bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Kanser hastası derdine çare arıyor!

30 yıl devlet memurluğu yap, sağlık ödemesi öde sonra yakalandığın bir hastalıkta ihtiyacın olan ilacı SSK hastasına vermesin…

     Kanser hastası derdine çare arıyor!
     Kanser hastası derdine çare arıyor! admin
Bu içerik 757 kez okundu.

   İlçemizin eniştesi  emekli banka müdürü iki çocuk babası duçar olduğu hastalıkla mücadele ediyor ancak tedavisinin olmazsa olmazı olan Tagrisso adlı ilaç SSK kurumunda olduğu halde SSK bu hastasına ilacı vermiyor. İlacın piyasa fiyatının 30.000 Tl olduğu günümüzde hastanın ve ailenin böylesi bir yükün altından kalkması mümkün görünmüyor. Bu nedenle sosyal medya üzerinden grup kurarak yardım kampanyası başalttılar.

    SSK niçin var? Niçin bir işçi ya da memur yıllarca sağlık primi ödüyor? Birileri çıkıp bu soruya cevap vermeli. Yarınki sağlık şartlarının ne oranda şekilleneceği bilinmez iken yarınların sağlık  garantisi olarak gördüğümüz SSK ya da BAĞ KUR sigortalısı derdini kime anlatacak?

 

KAMPANYAYA DAVET

 

Akciğer kanserinde özellikle mutasyona uğrayan tümörlerin tedavisinde kullanılan "Osimertinib" etken maddeli "Tagrisso 40mg" ve "Tagrisso 80mg" ilaçlarını sosyal güvenlik kurumumuz SGK karşılamıyor ve ilaç masraflarını ödemiyor. İlacın 1 aylık kullanımı için Türk Eczacılar Birliği'nin talep ettiği fiyat 8179 €. İlaç yeni beylikdüzü escort ve şu an için alternatifi yok.

İlacın 1 yıllık masrafı 98148 € * 4 TL/euro= 392.592 TL

2 yıllık masrafı 196.296 € * 4 TL/euro= 785.184 TL

İlaç bazı ülkelerde kullanılmaya çoktan başlandı. Avrupa Birliği’nde ise geçtiğimiz aylarda onaylandı. T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yurtdışından teminine izin verilen ilaçlar listesine 2016 yılının ortasında alındı. Yani parasını vererek ilacı alabiliyorsunuz. Paranız yoksa alamıyorsunuz.

Ülkemizde Türkiye İlaç ve Tıbbi cihaz kurumundan izin alarak ve sonra parasını ödeyerek alabiliyorsunuz ancak bu ilacın tedavi masraflarına katlanmak mümkün değil. 

Tagrisso ilacının SGK tarafından yurtdışından ithal edilebilen ve ücreti ödenenler listesine alınmasını talep ediyoruz.Öğrenebildiğim kadarıyla ülkemizde bu ilacı 300 kişi bekliyor. Bunlardan bir tanesi de Annem.

İlacı bir an önce temin edip kullanmamız gerekiyor. İlacın alternatifi yok. 

Kampanyaya desteklerinizi rica ediyorum.

Ayşegül Arutan Kara

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BELEDİYEDEN NEMALANAN ZENGİNLER VAR!
BELEDİYEDEN NEMALANAN ZENGİNLER VAR!
HİZMETİN ADRESİ CUMHUR İTTİFAKI
HİZMETİN ADRESİ CUMHUR İTTİFAKI