bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Mezbahane kapandı olan vatandaşa oldu

Hendek Belediyesi tarafından çalıştırılan hayvan kesim mezbahanesi Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü tarafından normlara uymuyor gerekçesi ile kapatıldı. Bu durum hayvan sahiplerine ek maddi külfet çıkardı.

Mezbahane kapandı olan vatandaşa oldu
Mezbahane kapandı olan vatandaşa oldu admin
Bu içerik 677 kez okundu.

Kaçak kesim var mı?

    İlçemizde celepçilik yapan vatandaşların anlatımlarına göre; “  kapatılan mezbahane nedeni ile hayvan üreticileri ve celepler hayvanlarını Sakarya merkeze götürmek zorunda. Gıda Tarım ve Hayvancılık  Bakanlığının ülke genelinde  geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesinde uygulamaya soktuğu   “düvelerin kesimi izne bağlı” gerekçesi et fiyatlarında dalgalanmaya neden oldu. Dışarıdan ithal edilen etler karkas olarak girdiğinden sakatat ihtiyacı  karşılanamıyor. Bunun yanı sıra düve kestirmek isteyen bir üretici ya da celep veterinerden hayvanın sağlıklı olduğu, gebeliğe uygun olmadığı yönünde rapor şartı var. Bu raporun bedeli  80.00 TL. Hendek ilçesinden Sakarya’ya kesime götürülen her bir hayvanın üreticiye maliyeti 150-200 TL. Kendi araçlarımızla götürecek olursak bu kez hayvan taşıma yetkisi alma zorunluluğu var. Bu nedenle merdiven altı kesimlerin olması büyük ihtimal dahilinde. Nereden bakarsak bakalım olan üreticiye oluyor. Bu durum sürdürülemez.” Diyerek  buna bir çözüm bulunmasının şart olduğuna dikkat çekiyorlar.

Tehlike diz boyu

   Celeplerin ifadelerine  göre kontrollü hayvan kesimlerinde hastalıklı çıkan hayvanlar kesilerek imha edilmekteydi. İddialara göre bugün merdiven altı kesimlerde hastalıklı hayvanların hastalıklı bölümleri temizlenerek imha edilirken  arta kalan etler vatandaşa satılıyor.

Tüketilen et ile kesilen hayvan sayısı örtüşüyor mu?

    Nitekim bizlerde ilçemizde merdiven altı kontrolsüz kaçak kesimler  yapıldığını duyuyoruz. İlçemizde yaklaşık 11-12 kasap var. İlçemizin nüfusu 100 bine dayandığı günümüzde Sakarya Mezbahasında veteriner kontrolünde kesilen hayvan sayıları belli. İlçemiz kasaplarında satılan et satışı da. Bu işte bir terslik var. Vatandaş kontrolsüz kaçak olarak kesilen hayvanlardan dolayı büyük tehdit altında. Yetkililerin bu konuyu nasıl çözecekleri  merak konusu.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN HARMANTEPE MAHALLESİNDE
MERCAN HARMANTEPE MAHALLESİNDE
Sporculara diploma töreni Perşembe günü saat 19.30'da
Sporculara diploma töreni Perşembe günü saat 19.30'da