bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Yolu çözdük sıra trafikte

Başkan Püsküllü, “Genel merkezin yaptırdığı anketlerde geçen yıl yol sorunu öne çıkıyordu. Bu yıl trafik sorunu ön planda” dedi ve ekledi: “Hendek’te Büyükşehir ile birlikte 125 kilometreyi bulan yol ağını asfaltladık. Şimdi trafiği çözme noktasındayız. Otoparkla büyük bir adım atmış olacağız”

Yolu çözdük sıra trafikte
Yolu çözdük sıra trafikte
Bu içerik 920 kez okundu.

Serkan Köse yazıyor…

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü ile 10 ay aradan sonra söyleşiye oturduk. Yapılanları ve 2018’de yapılacakları konuştuk. Söyleşiyi okuduğunuzda epey işin ortaya çıktığını göreceksiniz. ‘Asfalt işin de rekor kırıldı’ desek yeri. Tabi bu yıl asfalt yapılamayan yerlerde başkanın notları arasında. Başkanın asfalt ve trafik üzerine söyledikleri dikkat çekiciydi. AK Parti Genel Merkezi’nin yaptırdığı vatandaşa yönelik anket sonuçlarını oldukça önemsiyor. Öncelikler bu sayede ortaya çıkıyor. Haliyle yeni hedef, trafiğe çözüm olarak kendisini gösteriyor…

 

Asfalt çalışmaları devam ediyor, bu yıl bir rekor kırıldığından söz edebilir miyiz?

Büyükşehir Belediyesi, Hendek’te bu sezon 75 kilometreye yakın asfaltlama yaptı. Başlangıçta bize ifade edilen 30-35 kilometreyi anca buluyordu. Şimdi baktığımızda iki kat fazla yol asfaltlanmış oldu. Tabi bunda asfalt olacak yolların altyapısını bizim yapmamız etkili oldu. Hendek Belediyesi olarak yaptığımız asfaltlama da sezon sonu itibariyle 50 kilometreyi bulmuş olacak. Böylelikle bu sezon 125 kilometrelik yol ağının asfaltlandığını söyleyebiliriz. İlçelerle kıyaslandığında rekor düzeyde bir çalışma yapıldı.

 

7 MAHALLEYE HİÇ GİREMEDİK

Bu yıl epey mesafe alsakta, hiç giremediğimiz mahallelerimiz var tabi ki. Kadifekale, Kalayık, Güney, Eski Bıçkı, Muradiye, Hicriye ve Harmantepe var. Önümüzdeki yıl asfalt çalışmalarına başlayacağımız mahalleler bunlar. Yine yol ağı geniş olan ve bizi zorlayacak Uzuncaorman ve Dikmen mahallerimiz var. Mesela Uzuncaorman’ın yol ağı 35 kilometreyi buluyor.  Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi, grup yollarda 50 kilometre daha asfaltlama yaptığında problem kalmıyor. Yani tamamı asfaltlanmış olacak.

 

Otopark ve meydan projesine ne zaman başlanıyor?

Otopark yapımına önümüzdeki yıl başlıyoruz. Eksi iki kat üzeri meydan projemiz bu. Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapacağız. Maliyeti 15 milyon liranın üzerinde olacak. 2019 seçimlerine kadar tamamlamak istediğimiz bir proje. Trafik açısından da önemsiyoruz bu projeyi. Partimizin yaptırdığı son anket sonuçlarında da trafik sorunu ön plana çıkıyor. Mesela geçen yıl yol sorunu öncelikti. Şimdi trafik sorunu öne çıkıyor.

 

İnşaat başladığında park sorunu artacak, nasıl bir çözüm bulacaksınız?

 

Otopark inşaatı başladığında, park yeri olarak şuan köy duraklarının bulunduğu alanı göstereceğiz. Köy durakları zaten yakın zamanda yeni terminalin karşısına alınacak. Yine Rasimpaşa Camii’nin otoparkı var. Üstelik kapalı alan.

