bizimhendek.com
Advert
KADINA ŞİDDET (Turgut Berk İsmail )oğlumdan makale:))
admin

KADINA ŞİDDET (Turgut Berk İsmail )oğlumdan makale:))

Bu içerik 676 kez okundu.
Reklam

Konumuz kadına şiddet. Peki ya şiddet sadece kadına mı? Tabii ki hayır. Öncelikle kadına olan şiddeti ve başkalarına olan şiddeti ayırt etmemiz gerek. Bence şiddetin altında öfke yatıyor. Öncelikle insanlarımızın öfke kontrolü yapabilmesi gerekli. Ayrıca Türk toplumu olarak şiddete yatkın bir toplumuz ne yazık ki. Bunun sebebi küçük erkek çocuklara güçlü, kuvvetli olmaları anlatılır. Tamam bu doğru bir şey, ama ileri gidildiğinde hiçte iyi olmuyor. Örneğin; Bir çocuk babasına gidip baba bana vurdular dese, babanın cevabı %90 sende onları döv oğlum olacaktır. Ayrıca terbiye amaçlı çocuğa şiddet göstermek ileride başkalarına da şiddet göstermesine sebep olmaktadır.

Gelelim konumuza. Öncelikle sözel şiddetle başlamalıyız. Çünkü bir insanı tehdit etmek, hakaret etmekte bir şiddet sayılır. Sözel şiddette Türk toplumunda bulunmaktadır. Bunun sebebi “namus” denen ve Türk insanının namus olayına çok

 fazla kafayı takması sözel şiddetin başlıca sebeblerindendir. Ha ayrıca birde “gurur” var. Türk insanı kendisine hakaret edildiğinde gururu incinsin, o kazanamasın ben kazanayım mantığıyla hareket ediyor. Gidin dışarı bir bakın, birisi birine hakaret ettiğinde görün siz olanları. Aslında bu durumda “hee” deyip geçmek yada susmak en iyisidir. Ben susma taraftarıyım. Çünkü susmak en büyük cevaptır.

Her şeyden önce bu bahsettiğimiz şiddetin kadınlara yapılması, gerçekten çok büyük terbiyesizlik. Bir kadına neden şiddet gösteresin ki, sadece kadın değil bir birey olması yeterli. Konuşarak anlaşmak varken. Hayvanlar ve bitkiler bile içgüdüsel yolla anlaşabilirken insanların konuşarak anlaşamaması çok garip ve utanç verici. Ya da insanlar bu özelliğini kullanmaktan çekiniyorlar. Konuşma özelliğinden bahsediyorum. Bir bireye şiddet göstermek en büyük suçlardan biridir bence. Çünkü oda insandır, oda bireydir ve onunda hakları vardır! Bu yüzden bu şiddet olayını bir an önce aşmalıyız. Siz siz olun, bir bireye ne sözel ne fiziksel şiddet göstermeyin. Çünkü bu cehaletin en büyük temsilcisidir. Ve cehalet, en güçlü düşmandan bile güçlüdür.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
Devlet Haksız Kazanca ‘DUR’ Desin!
 NE MÜDÜRMÜŞ BE?
NE MÜDÜRMÜŞ BE?