bizimhendek.com
Advert
KUR'AN İLE RAMAZAN ARASINDAKI DERİN VE İNCE BAĞ
admin

KUR'AN İLE RAMAZAN ARASINDAKI DERİN VE İNCE BAĞ

Bu içerik 722 kez okundu.
Reklam

Gerçekten Kur'an: insanları, maddenin ağır yükü altında ezilmekten kurtaran; geçici nimetlerin baki lezzetlere ulaştıran ölümü dünyanın karanlık gebelerinden ölümsüz ahiret yurdunun nur baharına çıkaran; hicran acılarından Allah vuslatına erdiren mübarek bir kitaptır.

            Ömür ufkundaki ebedi gurubun gerçek: sabanını açacak olan güneş ancak kurandır.

 

            Kur'an-Alaka ile takip etmeyenlere ölüm ötesinde gizli bulunan büyük
istikbal coğrafyası hakkında kat'i bir bilgiye asla sahip olamazlar.

           

            Çözülmez meçhullerin karanlığında kalmışlara karışık felsefelerin buhranına
dalmışlara, havaî lezzetleriyle ölüm acıları arasında bunalmışlara, ilahi ilmin
ışık saltanatım aksettiren Kuran seması altında toplanmaktan başka kurtuluş
çaresi yoktur. Hakikat         aşkını taşıyanlara vuslat kucağı ancak Kur’an’dır. Ki: gölgesinde 8 cennetin safa baharı tüllenmekte; ebedi ve solmaz bir çiçek bayramı güllenmektedir. Saadet nağmelerinin en tatminkar ihtizazlar? Kur'an hançeresinin vahy ü ilham tellerinde gizlidir. Kur’an mahrumları :hayat ve mutluluk öksüzüdürler.

 

                İşte böyle mübarek bir kitabın îndirilmesi. Nurunun yayılması ."Ramazanda vaki olmakla fili bir Kur'an hayatı yaşatan oruç ibadetinin de bu aya tahsis iması dahi hikmete ve beşeri maslahata uygun düşmüştür.

 

            Kur'an terbiyesi ve ışığı anında tutulan oruç: da Kur'an gibi fanilikten ebediyete doğru uzanan bir fazilet ve intikal köprüsüdür..

           

            Biz dünya çölünde fani nimetleri elinden alınacak bir ahiret yolcusu olduğumuzu oruçla anlıyoruz.

 

            Oruç: nimetlerin kadrini bildiren. şükran hislerini uyandıran; yoksuların halini anlama şuurunu getîren; hayat omuzlarının tahammül gücünü yıpratan yığın yığın emel, arzu, şehvet ağırlıkların kaldıran; madde esaretinden mana hürriyetine kavuşturan; ihtiras ve tama'zincirini koparıp(sabır) denilen ahlaki meziyete eriştiren; İradeleri hak yolun, da, fazilet uğrun da kullanmayı sağlayan: Hülasa; maddi ve manevi varlığımızı Allah nuru ile parlatan bir fazilet okuludur.

 

                Sevgili Peygamberimiz(s.a.v.) Şöyle buyuruyor:( Cennet dört sınıf insana aşıktır: "Bunlar ',Kur’an okuyanlar, dillerini muhafaza edenler, Açları doyuranlar ve Ramazan ayında oruç. Tutanlar.) Evet Kur'an ile Orucun kıyamet günüde kullara şefaati de bu cihetledir.

 

                Değerli Okuyucularımız! İmanlı ve oruçlu olup da beş vakit ve teravih namazlarını kılan, Sahurlara kalkıp seher de samimi dileklerini Mevla’mıza arz eden din kardeşlerinize ne mutlu!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?