bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

MHP’den Başkan Püsküllü’ye zeytin dalı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hendek İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, Hendek’te sorunların çözümüne katkı sağlamak istediklerini belirterek, “Sayın belediye başkanımıza basın aracılığıyla sesleniyorum. Bizleri işin içine dahil edin, karlı çıkarsınız”

MHP’den Başkan Püsküllü’ye zeytin dalı
MHP’den Başkan Püsküllü’ye zeytin dalı admin
Bu içerik 1380 kez okundu.

Parti binasında basın mensuplarına konuşan Turgut Babaoğlu, eğitimden, toplu konuta çarpıcı açıklamalarda bulundu ve önerilerini sıraladı. Kemaliye’deki kentsel dönüşümü, ilçenin kangrene dönüşen sorunu olarak gösteren Babaoğlu, trafik ve otopark sorunu için de “Yakında kangren olacak” teşhisi koydu.

Babaoğlu, MHP İlçe Yönetimi ve Belediye meclis üyelerinin de hazır bulunduğu toplantının son bölümünde ise Belediye Başkanı İrfan Püsküllü’ye “Sorunları birlikte çözelim” önerisinde bulundu.

İşte Babaoğlu’nun açıklamaları…

“Suriye’deki iç karışıklığı fısat bilip, orada yuvalanmaya çalışan terör örgütleri ve iş birlikçilerine karşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendi sınır güvenliğini ve ülkemize yapılması muhtemel saldırıların önlenmesi adına yapılan mücadele; ülkemiz, milletimiz ve Dünya barışı için hayırlı ve uğurlu osun. Ve orada şehit olan kardeşlerimize, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza yüce Allah’tan rahmet, gazilerimize de şifalar diliyorum.”

EĞİTİM KONUSUNDA ÇABA GÖSTERİLMİYOR

"Öncelikle herşeyin başının eğitim olduğunu düşünen bir teşkilat olarak, ilçemizde son dönemde gündemde olan eğitim sorununa da burada parmak basmak isterim. Hendek özellikle son yıllarda ilçelerin başarı sıralamasında aşağıya doğru inmekte ve yukarılara çıkması için de bir çaba sarfedilmemektedir. Özellikle değişen eğitim sisteminde, daha doğrusu ortaokuldan liseye geçiş sisteminde Milli Eğitim Bakanı’nın tabiriyle söylüyorum, bir nitelikli okul tartışması da başladı. Belli bir puan üzerinden Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi gibi okullara kayıt yaptıran geçiş yapan öğrencilerimizin okuduğu okullar kastediyorlar.  Şimdi, Hendek burada ne durumda? İlçemiz maalesef bu okulların hiç birini bünyesinde barındırmıyor. Dolayısıyla bizim de rahatsız olduğumuz, özellikle Hendekli evlatlarımızın yüzlercesi, bu sınavlar doğrultusunda Sakarya’nın değişik ilçelerinde ve Sakarya merkezinde bulunan bu okullara gitmek zorunda kalıyor. Yeni puanlamalara da bakıldığında Hendek’teki hiçbir okulu nitelikli olarak değerlendirmemişler. En yüksek puanlı olan 380 puanla Atikehanım Anadolu Lisesi öğrenci alıyor. Tabii ki bunu söylerken, ilçemizdeki çocuklarımızın başarısnı da sorgulamak değil amacım. Ancak Hendek’te bu başarıya ulaşan öğrencilerimizin de Hendek’te kalmasını ve ilçemizin de eğitim seviyesinin yükselmesini isteyen biri olarak, bu konuda bir çaba sarfedilmediğini düşünüyorum. Bununla ilgili önerimiz ise Akyazı’da Arifiye’de olan Fen Lisesi, neden Hendek’te de olmasın."

NE OLDU DA BİRDEN ALT SEVİYELERE DÜŞTÜK

“Geçmişe bakıyorum; 1969 yılında kurulan Hendek Lisesi, 1977 yılında kurulan Hendek İmam Hatip Lisesi, 1992 yılında kurulan Atikehanım Lisesi, bir çok siyasetçiyi, bürokratı, avukatı, doktoru, mühendisi, mimarı yetiştirmiş ve Sakarya’da ön sıralarda olan eğitimimiz, ne oldu da birden alt seviyelere geldi? Eğitimimiz sorgulanır haldedir. İlçe yöneticilerimizi, siyasette söz sahibi olan herkesi eğitim konusunda duyarlı olmaya, en azından Hendek’e cezaevi gelmesiyle ilgili mücadele veren ve ısrarcı olan siyasetçi ve bürokratların bu konuda da, gerek Milli Eğitim Bakanlığı’na gerekse ildeki siyasilere baskı yapmaya çağırıyorum."