 

MEYDAN-YENİCAMİ ARASI

PARK İŞİNİ KALDIRACAĞIZ

 

Atatürk Anıtı ile Yeni Cami arasında park işini kaldıracağız. Emniyetin bu konuda yardım etmesi gerekiyor. Kemalpaşa Caddesi’nde de daraltma yapıp, park cepleri oluşturmayı planladık. İşi olanlar sadece bu ceplere park yapabilecek.  Yol park etmeye müsait olmayacak. Remzi Efendi Caddesi’nde ise yolu genişletme düşüncemiz var. Bir sıra araç parkı olsa dahi, iki şeritten trafik akışı devam edebilecek. Trafik konusunda muhalefetin önerisiyle ulaşım komisyonu kurma kararı da aldık.

 

Bu yıl içinde yapılan işlerden söz edecek olursak neleri gösterirsiniz?

-Uludere Rekreasyon Projesi’nin ilk etabını tamamladık. HGM ile Köprübaşı arasındaki mesafede çalışmalar bitti. Tabi projenin 2. Etabı var, artk onun çalışmaları başlayacak.

-Yeni Spor Salonu yanında sentetik futbol sahasının yapımını bitirdik. Tribün eksiğini de giderdiğimiz de sorun kalmayacak. Böylelikle merkezdeki stadı da rahatlatmış olacağız.

-Beylice, Çukurhan, Hacımbey, Aşağı ve Yukarı Hüseyinşeyh mahallelerimize hizmet verecek “Muhtarlık ve Sağlık Ocağı” merkezi yaptık.  Bu merkez de faaliyete geçti.

-Yeşilyurt ve Çağlayan mahallelerimizdeki mevcut okullarla ilgili Kaymakamlık bizden ek derslik talep etmişti. Bu okullara ilave ikişer derslik yaparak, Milli Eğitim’e teslim ettik.   

-Futbol takımlarımıza desteğimiz sürüyor. Takımlara Süper Lig için 10 bin lira, 1. Amatör içinde 5 bin lira katkı sağladık. Her takıma 2 bin 500’er yüz lira da yol desteği verdik.  

 

ÇÖPLÜĞÜ KAPATTIK, ÇÖP

TERFİ İSTASYONU DEVREDE

 

Çöplüğü kapattık. Burada gaz çıkışını sağlayacak bacalar yapıldı. Gömlekleme devam ediyor. Son olarak drenajları yapıp oradan çıkacağız. Bunun paralelinde Büyükdere mevkiinde yeni tesisi faaliyete geçirdik. Faaliyete geçen terfi istasyonu ile günlük 100 tona yakın çöpü, tırlarla Adapazarı’na taşıyoruz. Kendi içinde presleme yapma özelliğine sahip 2 tır dorsesi aldık. Tesisin bize maliyeti 1 milyon lirayı buldu. Maliyetin biraz yüksek olması, tesisin ileride dönüşüme hazır olmasıyla ilgili. İleride Büyükşehir çöpü kendi alırsa, tesis atıl kalmayacak. Burayı kapalı garaja dönüştürebileceğiz. Altyapıyı buna göre yaptık.

 

ORTA CAMİ ÇEVRESİ DEĞİŞİM

PROJESİ NİSAN’DA BAŞLIYOR

 

Esnafımızla görüştük ve Orta Cami çevresinde düzenlemeye gidiyoruz. Kışın esnaf zorluk çekmesin, Nisan’da başlayalım dedik. Yolların yapımı, ışıklandırılması ve binaların kolon gidirmelerini belediye olarak biz yapacağız. Yaklaşık 400 bin lira maliyeti olacak. Esnafımız da çerçevelerini yenileyecek. Çalışma yaptığımız bölge araç trafiğine de tamamen kapalı olacak. Buraya tamamen çarşı havası vereceğiz.  SASKİ, Sedaş ve Telekom’u çağırdık. Burada yapacakları iş varsa tamamlasınlar. Biz çalışma yaptıktan sonra yolları söktürmeyiz bir daha.   

Yine orada alkollü bir eğlence yeri var. Ondan da orayı tahliye etmesini isteyeceğiz. Tabi farklı bir bölgede ruhsat vermek kaydıyla.  Tam şehrin merkezinde olmuyor. Şehir merkezi dışında talep ettiği bir yerde açabilir. Ruhsat veririz.

 

Yeşilyurt  Pazaryeri projesi sıkça gündeme geldi, ne aşamada?

Yeşilyurt Pazaryeri bu ay ihaleye çıkıyor. Yaklaşık maliyeti 2 milyon 500 bin lira olarak hesaplandı. Yalnız pazaryeri değil, ticarethane olarakta planladık. Modern ve kullanışlı bir eser ortaya çıkacak. İçerisinde yine 300 metrekare alanda voleybol ve basketbol sahası olacak. İkinci katta sağlık ocağı olacak. Asansör olacak tabiki. Mevcut sağlık ocağı ilkel ve yetersiz kalıyor.

 

-İmar harçlarında yaptığımız yeni düzenlemeyle dedikodulara son vermiş olduk. İndirim ricaları ortadan kalkmış oldu. Belediye gelirlerimizde ise azalma yok.

 

-Verem Savaş Dispanseri’nin olduğu binayı Sakarya Valiliği’nden talep ettik. Binayı alır almaz restore ederek, Belediye İmar İşleri Müdürlüğü’nü buraya taşıyacağız.

 

-Büyükşehir Belediyesi’nde Kemaliye Mahallesi ile ilgili 1000 ve 5000’lik imar planları hazırlanıyor. Vatandaş ortaya çıkacak adalarda binaları kendi yapabilecek

 

-Emniyet Müdürlüğü binayı boşalttığı anda yıkıma başlarız. Kütüphane ve eski Aile Hekimliği binasını da kapsayan bu alanda kültür merkezi yapma düşüncemiz var.

 

Cezaevinin açılmaması için son olarak Ankara’da girişimleriniz olduğunu biliyoruz. Nasıl bir süreç işliyor?

Cezaevi konusunda öncelikle ilçe olarak sağlanan birliktelikten ciddi anlamda keyif aldım. Hendek, kendi menfaatleri doğrultusunda bir araya gelebileceğini gösterdi. Bu çok önemli. Siyasi malzeme yapılabilirdi. Ya da, bizler olsun diyebilirdik. Güzel bir birliktelik ortaya kondu. Biz, Hendek’te neler yapabiliriz, bu ilçeye neler kazandırırız onun hesabını yapıyoruz. Cezaevine karşı çıkışımızın en önemli nedeni mevkisi ve binasıyla alakalı. Cezaevi illa Hendek’e yapılacaksa uygun bir yer bakılsın, buna itirazımız yok. Ama bu mevki ilçenin yerleşik düzeni içinde ve binası da sıkıntılı. Bu yerle ilgili olumsuzlukları aktardık. Adalet Bakanlığı da, milletvekilimiz Ali İhsan Yavuz’dan rapor istedi. Şimdi o süreci yaşıyoruz. Bu süreçte cezaevinden gelen bazı talepler oldu, geri çevirdik. Şu an oraya her hangi bir şey vermeyiz. Herşey biter, cezaevi burası denirse anca o zaman.

 

Biraz futbol konuşalım. Hendekpor yönetimindesiniz. Takımda ligde başarılı sonuçlar alıyor, neler söylersiniz?

Hendekspor, halkın gözünde Hendek Belediyesi ile özdeşleşmiş.  Kulüp boşta kalınca bizde devreye girmek zorunda kaldık. Şirketim adına yönetimde yer aldım. Maddi anlamda da üzerimize düşeni yapıyoruz. Bireysel sporlarda olan altyapı çalışması, bugüne kadar futbolda önemsenmemiş. Bir de futbol altyapısı oluşturalım dedik. Hendekspor’un şu an altyapıda 100’e yakın sporcusu var. Belediye işin içinde olduğu zaman ailelerin bakışı farklı oluyor. Güvenle bakılıyor. Tüm okulları tarıyoruz. Altyapıda sporcu sayısı 250’ye, hatta 500’e çıkacaktır. Hedefimiz, yüzde yüz Hendekli sporcuların oynadığı bir Hendekspor. Bu da altyapı gerektiriyor.

 

ORMANDAN ARAZİ İSTEDİK

ALTYAPI TESİSİ YAPACAĞIZ

 

Çağlayan Mahallesi’nde 30 dönümlük bir alan var. Orman arazisi. Burada altyapı tesisi yapma düşüncemiz var. Yazışmaları yaptık, araziyi talep ettik. Önümüzdeki yıl bu tesisi bitireceğiz. Burada 2 çim saha ve 1 sentetik saha ile soyıunma odaları olacak. Tesis sadece Hendekspor’a değil, tüm kulüplere açık şekilde hizmet verecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?