bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

İÇİNİZ SIZLATACAK DEĞİL, ISITACAK HABERLERDE BULUŞMAK ÜZERE

Resmi pencereden bakacak olursak gazete çıkartmak izne tabi değildir. Cumhuriyet Savcılığına bildirimde bulunmak gazete çıkartmaya kafidir. Önemli olan mesleğin etik yönüdür. Gazeteci önce kendine inanacak, mesleğine inanacak ve saygı duyacak.Haberini araştıracak, soruşturacak, yerine göre teyit ettirecek, en doğru bilgiyi en seri bir şekilde okuyucusuna servis edecek.

İÇİNİZ SIZLATACAK DEĞİL, ISITACAK HABERLERDE BULUŞMAK ÜZERE
İÇİNİZ SIZLATACAK DEĞİL, ISITACAK HABERLERDE BULUŞMAK ÜZERE
Bu içerik 559 kez okundu.

    Gazetecinin özel hayatı olmuyor, ailesi ile, çocukları ile istediği zamanı geçiremiyor zira haber beklemez, zamanla yarışırsın. Kamunun haber alma hakkı, önceliği gazetecinin özel hayatının önüne geçer. Haber; arkadaş dinlemez, misafir dinlemez sadece zamana göre yarış vardır gazetecinin alın yazısında.

    Ayakları yere basacak

    Gazetecilik mesleği feragat ister, özveri ister, dürüstlük ister. Masa başında değil bizzat olay mahalline gitmek, yaşananları yaşamak ve sonrasında kendi akıl süzgecinden geçirerek haberi derleyip toplayarak ve okuyanın aklında soru işareti oluşturmayacak şekilde haberi okuyucuya  servis etmek gazetecinin en kutsal görevidir. Gazeteci takip ettiği bir haberi, yazmak için başkalarının haber servisi yapmasını beklemeyecek haberini kendi notları doğrultusunda yazacak, yani gazetecinin ayakları yere basacak…

     Gazeteci haber kaynağını açıklamaya zorlanamaz

     Okuyucunun haber alma özgürlüğünün kısıtlanamayacağı , haber kaynağını açıklamaması anayasal bir haktır. Gazeteci etik kurallara uymayı kendine görev bilmelidir ki haber akışı sağlayabilsin.

    Haber ve reklam…

    Gazeteci haberini yapar geçer. Reklam ise kişinin, firmanın isteği doğrultusunda gazete ve internet sayfalarında yer bulur. Reklamın parasal değerini müşteri değil gazete sahibi belirler. Ne yazık ki bazı haber siteleri türlü desiseler ve hilelerle dijital ortamda okuyuculuk oranını yüksek göstererek sitelerinin daha popüler olduğu yönünde sanal propagandalar yaparak müşteriyi aldattıklarını sanıyorlar ki aslında onlar kendilerini kandırıyorlar. Ve zaman bizim bu söylemimizi haklı çıkartıyor, itirazı olan???

   Huzur dolu yarınlar diliyorum

   2017 yılını tamamlar yeni bir yıla merhaba derken siz okuyucularımıza daha net bilgiler aktarmak daha güzel toplumun içini karartan değil içini ısıtan haberler manzumesi ile karşınıza çıkmak en büyük arzumuz ve isteğimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle yeni yılın İslam Alemine, Türk Milletine ve ilçemize hayırlar getirmesini temenni eder, okuyucunun bir velinimet olduğu düşüncesi ile sağlık, mutluluk ve huzur dolu yarınlar diliyorum. AHMET ÇİLECİ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOFU ISINMA TURUNDA
SOFU ISINMA TURUNDA
2019 Yılının İlk Madalyaları
2019 Yılının İlk Madalyaları