YAPIMI BAŞLADI, ORASI FEN LİSESİ OLSUN

“Eğitim bütün sorunların çözümünde temel unsur olduğuna göre, gelecek nesillleri doğru şekilde yetiştirmemiz ve onların iyi yerlere gelmesini sağlamamız lazım. Bunu söylerken bizlerin de destek olacağı bir fırsatı kendilerine ifade etmek isterim. Hendek’te şu an yeni bir İmam Hatip Lisesi yapılıyor. Belki şu şansımız olabilir, bu yapılacak İmam Hatip Lisesi’ni İmam Hatip Fen Lisesi yapalım. Bu olmuyorsa, burayı Fen Lisesi ya da Sosyal Bilimler Lisesi yapmak için çaba sarfedilsin. Kaldı ki, Hendek’te olması da gerektiği gibi yeterli İmam Hatip okulu mevcut. Yoksa İmam Hatip’e karşı değiliz.”

KEMALİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM NE OLDU?

“Kangren haline gelen Kentsel Dönüşüm Projesi’ne değinmek istiyorum. Bu kangrenin ya iyileştirilmesi ya da bu bölgenin kesip atılmasını, kendi haline bırakılmasını talep ediyoruz.”

SOKAK HAYVANLARI İLÇENİN KABUS OLDU

“Bize sıkça çalışan bayanlardan ve öğrencilerden, sabah erken kalkıp yollara düşen Hendekli’den gelen şikayetlerden biri de sokak hayvanları.  Saldırma riski ve bazen de saldırmalarından insanlar bıkmış durumda. Biliyoruz ki, Belediye bunlarla ilgili bir barınak yaptı, açıkçası buranın kapasitesini bilmiyorum ama demek ki yeterli değil. Yetkililerden bu soruna çözüm bulmalarını bekliyorum.”

DEĞİL ARAÇLA, YAYA GEZMEK BİLE SORUN

“Hendek’te bırakın araçla yaya şekide gezmek bile sorun.  Malum trafik ve otopark sorunu da kangrene dönüşmek üzeredir.  Eğer bir çözüm üretilmezse, bir çözüm için çaba sarfedilmeszse herhalde yakında ne yaya olarak ne de araçla Hendek’te hareket etme şansımız kalmayacak.”

MESLEK ODALARI SEÇİMLERİNE KARIŞMAYIZ

“Meslek odaları seçimleri yapılıyor. Yapılmış olan oda seçiminde seçilen başkanımıza ve bundan sonraki seçimlerde seçilecek olanlara da hayırlı uğurlu olsun dileklerimiz sunuyoruz.  Biz bir siyasi partiyiz. Hendek’te hedefleri olan, ilçeyi yönetmeye talip olmuş MHP’nin ilçe başkanı, belediye başkan adayı ve yönetimi olarak aldığımız karar süreci sadece izlemek şeklindedir.  Davet edildiğimiz yere gidip takip etmekten öteye geçmeyeceğimize dair kendi yönetim kurulumuzda bir karar aldık. Çünkü biz fotoğrafın büyüğüne bakıyoruz. Meslek odalarıyla ilgili kararı o meslek kuruluşunun içinde bulunan meslek erbablarının vermesinden yana tavır sergileyen bir siyasi partiyiz.”

BUNUN ADINI KOYMUŞTUK: SOSYAL KONUT

“Toplu konutla ilgili gelişmeleri basından takip ediyorum. Biz bu toplantıların hiçbirine davet edilmedik. İşte belediye şöyle demiş, müteahhitler derneğinin de görüşleri olmuş. Açıkçası konuşulanları ve orada geçenleri gördüğümde yöntem açısından çok yanlış bulduğum bilgiler var. Bizim 2014 seçim vaatlerimiz arasında da bulunan toplu konut projesinin sınırlarının ne olduğu, bizim bu projeye nasıl baktığımıza gelirsek; Biz diyoruz ki Hendek’te normal şartlarda belli bir gelire sahip insanların konut edinme problemi yok. Ancak dar gelirli olan, konut edinme imkanı olmayanlara konut vaadinde bulunmuştuk. Bunun adı sosyal sorumluluk projesidir.  Gelir seviyesi düşük vatandaşlarımız için. En az 5 yıl satılamaz hatta kiraya dahi verilemez.  Ödemesi de konutlar bittiğinde başlar.

