bizimhendek.com
Advert
İNCİ’NİN RÖPORTAJI BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETMİŞ ANLAŞILAN
admin

İNCİ’NİN RÖPORTAJI BİRİLERİNİ RAHATSIZ ETMİŞ ANLAŞILAN

Bu içerik 577 kez okundu.
Reklam

Bir Hendek’liyi  , insanların haksızca, söylediklerini çarpıtarak , toplum önünde küçük düşürücü sözlerle anılmasını da hoş karşılamadığım gibi tarafsız kalmamda düşünülemez. Meydan o kadar da boş değil.

 Eğer yazarın yazısı , ihtimallere, hayallere , varsayımlara dayanan bir yazı olmasaydı  söyleyecek sözümde olmazdı. Gelelim konumuza...

 Gazeteci Engin Arapoğlu, Sakarya siyasetinin en renkli siması Hendek Belediye başkanı Ali İnci ile bir röportaj yaptı ve iki gün peş peşe bu röportajını gazetesi Yeni Haber’de yayınladı. Oldukça iddialı sorular soran Arapaoğlu’na muhatabı Ali İnci’de  aynı içtenlikle riyakarlık yapmadan, başkanın kendi deyimi ile  “dakka-dukka” yapmadan cevaplandırdı. Bu nedenle Engin Arapoğlu’nu  içtenlikle tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

2 bölüm halinde  okuyucuya sunulan röportaj Sakarya  genelinde oldukça ses getirdi. Öyleki bazı yazarlar röportajın  sonunu beklemeden röportajdan alıntılar yaparak  köşelerinde eleştirilerde bulundular. Eleştirilerini anlarım ancak,  yazı eleştiriden mada kavgaya yol açmaya yönelik sui zanlar içerdiği için  bir Hendek’li olarak canımı sıktı.

Bir kere yazar, köşesini kendi bilinç altında şekillendirdiği gibi röportajın içersinden cımbızla kelimeleri çekerek yorumlarda bulunuyor. Böyle olunca da  konu amacından saptırılmak bir yana çok farklı manalara yöneliyor. Okuyucu aldatılıyor.

Yazarın yazısını şöyle bir irdeleyelim...

“Ali İnci’nin bir gazeteye verdiği röportaj çok garibime gitti!” hayrola sayın yazar... neden garipsediniz ki? Esas gariplik sizin yazınızda. Çünkü daha yazına giriş bölümünde etik dışı bir cümle kurarak söze başlıyorsunuz. Oysa  meslektaşınız olan yazarı tebrik etmeliydiniz ve gazetesinin adını da açıkça yazabilmeliydiniz. Bundan bile imtina ettiniz.

Yazarın  bir yanlışı da röportajın Hendek Belediye başkanı Ali İnci tarafından verildiği yönünde. Oysa röportaj Ali İnci’nin isteği doğrultusunda değil tam aksine yazar Engin Arapoğlu’nun isteği doğrultusunda gerçekleşti. Çünkü röportaj gelişimini  çok iyi biliyorum...

Yazar, daha röportajın sonunu beklemeden  alıntılar yaparak öyle eleştirilerde bulundu ki sanırsınız Hendek Belediye başkanı Ali İnci yazarın ayaklarına bastı...

Yazar, köşe yazısında  varsayımlarla hareket etmiş. Yazarın daha ilk cümlesinden nasıl bir önyargı içersinde bulunduğunu anlayabiliyorsunuz.Yazar,  köşesinde Sakarya’nın en renkli siması Hendek Belediye başkanı Ali İnci’yi  Sakarya Ak parti yöneticileri ve milletvekilleri ile kavgaya meyilli bir siyasi pozisyona sokarak  adeta  Ali İnci’yi kavgacı, uzlaşmadan uzak, başına buyruk, dik kafalı vs. göstererek  tu kaka ilan edebiliyor. Hatta yazar yazısında gelecekte Ali İnci için denizin bittiğini bundan böyle bir daha Ak partide siyaset yapamayacağını ima ediyor. Yazar bu kanıya nereden vardı, ya da yazarı böyle bir beklenti içersine kim çekti ? Kimbilir belkide Ak parti içersindeki muhalif kanat bu köşe yazısını başbakan Erdoğan’ın masasına koymanın hayalini kuruyorlardır.

Gelelim yazarın iddialarına...

