keder, hiddet, celadet, cesaret ve heyecan dolu karmaşık ruh haletini, yazdığı İstiklal marşında; Tembih. ikaz, irşad, teşci, tehyic, teşvik ve ümit dolu veciz ifadelerle milli heyecanı dile getirmiş, mümtaz bir şâirdir.

Onun içindir ki; kadirşinas Türk Milleti bu büyük insanı ölümünden tam yarım asır sonra bu yıl devlet seviyesinde Türkiye çapında, hatta dünya çapında diyebileceğimiz vuslatta anma törenleri düzenlemekle ona karşı olan minnet ve şükran borcunu eda etmenin ve vefakarlığın en güzel örneğini vermenin hazzı içindedir.

Türk Milleti, vefâkar bir millettir. Vefakârlık ile fedakârlık milletimizin En belirgin özelliklerindendir. Tarihte, din, vatan ve namus gibi yüce mefhumlar uğrunda kol-bacak, göz ve kulak gibi cevarih-i Avalarını, hatta aziz canlarını feda eden fedakar şehitlerimiz ve gazilerimiz olmasaydı, bugün hür bir ülkeye, müstakil bir vatana sahip, egemen bir millet olmazdık. Onun için, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, Gönül sultanlarınızı ve milli kahramanlarımızı her zaman, minnet, şükran ve rahmetle anmayı milli, insani ve dini bir borç saymaktayız.

            Amerika Müslümanlar Birliği(Fatih Camii)nin öteden beri her yıl 27 Aralıkta: milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmayı bir gelenek haline getirmiş ,çatısı altında düzenlediği dinî merasim ve anma törenleri ile kudsî borcu edâ etmenin, böylece buradaki Türk toplumunun hissiyatına tercüman olmanın gayreti içinde çırpınmakta olduğu bilinen bir gerçektir.

Bu yıl ise; Büyük şairi ölümünün 50.yıl dönümü münasebetiyle daha geniş bir anma programının hazırlığı içerisinde iken, Kültür ve Turizm Bakanlığından resen Fatih Camiine gelen genelge ile Newyork Başkonsolosluğumuzdan gelen adı geçen genelgeye ilişkin yazısı,hazırlık hazırlık çalışmalarımızın çerçevesini genişletmeye teşvik etmiş oldu. Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Akif-i Anma faaliyetleri Genel koordinatörü sayın Aytuğ İzat ile vaki telefon görüşmemiz ve Başkonsolosumu sayın Murat Sungar ile mülakatımız çalışma şevkimizi daha da artırmış, nihayet Türk Amerikan Dernekleri Federasyonun yönetiminin de iştirakiyle, Kuzey Amerika’da bulunan resmi ve gayri resmi milli kuruluşlarımızı ve özel şahısları kapsayan, tek kelime ile Türk toplumunun bütünleşmesini sağlayan ve özlemini çektiğimiz işte muhteşem bu tablo meydana gelmiş oldu. (girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez). Vecise ile hayat da birleştirici olduğu gibi mematında da birleştiren o, şairin ruhu şâd olsun.

Burada; Milli Mücadele ve edebiyatımızın önde gelen bu şahsiyete yakışır bir program çerçevesinde anılması ve hatıralarının yaşatılması için yapılan çalışmalarımıza samimi desteğini esirgemeyen Sayın Murat SUNGUR’a ve değerli mesai arkadaşlarına, Sayın Aytuğ İZAT’a ve değerli mesai arkadaşlarına, T.A.d,f.’un başkan ve icra Kuruluna, Federasyona bağlı dernek mensup ve Temsilcilerine;

Kerzâ: Tüm Türk toplu adına seçilmiş bulunan Mehmet Akif Ersoy’u anma haftası İcra Kurulunca hazırlanan programlarda yer alan Şeref Kurulumuz-n Sayın üyelerine, saygıdeğer konuşmacılara, Türkün Sesi ve Türkiye’den yankılar Radyolarının sahip ve yöneticilerine, programa iştirak eden okul yöneticilerine ve sevgili öğrencilerine, desteğini esirgemeyen bazı mensuplarına, ilgi gösteren Türk bireylerine, candan teşekkür etmek, ben ve kurul arkadaşlarım için zevkli bir milli borçtur.

Muhterem hazirun. Konuşma üslubumun genç kuşak için biraz ağdalı olduğunun ve hepiniz için ise biraz uzun olduğunun farkındayım. Fakat programın ehemmiyeti sebebiyle mazur göreceğini umuyorum. Bu müsamahanıza sığınarak Mehmet Akif’e ithaf adlı şu mısralarla konuşmamı bitirmek istiyorum.

OLURMU HİŞ BU MİLLET-İ NECİBE BÎ VEFA

ÇÜNKİ MÜMEYYİZ VASFI VEFADIR VEFA EYLESİN ŞEFAAT, MAHMUD-U MUHAMMED MUSTAFA EYLESİN RAHMET,OL RAHİM-U OLKERİM-U OL HUDA

ALEM-İ BERZAHTA KOMŞUN OLSUN SAİD-U SÜADA

CENNET-İ ALADA REFİKİN OLSUN ŞEHİD-U ŞÜHEDA EYLEMESİN MEVLA SENİ RAHMETİNDEN CUDA RAHMET OKUR RUHUNA NEVVYORK-TAN GARİB-U GUREBA

ÖĞRETDİN MİLLETİNE NEDİR İSLAMDA CİHAD

EYLEDİN BU NESLNECİB İRFANINA İŞHAD EYLERİZ SENİ HER DEM ŞÜKRANLARAHMETLE YÂD DİLERİZ MEVLADAN EYLESİN RUHUN ŞÂD

Burhan satar

 

Yalnız yazdığı şiiri ile değil, gerek Milli Mücadele ve gerekse T.B.M.M’sinde ifa ettiği hizmetleri ile de bir fazilet abidesi olan Şairimizi, bütün şehit ve gazilerimizi, rahmetle anar Müslüman Türk Milletine daha nice Akifler yetiştirmeyi nasip etmesini ve fakat bir daha İstiklal Marşı yazdırmamasını Cenabı Haktan niyaz ediyoruz.

Burhan Satar

M. Akif Ersoy’u anma haftası icra kurulu başkanı

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?