bizimhendek.com
Advert
DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZ !
admin

DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZ !

Bu içerik 680 kez okundu.
Reklam

Ramazan okulunda edindiğimiz güzel alışkanlıklarımızı ve ibadet zevklerimizi devam ettirmemiz için Mevla’mızdan niyaz ediyoruz.

Bayram günlerinde ziyaretimize gelen bazı okuyucularımız hasat mevsimi olması sebebiyle öşür hakkında yazmamızın faydalı olacağını hatırlatmaları üzerine bu fikri benimsedim.

Gerek konuşmalar esnasında sorulara ve gerekse bundan sonra ilgi duyanların muhtemel sorularına cevap vermek için birkaç makale yazmaya karar verdim.

           Sözü geçen konuşmalar esnasında sorulan soruların biri de şöyle idi.

             Soru: islamın beş şartlarından biri zekâttır. Zekât hakkında az çok herkesin bilgisi var. Ancak öşür hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. En azından biz bilmiyor. Hatta bu konuda çok çelişkili söylentiler dolaşıyor.

             Zekat ile öşür arasında farklar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

               Cevap : Zekat ile Öşür arasında hüküm bakımından fark yoktur. Her ikisi de farz olan birer mali ibadettir.

              Ancak uygulamada başlıca şu farklar var: üzerinden zekat verilecek mallar havli, havelan, harici asliye, nisab ve nisbet olmak üzere beş maddede farklıdır.

 

            Bu yazımızda üzerinden zekat verilecek malları izah edeceğiz.

 

a)       Zekatta : üzerinden zekat verilecek mallar başlıca şunlardır. Altın, gümüş, nakit para, sağlam olacak ticaret malları ve ehli hayvanlar.

b)       Öşürde : Üzerinden zekat verilecek toprak mahsullerden olan mallar başlıca şunlardır: buğday, arpa, pirinç , darı gibi hububat ile karpuz, salatalık, patlıcan, yonca ve şeker kamışı gibi sebze ve meyvelerdir.

               

                Ayrıca rikaz ve kenz tabir edilen yer altı madenleri, altın gümüş, bakır, kalay, nikel, demir madenleri ile civa bu kabildendir.

        Nasip olursa gelecek yazılarımız da mümkün olduğunca ayrıntıları yazacağız. Ancak ehlince malum olduğu üzere çok geniş bir mevzudur. Biz ancak özetin özetini yazmaya çalışacağız.

 

                Haftaya görüşmek ümidiyle saygılarımla….

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ
ALGIYA GEREK YOK İSİMLERİNİ AÇIKÇA YAZINIZ