bizimhendek.com
Advert
Advert
RAMAZAN BAYRAMI!
admin

RAMAZAN BAYRAMI!

Bu içerik 449 kez okundu.
Reklam

Dünyada en büyük saadet, Allah'a kul olabilmektir. Bu bahtiyarlığa ermiş olanlar, kulluk vazifelerinin ifasında en büyük mutluğu duyalar.

Allah'ın emrettiği namazı kılarken, tekbirle başlar ve tekbirle devam eder. Cenge gidişi tekbir getirerek, bayram namazına gelişi de tekbir alaraktır.

Mü'min; cenge giderken likaullah ümidi ile sevinçli, bayram namazına koşarken rızaullah hevesi ile heyecanlıdır

Allahü Teâlâ’nın emretmiş olduğu ramazan orucunu, kulluk şevk ve heyecanı ile tutmuş olanlar, dün ne kadar neş'eli idi. İlahi emre teslimiyetine kadar manalı ve güzeldi. Bu gün Mevla’mızın rızasına erme şevki ile bayram namazına gelmesi de o kadar güzeldir.

İbadet de teslimiyetin vakarları,  bayram da aşkın heyecanı vardır. Aşk insanı pişirir, teslimiyet ise olgunlaştım.

Mü'min, iki cihanda kurtuluşun ancak Allah'a kullukla mümkün olacağını bildiği için, felahın sebeplerine yapışmaktadır.

İman ile küfürden, ibadetle nefsin kirlerinden, zekâtı vererek kul hakkından temizlendi. Su ile bedenini, zikirle ruhunu arıtmış, güzel huy ile de kötülüklerden temizlenmiştir. Pırıl pırıl hali ile o, bayram yapmaya hak kazanmıştır., Bir ay, vücudu ve malı ile yaptığı kulluk vazifelerini rıza'i ilahi pazarına arz etmeye gelmiştir. Allahü Teala yaptıklarımızı keremiyle kabul edip mukabilinde rızasını bahşedecektir.

Allahü Teala'nın bizi kul ve yaptıklarımızı da ibadet olarak kabul etmesi, onun yüce bir lütfudur.

Bu gün, Allah'ın kullarına ikram ettiği sevinç, saadet ve ilahi bir ziyafet günüdür. Dün ramazandı, bu gün bayram! Dün, oruç tutmak sevaptı, bugün haram! Dün suç sayılan yeme içme bugün ibadet olmaktadır. Zira her ikisinde de maksadımız, rabbimizin rızasıdır. Dün bunu oruç tutarak aramıştık. bu gün de bayram yaparak aramaktayız.

Her Müslüman, tertemiz giyinip, Cenab-ı Hakk'ın rızasını ve ikramını umarak camilere koşmuş (Saili sakın kovma) buyuran rabbimizin kapısına gelmiş bulunuyoruz. İbadetlerimizin kabulünü ve rızasını dilekte bulunduğumuz yüce Allah'ımız, kapısından bizi eli boş çevirmeyecek, mutlaka ihsan-ı ilahide bulunacaktır. Bu, onun bir Lütfudur. Asla bir mecburiyet değildir.

Aziz kardeşlerim! Bayram dargınlıkların ve kırgınlıkların bertaraf edileceği bir gündür. O halde, dargınlar barışmalıdır.

Bayram, ziyaret ve karşılıklı tebrikleşmelerin ifa edileceği bir gündür. Öyle ise; Büyükler, hastalar ve dostlar ziyaret edilmelidir. Yoksa günümüzde maalesef moda haline getirilmek istenen o, bayramlarda evlerinin kapılarını kapatarak, çoluk çocuklarını alarak Tatil yerlerine koşma ve dostlardan kaçma gün değildir.

Bayram, Allah’ın kullarına; Kulları da Allah yolunun yolcularına ikram günüdür. Rabbimizin manevi ziyafetine ermekle ne kadar mes'ut isek din kardeşlerimizi ağırlamak suretiyle de o kadar memnun olalım.

Seven sevilir; Acıyan merhamet-i ilahiye nail olur. Yerdekilere acıyın ki göktekiler de size merhamet etsin. İyiliği sevin ki iyi insanlar kervanına katılasınız!

Daha, nice Ramazanlara ve bayramlara, huzur, sağlık, Neş'e ve neşvelerle, bütün sevdiklerimizle birlikte ulaşmayı cenab-ı lemyezel den niyaz eder, bayramlarınızı canı gönülden tebrik ederiz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
POLİS İŞ BAŞINDA
POLİS İŞ BAŞINDA
 VENİ, VİDİ, VİCİ…
VENİ, VİDİ, VİCİ…