“Hükümet Trabzon’a 900 milyon tl lik yatırım yaptı. Sakarya’ya ne yapıldı? Siz proje hazırlamazsanız hiç bir şey beklemeye hakkınız yok” sözünü kendine örnek alan yazarın tutumu çok manidar. Zira yazarın tutumu aynı dervişin; “  namaza durmayınız” sözünü alarak eleştiride bulunması gibi. Yazar şayet yazıyı tamamen okuyup önyargısız yaklaşmış olsaydı bu sözün hangi soru karşısında hangi nedenlerle söylendiğinin ayırdına varabilecekti.  Yanıt doğruydu. Çünkü yanıtta riya yoktu,yalan yoktu. Ben bu yanıtın altına imza atarım. Röportajı okuyan tarafsız ve ön yargısız her bireyinde  aynı yazının altına imza atacağına gönülden inanıyorum.

Bu sözü silah gibi kullanan yazar, Ali İnci’yi  Ak parti içersinde  muhalif bir kişi yüklemiyle suçlayarak, “  İnci,nin  muhalefet il başkanlarından CHP-MHP il başkanı gibi konuşmasını anlayışla karşılamam” demek suretiyle  farklı anlamlar yüklemiş.

Bildiğimiz gibi Türkçe , bir kurallar manzumesidir,bu nedenle   Türkçe, imla hatalarını kabul etmez, dahası   kelimelerin farklı anlamlar taşımasına neden olur.  Buna yazarın da okuyucunun da çok dikkat etmesi gerek.

Yazarın bir diğer iddiasına gelecek olursak,  “küçük projelerle uğraşmadığını açıkça deklare eden başkan İnci’yi bir çocuk edasıyla” il başkanlığını ayaklar altına aldı” yorumuda hiç hoş olmadı. Yine başkan İnci bu yanıtı hangi soru karşısında veriyor iyi bakmak gerekirdi.  Röportajı yapan Arapoğlu, başkan İnci’ye;  “ yapacağınızı ifade ettiğiniz projeler büyük projeler, Hendek belediyesinin bütçesi buna yetmez, nasıl yapacaksınız?” demesi üzerine ,  büyük projelere odaklandığını ve muhatabınında başbakan Erdoğan olacağını açıkça ifade ederek, “ benim muhatabım başbakan Erdoğan olacaktır. Projelerini  başbakan Erdoğan’a sunacağını ve destek isteyeceğini ifade ediyor. Ne var bunda ? Ne yani yazarın  iddia ettiği  gibi   Ali İnci yaptığı büyük projeleri önce Sakarya  Ak parti il başkanlığına ardından Sakarya milletvekillerine onlardan alacağı icazet doğrultusunda da başbakana mı sunması gerekirdi?  Yazara hatırlatmak isterim ki Hendek belediye başkanı Ali İnci’nin Hendek ilçemizde  başlattığı Roman açılımı doğrultusunda 20 yıl vadeli, aylık 100 tl ödemeli toplu konut projesi bugün hükümetin projesi oldu. Bir diğeri ise özürlülerin dört duvar arasından çıkarak hayata katılımları, amaların şehir içersinde kimseye muhtaç olmadan yürüyebilmelerini sağlayan yaya kaldırımları projesi ilk planda hatırladıklarım. Bu projeler hayata geçirilirken alkışlanan başkan İnci, bugün” büyük projelerimi başbakan Erdoğan’a açarak destek isterim” sözüne yazar neden farklı manalar yüklüyor ki?

Bugün yazan bir yazarda, Ali İnci’yi adeta kibirlikle suçlamış. Yazar, yani bir anlamda Ali İnci’nin takiyye yapmasını istermiş gibi bir  hava içersinde. Şu iyi bilinmeli ki Hendek’li hiç kimse takiyye içinde olmaz. İçten pazarlıklı, riyakarlık yapmaz.  Bu böyle biline.       

Hülasa  röportaj gayet açık ve net...

Bu yazıdan herkes üstüne düşeni alacaktır. Kim alınırsa alınsın çok da tın...

Sayın yazarlar...

Röportajda Hendek Belediye başkanı Ali İnci, muhatabının sorduğu tüm sorulara aynı samimiyet  ve içtenlikle yanıtlamış. Siyasal süreç içersinde  yaşanan bazı gerçekleri paylaşmış ve bilinmeyen arka yüzlerini  aktarmış. Siz asıl bunları yalanlayabiliyor musunuz?  İşte esas mesele burada yatıyor. Yoksa suyu bulandırmakla ne Hendek kazanır, ne Sakarya kazanır ne de sizler kazanırsın sayın yazarlar...

Yazarlar  kimler mi? Onu da siz bulun lütfen...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇOK YAZIK... MUHTARLAR KENDİ GÜNLERİNE İLGİ GÖSTERMEDİ
ÇOK YAZIK... MUHTARLAR KENDİ GÜNLERİNE İLGİ GÖSTERMEDİ
SAKARYASPOR’A BAHADIR BAŞKAN
SAKARYASPOR’A BAHADIR BAŞKAN