BELLİ OLAN TEK ŞEY YAPILACAK OLAN YER

“Bana göre yanlış olan, proje ortada yok. Kriterler belli değil. Bir tek konutun yapılacağı yer belli. Kriterler belirlenmeden ön kayıt açılmış, 6-7 bin kişi kayıt yaptırmış, bu proje hangi gelir seviyesine hitap edecek, hangi gelir seviyesi başvuracak ve hangi yöntemle hak edenler buradan konut sahibi olacak?”

MÜTEAHHİTLER YAPACAKSA KIYMETİ YOK

Müracaat eden vatandaşa da yazık. Hepsi ümit ve beklenti içerisine girmiş. Bizim bunların her birini konut edindirme gibi bir gücümüz varsa keşke yapsınlar.  Hep beraber yapalım. Konut almakta zorluk çeken bütün vatandaşlarımıza konut yapalım. Böyle bir gücümüz varsa. Ama biliyoruz ki; Hendek Belediyesi belli bir borç yükünün altında, borçlarını ödemeye çalışan ve kendi yağıyla kavrulan bir belediye.  Bizim konut yapacak gücümüz varsa ben buna her türlü destek veririm. Yine müteahhitlere yaptıracaksak o zaman ne kıymeti var. Müteahhitlerin konut maliyetleri ortada. Zaten onlar konut üretiyor. Basına açık toplantı yapmışlar oradan dinlediğim, metrekare için bin 100, bin 200 lira gibi rakam zikrediliyor belediye başkanı tarafından.  Müteahhitler zaten bu rakamlara şu an konut veriyor. Hele işlerin sıkıntılı olduğu bu dönemde bu fiyatlara konut almak, parası olan için mümkün.”

KONUTLARI TOKİ YA DA HİMPAŞ YAPSIN

“Bir araştırma yaptım. 2017 yılı verilerine göre, 838 lira+KDV. Bu fiyat, 4 katlı bir binanın 100 metrekare dairesi için metrekare fiyatı. Yüzde 15 proje ve yüzde 15 diğer giderler. TOKİ’ye bakıldığında ise, tam da bizim söylediğimiz kriterlere uygun, maliyetleri daha az olacak şekilde sosyal konut üretimi de mevcut.  Şartları imkanları Hendek’te yapılacak proje için uygun. Tarif ettiğimiz hedef kitleye TOKİ ile ulaşacaksak TOKİ ile yapalım. Belediyemizin yan kuruluşu Himpaş ile yapabileceksek Himpaş ile yapalım. Ama bunu belediye yapsın. Aksi halde bu projeden hak sahibi olacak vatandaşlara daha yüksek bir bedel çıkacaktır.”

SORUNLARI İSTİŞARE İLE ÇÖZEBİLİRİZ

“Hendek’i ilgilendiren her konuda bize yapılacak bir davette, sorunlar üzerine birlikte istişare edebileceğimiz her ortamda elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyarız.  Belediyenin çözüm üretmesi adına elimizden gelen herşeyi hiçbir siyasi kaygı taşımadan sorumluluk alacağımızı da buradan deklare ediyorum. Bence bu bahsettiğimiz bütün sorunların ana kaynağı yapılacak işlerle alakalı ilgili kişilerle ya da Hendek’in sorunlarını dert edinmiş, gerek meslek kuruluşu olsun gerek siyasi parti olsun bu işlere dahil edilmediğinden, fikirleri alınmadığından ve istişare edilmediğinden  sorunların çözülemediğini düşünüyorum.”

BİZİM HENDEK’TEN BAŞKA GAYEMİZ YOK

“Eğer bu yöntem denenirse bence Hendek şu ankinden daha yaşanabilir hale gelebilir, hep beraber getirebiliriz. Bizim Hendek’imiz bir tane. Ben burada doğdum, burada büyüdüm ve burada da öleceğim Allah’ın izniyle. O yüzden bizim Hendek’ten başka gayemiz yok. Sayın belediye başkanımıza da buradan basın aracılığla sesleniyorum. Bizleri işin içine dahil edin, karlı çıkarsınız.”

“ASANSÖR KALKSIN” ÖNERİSİNE RET

Gazetecilerin sorularına da yanıt veren Babaoğlu, Müteahhitler Derneği’nin 3 katlı konutlarda asansör zorunluluğunun kaldırılması talebiyle ilgili “Belediye Meclisincce önceki dönemlerde alınan kararı doğru buluyoruz. 3 kat ve üzeri konutlarda asansör zorunludur. Şayet kaldırılması yönünde bir talep gelirse MHP grubu olarak mecliste bunu reddederiz” dedi. Serkan Köse-Ahmet Çileci

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR