bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

ÖZELLEŞTİRME KAZIĞI !

2009 YILINDA ÖZELLEŞTİRİLEN SEDAŞ’TA NELER OLUYOR?

ÖZELLEŞTİRME KAZIĞI !
ÖZELLEŞTİRME KAZIĞI !
Bu içerik 556 kez okundu.

   

Özelleştirme  kazığı!

    2002 yılında iktidara gelen AKP hülkümeti kamu kurum ve kuruluşlarında bir dizi özelleştirmeleri gerçekleştirmişti. Özelleştirmenin ardından SEDAŞ kurumunda çalışan bazı personeller yatay geçiş ile devletin diğer kurumlarına geçiş gerçekleştirmişler,bazıları emekliye sevk edilirken bazı personellerin yerine de yeni persol alımları gerçekleştirilmişti.

   Tasarruf tedbirleri!

    Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerini kapsayan kurumda çalışan toplamda 170 personel in 60’şı Sakarya SEDAŞ’ta çalışıyor. Her geçen gün karına kar katan şirket üst yönetimi  tasarruf tedbirleri adı altında değişikliğe gitti.Edinilen bilgilere göre  tasarruf tedbirleri neticesinde şirket yıllık bazda yaklaşık 1.200.000 tl kara geçecekti.

   Çıkışı ver, düşük ücretle tekrar işe al!

   Neydi bu tasarruf tedbirleri diye soracak olursanız, çalışanların aylık maaş hesaplamaları ( yövmiye üzerinden)  aylık 28 günden 21 güne düşürülüyor. Dahası mevcut personelin kazanılmış sosyal hakları % 20’lerden % 8 lere düşürülüyor. Bununla sınırlı kalmayan şirket yönetimi, toplumdaki ifadesi ile ( Ali Cengiz oyunu) na soyunmuş.  Şöyleki; kurumda yıllardır çalışan kıdemli personeller  yeni iş başı yapan personele nazaran daha yüksek maaş almaktadırlar. Bugün yapılmak istenen ise  yüksek maaş alan personelin tazminatlarını ödeyerek işten çıkışları verilmekte, iki gün sonra ise  daha düşük bir maaşla aynı personele yeni bir sözleşmeye imza atmaları istenmekte.

   Sendika  ve çalışanlar endişeli

   Bu durum SEDAŞ işçilerinin bağlı bulundukları sendika temsilcilerince kabul edilemez bulunarak kurum içerisinde hukuksuz olarak nitelendirerek  mücadeleye giriştiler.  Bu anlamda şirket çalışanları bu gün Sakarya genelinde çalışan personele uygulanan bu hukuksuz uygulamanın domino etkisi yaratması ve Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde çalışan personelede uygulanacağı kaçınılmaz görünüyor. Yine bu yolun açılması neticesinde bu tür işlemlerin periyodik olarak süre geleceği ,çalışan personelin kafalarında soru işareti ve yarınlarından endişe ediyorlar.

    Fort marka araçlar Mercedes araçlara dönüşecek!

   Peki şirketin  tasarruf tedbirleri adı altında uygulamaya çalıştığı bu girişimin sonrasında kurumda neler yaşanacak? Konusunda da sendika yetkilileri ve personeli buradan ortaya çıkacak tasarruf bedeli ile kurum amirlerinin kullandıkları Fort marka araçların yerini Mercedes araçlarla değiştirileceği  yönünde fikir hakim. AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR