bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

İlk plan tam 100 yıl önce Hendek’te uygulanmış

1918 yılında hayata geçirilen ilk orman amenajman planının, Hendek’te; o dönem ki adıyla Set Köyü olan Kazımiye civarında uygulandığı ortaya çıktı.

İlk plan tam 100 yıl önce Hendek’te uygulanmış
İlk plan tam 100 yıl önce Hendek’te uygulanmış admin
Bu içerik 1190 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 25 Ocak günü, “Planlı Ormancılıkta 100. Yıl Kutlama Töreni” düzenlenecek. İlk orman amenajman planının merkezi olan Hendek’te yapılacak tören için hazırlıkların sürdüğü bildirildi.

Orman Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, olayın tarihçesi şöyle:

Ülkemizde Orman Genel Müdürlüğüne bağlı ilk Amenajman Heyeti 1917 yılında, 5 Avusturyalı ve 5 Türk Orman Yüksek Mühendisinden oluşturulmuştur. Kurulan heyet, Hendek ilçesi Set Köyü (bugünkü adıyla Kazımiye) civarında 7 bin 147 hektar alanda dönemin Orman Bakanının adının verildiği "Çamdağı Mustafa Şeref Bey Ormanı"nın amenajman planını yapmış ve plan 25 Ocak 1918 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

ANIT AÇILIŞI VE FİDAN DİKİMİ

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nce hazırlanan 100. yıl kutlamalarında ilk adres, Selmandede Mesire Alanı karşısında yapımı devam eden 100. Yıl Anıtı’nın açılış töreni  olacak. Ayrıca burada günün anısına fidanlar dikilecek. Törenin daha sonra Hendek Belediyesi Ticaret Merkezi Konferans Salonu’nda devam edeceği de bildirildi.  

TARİHİ SÜREÇ YANSITILACAK

Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonu ile Üniversiteler ve ARGE birimlerinden planlama ile ilgili davetlilerin katılacağı törende, 1917 yılında ilk planı yapan yerli ve yabancı uzmanların yakınlarına ve duayen planlamacılara günün anısına ödüller verilerek.  Aynı zamanda bildiri sahipleri tarafından ilk planın özellikleri, ilk plandan bugüne kadar ki planlama serüveni ile planlamanın bugünkü durumu katılımcılara yansıtılacak.

1918 SINIRLARI KORUNUYOR

Bölge Müdürlüğü’nden ayrıca 2014 yılındaki amenajman plan yenileme çalışmalarından önce 1918 planının sınırlarına mutabık kalınarak, “Çamdağı1917 Şefliği” kurulduğu bilgisi de paylaşıldı.

Serkan Köse

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
hayati     2018-01-17 Hendek Tarihi hakkında yayınlanmış olan kitaplarda Bu bilgi var. Bu Kitaplar için araştırma yapılırken Böyle bir konunun varlığı ortaya çıkmış bu bilgi ve fotolar için İstanbul Ünversitesi orman Fakültesinde belge ve Fotoların olduğu bilgisine varılmıştı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİZ ŞOV PEŞİNDE DEĞİLİZ.  DERDİMİZ MAKAM MEVKİ DEĞİL
BİZ ŞOV PEŞİNDE DEĞİLİZ. DERDİMİZ MAKAM MEVKİ DEĞİL
HAMZA YERLİKAYA’DAN SÖZ ALDIK GÜZEL HİZMETLER YAPACAĞIZ
HAMZA YERLİKAYA’DAN SÖZ ALDIK GÜZEL HİZMETLER YAPACAĞIZ