bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Başkan anlattı!.. Hendek'te 3 yılda bunlar oldu

İrfan Püsküllü, belediye başkanlığında 3’üncü yılını doldurduğu bugün basının karşısına çıktı. Yapılanları tek tek anlatan Başkan Püsküllü, bu yıl başlanacak otopark ve toplu konut için de konuştu

Başkan anlattı!.. Hendek'te 3 yılda bunlar oldu
Başkan anlattı!.. Hendek'te 3 yılda bunlar oldu admin
Bu içerik 1174 kez okundu.

Haber: Serkan Köse

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin de katıldığı toplantıda, göreve geldiği 16 Şubat 2015’ten bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Geride kalan 3 yılda, atılan her adımda Hendek menfaatine olacak şekilde hareket ettiklerini anlatan İrfan Püsküllü, Büyükşehir Belediyesi ile de iyi ilişkiler içinde kalarak, Hendek halkının ihtiyacı olan hizmetlerin alındığını kaydetti.

EN ÇOK YOL VE SU TALEPLERİ GELMİŞ

Osmanlı Çadırı’nda düzenlediği basın toplantısında konuşan Başkan Püsküllü, “İlçe merkezi dışında da geniş bir hizmet alanımız var. Belki ilk yıl, sıkıntı yaşadık ama şu an mahallelerimizin tamamına hakimiz. Köylerimizin mahalleye dönüşmesinin ardından, en çok yol ve su talebiyle karşılaştık. SASKİ, su konusunda ciddi yatırımlar yapıyor. Yol konusunda ise geçen sezon rekor düzeyde asfaltlama yaptık. Yeni sezonda da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kalan mahalle ve grup yollarını tamamlayacağız. Hendek’te asfaltsız yol kalmayacak.  Biz bu hızla gidersek, ileride şu an stabilize bakım yaptığımız tarla yolları için de asfalt talebi gelirse şaşırmam” dedi.

TEMİZLİK İŞLERİNE AYRI PARANTEZ AÇTI

Kentsel gelişime yönelik önemli adımlar atıldığını belirten Püsküllü şöyle devam etti:  

“Belediyemizin yapması gereken rutin çalışmaları var. Bunların sağlıklı biçimde yürütülmesi için arkadaşlarımız var güçleriyle çalışıyor. Mesela Hendek’te temizlik yönünden çok iyi durumda olduğumuzu söylemek mümkün. Temizlik İşleri Müdürlüğümüze ve personelimize burada basın huzurunda da teşekkür ediyorum. Yine çöp olayında 70-80 yıllık vahşi depolama işini kaldırdık. Şu an çöp aktarma istasyonumuz sorunsuz çalışıyor. Söylediğimiz gibi orada koku ya da çevreye verilen bir zarar yok. Havalar açtığın da bir toplantı da orada yapabiliriz.”

ATATÜRK PARKI VİZYON BİR PROEJEDİR

Uludere Park Tesisi, Saat Kule ve Park gibi projeleri hayata geçirdiklerini de anlatan Püsküllü, Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen Atatürk Parkı’nın da gelecek nesillere taşınacak önemli bir yatırım olduğunu söyledi.

TOPLU KONUT İÇİN ELEMELER BAŞLIYOR

Püsküllü, yer altı otopark ve toplu konut yapımıyla ilgili ise, “Otopark yapımını Büyükşehir’e vermiştik. İller Bankası’ndan istediğimiz 7 milyon lira krediyi de Büyükşehir’e devredeceğiz. Bu projenin 20 milyon lira gibi bir maliyeti olacak. Kalanını Büyükşehir karşılıyor. Malum Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı operasyonu var. Orada bir savaş veriliyor. Şayet otopark için krediye onay çıkmazsa, o zaman sadece otopark yapımı için kullanılmak üzere arazi satışı yoluna gidebiliriz. Tabi ki, bunu önceden muhalefetle de paylaşacağız. Sonuç olarak otopark yapımı mutlaka başlayacak. Toplu konut için mimarları bir araya getirdik, ortak bir proje çıkacak. Biz de bu arada asgari ücretle çalışma ve evinin olmaması gibi kriterlerle elemeleri yapıp,  hak sahibi olabilecekleri belediyeye davet edeceğiz” şeklinde konuştu.

EN ÇOK NEYİ İSTEDİĞİNİ VE EN MUTLU OLDUĞU ÇALIŞMAYI DA AÇIKLADI

“Bu 3 yılda çok isteyip sonuç alamadığımız tek şek, artık mahallemiz olan köylerde mantar gibi çıkan binalar” diyen Başkan Püsküllü şunları söyledi:

“Talep edildiğinde ücretsiz proje desteği veriyoruz ama bize gelipte bir şey diyen yok. Muhtarlar bu noktada sınıfta kaldı. Mahallesindeki yapılaşmayı bize bildirmiyorlar. Binalar yapılıyor, sonra iskan noktasında binalar 2014 yılı öncesi yapılmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Oysa verdiğimiz proje desteğiyle birlikte yapılsa bu binalar hiçbir sorun olmayacak.”

