bizimhendek.com
Advert
ROMANTİZM VE GÜCÜN SİMGESİ KASIMPATILAR...
admin

ROMANTİZM VE GÜCÜN SİMGESİ KASIMPATILAR...

Bu içerik 2633 kez okundu.
Reklam

 

Yaz ayının bitimiyle doğadaki bütün çiçekler,güneş yoksa biz de yokuz diyerek kış uykularına çekildiler.Kasımpatı hariç.Can alıcı kırmızı,hüzünlü sarı,romantik pempe , saflığın sembolü beyaz  ve doğadaki yabani birbirinden göz alıcı rengiyle Kasımpatılar ,diğer çiçeklerin aksine tüm güzellikleriyle salınıyorlar.

Çok beğendiğim Kasımpatı çiçeğinin bir çok hikayesi var.Birkaçını aktarmak istiyorum;

Bir rivayete göre Kasımpatı çiçeği adını Crisan adlı Fransız bir gençten almıştır.Crisan bir köy ağasının yanında çalışmakta olan yakışıklı bir gençtir.Köy ağasının kızına aşık olmuştur,tabi ki kız da ona.Genç kız ve Crisan 'ın aşkını öğrenen kızın babası Crisan 'ı işten çıkarır ve bir daha topraklarına yaklaşmamasını söyler.Crisan 'dan haber alamayan genç kız aşkından yataklara düşer.Duruma daha fazla kayıtsız kalamayan evin hizmetçisi Crisan 'a mesajlarını genç kıza iletebileceğini söyler.Romantik Crisan  ormandan hergün sevgilisi için çiçek toplar.Çiçeğin adı Kasımpatıdır.Topladığı çiçeklere bir not iliştirir.

Crisan t'aime(Crisan seni seviyor)Çok güzel bir hikaye:)

Bir başka hikaye de Çin de Krizantem çiçekli bir bitki olarak ekilmektedir.Antik bir Çin kentine bu güzel çiçeğin adı verilmiştir.Çin imparatoru Kasımpatı çiçeğini resmi mühürü olarak kabul etmiştir.

Japonya da ise Kasımpatı çiçeği mutluluğun simgesi olarak gösterilmiş,her yıl mutluluk festivali olarak anılan festivalle çiçeğin varlığı kutlanmaktadır. Aynı zamanda krizantemler ölümü simgelemekte ve bu nedenle cenaze törenlerinde mezarlara koymak için kullanılmaktadır.Adına mutluluk festivalleri düzenlenen çiçeği Japonların neden cenaze törenlerinde kullandıklarına bir anlam veremedim ama araştıracağım.

Ben Kasımpatının gücün sembolü olduğunu düşünüyorum.Güneşi az,yağmurlu,soğuk,karlı günleri  tüm güzelliğiyle rengarenk çiçeklerini açarak karşılıyor...

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sakarya UMKE  Hendek Selmandede’ de 3 günlük  kamp düzenledi.
Sakarya UMKE Hendek Selmandede’ de 3 günlük kamp düzenledi.
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK  ANTLAŞMA!
OLUMSUZ YORUMLARI SİLME KARŞILIĞINDA 25.000 TL AYLIK ANTLAŞMA!