bizimhendek.com
Advert
Advert
Kermesler ve Esnafın Haklı Şİkayetleri
admin

Kermesler ve Esnafın Haklı Şİkayetleri

Bu içerik 506 kez okundu.
Reklam
Geçmiş yıllarda düzenlenen kermeslerin sayısı, bu yıl ki kadar değildi. Kermesi düzenleyenlerin önemli bölümü ögrencilerdi. Ögrenciler, okullarına gelir temin etmek maksadıyla evlerinden getirdikleri bazı ürünleri satarlar, böylece elde ettikleri gelirle de okullarının bazı ihtiyaçlarını giderirlerdi.
   Bu yıl bu böyle olmadı. Bu yıl iş çigirindan çikti. Önüne gelen herkes kermes düzenlemeye başladı ve bu da esnafı rahatsız etti ve gerekli mercilere yaptıkları şikayetlerle seslerini duyurmak istediler.
   Esnafın sesini ilk duyan bağlı oldukları odaların başkanları ve yöneticileri oldu. Onlar da bu sorunu belediye başkanına götürdüler. Benim de katıldığım ve takip ettiğim toplantıda, oda başkanları sorunu masaya yatırdılar ve Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı’dan kermes talebinde bulunanlara olumsuz cevap vermesini ve esnafın korunmasını istediler.
   Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı’nın bulunduğu makam siyasi bir makam. O makamda oturanlar, bir konu ile ilgili karar vermeden önce konuyu enine-boyuna incelemek ve getirisi ile götürüsünü hesap etmek durumundalar. 
   O koltuklarda oturanlar, bunu hesap etmezlerse günü ve zamanı geldiğinde verdikleri karardan hoşnut olanların oylarını, olmayanların ise ahlarını-vahlarını alırlar. Onun için o makamlarda oturanların en fazla dikkat etmeleri gereken husus da, oy kaybetmemek için gelen her türlü talebi enine-boyuna incelemek ve iyice düşündükten sonra bir karar vermek olmalıdır.
   Nitekim odalarını bağlı esnaftan gelen kermes şikayetini kendisini ziyarete gelen 7 oda başkanından dinleyen Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı da, yukarıda benim söylemeye çalistigim hususları dikkate alarak cevaplar vermeye çalisti.
   Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı’nın verdiği cevaplar kuşkusuz kaçamak cevap-lardı. Ona da hak vermek lazım ama şikayet sahiplerinin de haklılığını kesinlikle göz ardı etmemek şartıyla.
   Odalarına kayıtlı üyelerin hakkını aramak, oda başkan ve yöneticilerinin ilk sırada gelen asli görevi olduğuna göre, bu işe çare bulacak olan makamın taleplerinde haklılar, ama yapacak bir şey yok dememeli ve onlara da haklarını teslim etmelidir.
   Bu yıl hakikaten iş çigirindan çikmistir. Önüne gelen şahıs, ya da kurumlar kermes düzenleyerek gelir elde etmenin peşine düşmüştür. Bu durum kuşkusuz kira veren, vergisini, kendisine ait Bağ-Kur’unu ve çalistirdigi personeli için sigorta ödeyen esnafı zorda bırakmaktadır. Bunu bakan tüm gözler görebilmektedir.
   Öyleyse bundan sonra yapılacak olan kermeslere mutlaka bir kısıtlama getirmek lazım. Bu kısıtlama, bu yıl için artık geçmiştir. Ancak gelecek seneler için bu husus kesin-likle göz ardı edilmemelidir.
   Böyle yapılmaması ve bu yıl olduğu gibi düzenlenen kermesleri düzenlemek isteyenlerin isteklerine bırakılması halinde, bugün uğradığı haksızlığı sessiz bir şekilde dile getiren esnaf, yarın sesini yükseltecek ve belki de hakkını başka şekilde arama yoluna gidebilir ki, bu durum oluşturulmaya çalisilan çalisma huzurunu bozabilir diye endişe duyuyorum. Onun için ben bir yıl önceden kermeslerin düzenlenmesinde yetki sahibi olanları bugünden uyarıyorum.
   Ben bunları yazdım diye kimse alınmasın ya da gücenmesin. Yapılan kermeslerin birer hayır kermesi olduğunu ve o kermeslerden toplanacak olan gelirin de ihtiyaç sahibi olanlara yani hayır hasanata gideceğini biliyorum.
   Bunların hepsine ben de evet diyorum. Ancak benim evet demediğim husus ise kermeslerin yapılış biçimi, düzensizlik ve mecrasından ayrılmadır. 
   Bu durumun kesinlikle düzeltilmesi, bir çizgiye çekilmesi, önüne gelenin kermes yapmasına izin verilmemesi ve kermes düzenlemelerinin mutlak surette bir disiplin içine alınması gerekmektedir. Bu söylediklerimin yerine getirilmemesi demek, kermesle ilgili yiyecek, giyecek ve içecek yardımlarını yapan o esnafa ayıp demektir. Esnaftan parasız alınan malzemelerin, malzemeyi veren esnafa 15-20 metre uzaklıkta kurulan kermes satış reyonunda onların sattığı fiyatlardan çok düşük bir fiyata satılıyor olmasını da doğrusunu isterseniz ben hiç de etik bulmuyorum.
   Bu nedenle bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum ki, kermesler önümüzdeki seneden başlanmak suretiyle kesinlikle bir disiplin altına alınmalı, önüne gelene kermes yaptırılmamalı ve kermeslerden toplanan gelirlerin yerine ulaşması konusunda herkes hassas olmalıdır.
   Benim söylemek istediğim budur. Yukarıda da belirttiğim gibi, benim bu yazımdan kimse bir başka anlam çikarmasin ve özellikle de öküz altında kimse buzağı aramasın.                                                            
YARIN AÇILIŞ VAR
   Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Akyazı Şubesi, yarın düzenlenecek olan bir törenle Akyazılılar’ın hizmetine açılacak.
   Yarın açılışı yapılacak olan şube ile ilgili olarak, SGK İl Müdürü Kenan Tandoğan gözetiminde hummalı bir çalisma göze çarpiyor. Amaç, yapılacak olan açılışta en küçük bir aksaklığın olmaması.
   Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçen hafta başinda Akyazı’da bir dizi seri ziyaretler gerçekleştirdi. Ziyarette bulunduğu kurumlardan biri de, yönetim kurulu üyesi olduğu SGK’nin yarın açılacak olan hizmet binasıydı.
   Ziyaret esnasında SGK İl Müdürü Kenan Tandoğan, Şemsi Bayraktar’dan personel eksiğinin giderilmesi için destek istemişti. Bayraktar da, Tandoğan’ın bu isteği ile ilgili olarak Ankara’ya döner-dönmez ilgilenme ve talebi imkanlar ölçüsünde yerine getirme sözü vermişti.
   Bu durumdan şu anlaşilıyor. SGK Akyazı Şubesi yarın açılacak, ama personel eksiği olduğu için bazı sıkıntılar yaşanabilecek. İl Müdürü Kenan Tandoğan, yarın açılacak olan şubeye gelerek bazı incelemelerde bulunan ve Tandoğan’a da “Bir isteğiniz var mı?” diye soran Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı ve SGK Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar’a bazı işlemlerin dün olduğu gibi, yarın da Adapazarı’nda yapılacağını anlatmıştı.
   Gönlümüzden şubeye gidecek olanların hiçbir sıkıntı yaşamadan işlerini görebilmeleri, ancak personel eksikliği nedeniyle yaşanabilecek olan bazı sıkıntılara da şimdiden hazırlıklı olmak gerekiyor.
   Burada önemli olan SGK’nın Akyazı’da şube açıyor ve hizmeti Akyazılılar’ın ayağına getiriyor olmasıdır. Bu önemli bir hizmettir. Onun için ben yarın hizmete girecek olan SGK Akyazı Şubesi’nin açılış törenine bütün Akyazılıları bekliyorum
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖZGENUR AVCIL’A BÜYÜK İKRAMİYE !
ÖZGENUR AVCIL’A BÜYÜK İKRAMİYE !
Boksçularımıza maşallah diyelim
Boksçularımıza maşallah diyelim