bizimhendek.com
Advert
BİR TÜRKİYE KLASİĞİ
admin

BİR TÜRKİYE KLASİĞİ

Bu içerik 509 kez okundu.
Reklam

Başbakan Erdoğan, Konya’da yapılan Şebi Arus törenlerinde yaptığı konuşmasında  “Kuvvetler ayrılığı bana engel “ diyor sayın başbakan. Şehir hastaneleri projesini hayata geçirememelerinin önündeki engelin kuvvetler ayrılığı ilkesinde görüyor. Tam bir hizmet yapacağız önümüze kuvvetler ayrılığı denen o menem önümüze çıkartılıyor ve önümüz kesiliyor. Yani demek istiyor ki  “BENİ HALK SEÇTİĞİ HALDE BEN İSTEDİĞİMİ YAPAMIYORUM EY HALKIM!”

Oysa kuvvetler ayrılığı ilkesi  demokrasinin olmazsa olmaz en temel ilkesidir. Çünkü demokratik ve çağdaş bir devlet üç yetkiden oluşur diğerleri teferruattır. Bunlar Yasama,Yürütme  ve Yargı organlarıdır. İşte ülkemizde  kurulu  demokratik düzen budur.

Ülkemizde yasama  yetkisi TBMM,dir. Kanunları çıkartır. Hükümetde bu kanunları uygular. Yürütme organı eğer yasamanın  yetkisine müdahalede bulunursa  istenildiğinde menfaatlere yönelik, kişiye özel  kanunlar  çıkartılabilir. Bu da vatandaşın  hukuka ve devlete güven duygusunu sarsar. Bundan çıkan en çarpıcı sonuç  yasama ve yürütmenin tek elde toplanması halkın aleyhine sonuçlar doğurur. Yargı yetkisi ise hakimler ve savcılar eli ile kullanılır. Türk milleti adına karar verecek olan yargı mensuplarının bağımsız olmaları gerekir. Zira baskı altındaki bir yargıç hiç bir şekilde adil karar veremez. Dolayısıyla yargı denetiminin yapılamadığı yerlerde yasama ve yürütmenin tek bir elde toplanması  demokrasiyi genişletmez bilakis diktatörlüğe gidişi hızlandırır.

Başbakanın bu söylemi üzerine gerek Ankara’da gerekse ülke genelinde tepki patlaması yaşandı ve yaşanıyor. Bu kez  bazı bakanlar ve milletvekilleri iyi polis rolüne bürünerek; “ aslında başbakan onu demek istemedi, bunu demek istedi” gibisinden sözler söyleyerek oluşan tepkinin önünde set olma telaşındalar. Ama söz bir kere ağızdan çıktı ve siz onun esirisiniz...

Türkiye Cumhuriyeti  demokratik çağdaş bir devlet olmakla kuvvetler ayrılığı ilkesini benimsemiştir. Bu nedenle bir hukuk devletidir. Tüm kurum ve kuruluşlarımız yargı denetimine tabidir.

Oysa demokrasi tahammül demektir.Karşınızdakine saygı demektir.  Yoksa demokrasiyi çoğulcu bir rejimmiş gibi algılayarak, “beni halk seçti istediğimi yaparım” mantığının demokrasilerde bir geçerliliği olamaz. Vatandaş size ülkeyi yönetin diye oy veriyor,yetki veriyor.

Tabi bu yetkiyi kullanırken milletin ASİL,  kendinizin ise MİLLETİN VEKİLİ olduğunuzu  asla unutmayınız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?