SOSYAL HİZMETLER

Püsküllü, kendisini en mutlu eden çalışma olarak ise belediye olarak bayanları denize götürmelerini  gösterdi. Geçen yaz başlayan uygulamanın yeni yaz döneminde de devam edeceğini söyleyen Püsküllü, “80’li yaşlara gelmiş bir teyzemizin ilk defa denize gittiğini söylemesi ve bize teşekkür etmesi beni oldukça etkiledi. Bunun yanı sıra devam eden sosyal hizmetlerimiz de var; Hoş geldin Bebek ve Evlerin temizliği gibi. Yine 3 yılda onlarca hasta yatağı, akülü ve manuel araba yardımında bulunduk. Görme Engelliler Empati İstasyonu açtık ve 1 ayda 2 bin 500 kişi tarafından ziyaret edildi. Sanatsal ve mesleki kurslarımız da devam ediyor” dedi.

3 YILDA TAM 32 ARAÇ HİZMETE ALINMIŞ

Başkan Püsküllü, Hendek Belediyesi’nin güçlü bir araç ve iş makinası filosuna sahip olduğunu da belirterek, 2015-2017 yılları arasında toplamda 32 araç ve iş makinasının alındığını kaydetti.

3 YILDA BUNLAR OLDU

126 bin ton asfalt kullanılarak 121 kilometre yol asfaltlandı

41 bin 281 metrekare kilitli parke

26 kilometre yeni yol

671 kilometre stabilize yol bakımı

130 kilometre sathi kaplama

28 bin 763 metre yaya kaldırımı

1.5 kilometre bisiklet yolu

Açık ve kapalı toplamda 390 bin 061 metre yağmur suyu kanalı

Garaj İdari Binası

Çağlayan ve Yeşilyurt Mahalleleri’nde okul

Köftecilere yeni dükkan

Rasimpaşa Sinema Salonu ve Ticaret Merkezi Konferans Salonu yenilendi

Beylice, Kazımiye, Sukenarı, Hallaç, Şeyler, Yukarı Çalıca, Karatoprak, Akarca, Dereköy, Hamitli, Çiftlik, Bakacak, Sarıyer, Karadere, Kızanlık, Sofular ve Soğuksu mahalle muhtarlıklarının bina yapım ve onarımı.

Eski Devlet Hastanesi binasının tadilatla Sağlık Ocağı’na dönüşümü.

Çöp Aktarma Tesisi.

Muammer Sencer Caddesi yenilendi.

Saat Kule ve Park yapıldı

Yöresel Ev Projeleri ücretsiz olarak hazırlanıyor.

Uludere 2. Etap tamamlandı.

43 adet çocuk parkı ve 21 adet fitness park yapıldı.

Sentetik Futbol Sahası.

Uludere Park Tesisleri.

3 bin ağaç ve 7 bin çiçek dikildi.

Yeşilyurt’a futbol sahası, Kocatöngel’e voleybol sahası oluşturuldu. Rasimpaşa ve Başpınar mahallelerindeki basketbol sahaları yenilendi.

Hayvan Barınağı.

Numaratajlar tamamlandı.

Karla mücadele etkin biçimde yapıldı.

Hoş geldin Bebek projesiyle 5 ayda 333 bebek ziyaret edildi.

Sosyal Hizmet Aracı alındı.

88 aileye dönüşümlü 727 defa ev temizliğine gidildi.

İhtiyaç sahiplerine 191 hasta yatağı, 212 manuel araba, 67 akülü araba, 190 havalı yatak yardımı yapıldı.

Kurumsal gelişimde; Mobil belediye uygulamaları, stratejik plan, internet hızı, Kurum içi veri ambarı, kişisel ve mesleki gelişim, iş sağlığı ve güvenliği, sağlık taramaları sağlandı.

Araç filosu yenilendi. 32 araç ve iş makinası hizmete alındı.

Ramazan Çarşısı kuruldu.

Öğrenciler, Hendek- SAÜ Esentepe Kampüsü arasında ücretsiz taşınıyor.  

Atık camların dönüşümü için 80 noktaya konulan kumbarlarla 2017 yılında 687 ton cam geri dönüşüme kazandırıldı.

 

3 yılda Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımlar…

Grup yollarının 80 kilometrelik kısmı asfalandı. 30 kilometre sathi kaplama ve 56 kilometre yama yapıldı.

Heyelanlı bölgelerde duvar ve beton kanal çalışması yapıldı.

Atatürk Parkı tamamlanmek üzere.

Abdülhamid Han Caddesi asfalt ve yaya yolu.

Cenaze Köprüsü ve Puna Ortaköy Köprüsü.

 

Ve Hendek Belediyesi’nin 2018 Yatırımları…

Toplu Konut

Tarım ve Hayvancılı Fuarı

5 milyon TL’lik asfaltlama

20 adet çocuk parkı

Orta çarşı

Hendek Meydanı ve Yer altı otopark

Yeşilyurt Ticaret Merkezi

Çamlıca Pazaryeri

Köy yerleşik alanlarının genişletilmesi

Uludere 3. Etap

Afet Kurtarma Merkezi

Kamulaştırma

Sosyal etkinlikler

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaçak içki operasyonu
Kaçak içki operasyonu
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?