bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Amenajman anıtı ve çeşme törenle açıldı

Hendek’te 25 Ocak 1918 yılında hayata geçirilen ilk orman amenajman planı, 100. Yıl dönümü olan Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nün hazırladığı etkinlik programı çerçevesinde Selman dede mesire alanı karşısında yapılan anıt ve çeşme, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Hendek kaymakamı Orhan Burhan, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz tarafından kurdela kesimi ile açıldı.

Amenajman anıtı ve çeşme törenle açıldı
Amenajman anıtı ve çeşme törenle açıldı admin
Bu içerik 748 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Bundan 100 yıl önce o dönem ki adıyla Set Köyü olan Kazımiye civarında uygulanan amenajman planıyla, Türkiye’de ilk kez ormanların sürekliliğinin sağlanması yönünde ilk adım atıldı. Kurdela kesimi öncesi Hendek Orman İşletme Müdürü Mustafa Arpacı konuyla ilgili kısa brifing verdi.

 Orman Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre; Ülkemizde ilk Amenajman Heyeti 1917 yılında, 5 Avusturyalı ve 5 Türk Orman Yüksek Mühendisinden oluştu. Kurulan heyet, Hendek ilçesi Set Köyü (bugünkü adıyla Kazımiye) civarında 7 bin 147 hektar alanda dönemin Orman Bakanının adının verildiği "Çamdağı Mustafa Şeref Bey Ormanı"nın amenajman planını yapmış ve bu plan 25 Ocak 1918 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

 Yüzüncü yıl münasebeti ile Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nce hazırlanan 100. yıl kutlamalarının ilk adresi, Selmandede Mesire Alanı karşısında yapılan 100. Yıl Anıtı’nın açılış töreni gerçekleşti. Ayrıca burada günün anısına Vali Balkanlıoğlu tarafından fidan dikilmesi ile sona erdi.

NOT: Haberin video görüntüsünü Facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendek şafak adresinden izleyebilirsiniz.AHMET ÇİLECİ-HENDEK

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN HARMANTEPE MAHALLESİNDE
MERCAN HARMANTEPE MAHALLESİNDE
Sporculara diploma töreni Perşembe günü saat 19.30'da
Sporculara diploma töreni Perşembe günü saat 19.30'da