bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

GROS MARKETLER KONUSUNDA ÇÖZÜM ŞİMDİLİK HENDEK MİLLİYETÇİLİĞİ

Sevinç ve üzüntülerimizi birlikte yaşadığımız bakkal amcamızı koruyalım, kollayalım.Alışverişlerimizde gros marketleri değil mahalle bakkalımızı ya da yerel marketlerimizi tercih edelim.

GROS MARKETLER KONUSUNDA ÇÖZÜM ŞİMDİLİK HENDEK MİLLİYETÇİLİĞİ
GROS MARKETLER KONUSUNDA ÇÖZÜM ŞİMDİLİK HENDEK MİLLİYETÇİLİĞİ
Bu içerik 581 kez okundu.

Şehir merkezlerinde açılan hiper market, grosmarket ve zincir mağazaların başta bakkal esnafı ve yerel marketler olmak üzere hemen hemen her iş kolundaki esnaf ve sanatkarın işlerini büyük ölçüde aksatmaktadır. Bu durum esnafların büyük ölçekteki market zincirleriyle rekabet edebilirlik düzeyi azaltmakta, rekabet edebilmek için bu kesimin çalışma saatlerini uzatarak yıpranmalarına neden olmakta, hatta birçok esnaf ve sanatkarı bu marketlere karşı rekabet edemeyip iş yerlerini kapatmak zorunda bırakmaktadır.

ULUSAL MARKETLERE KISITLAMA GETİRİLMELİ

Bu marketlerin Avrupa Birliği ülkelerinde ve diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi şehir merkezlerinde açılmasına ve çeşitli isimler altındaki şubelerinin yasal boşluklardan yararlanarak mahalle aralarına yayılmalarına müsaade edilmemelidir. Bu tür alışveriş merkezlerinin açılması için Avrupa Birliği ülkelerindeki örnekler de dikkate alınarak bir mevzuat hazırlanmalı ve bu mevzuat çerçevesinde oluşturulacak yerel komisyonlar aracılığıyla iş yeri açma izni verilmelidir.

            Bilindiği üzere Avrupa pazarının doyması ile birlikte ülkemize yönelen yabancı sermayeli marketlerin sayısı bütün şehirlerde artmakta ve holdinglerinde sektöre açılmasıyla birlikte marketçilikte büyük bir rekabet yaşanmaktadır. Ülke genelinde sayıları yüz binleri aşan, emek ve sermayesini birleştirerek çalışan bakkal, yerel market, esnaf sayıları giderek artan hiper market, grosmarketler ve zincir mağazalar karşısında zor duruma düşmekte, kısıtlı finansal imkanlarıyla oluşturmaya çalıştıkları atılımları sonuçsuz kalmakta ve iş yerlerini kapatma noktasına gelmektedir. Başta bakkal esnafı ve yerel marketler olmak üzere hemen hemen her iş kolundaki esnaf ve sanatkarı son yıllarda en çok rahatsız eden ve satış olanaklarını sınırlayan unsurların başında hipermarket, grosmarketler ve zincir mağazaları özellikle büyük şehirlerin her tarafında ve giderek diğer şehirlerde ve ilçemizde de çığ gibi artması gelmektedir.

Gelişmiş ülkelerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin korunduğu, desteklendiği ve gelişmesinin sağlandığı bilinen bir gerçektir. Hiper, grosmarketlerin ve zincir mağazaların bakkallara ve yerel marketlere karşı ezici rekabetlerini önlemek bakımından fevkalade önlemler alındığı da bilinmektedir.

Bu konuda Belediyemiz üzerine düşen görevi kanunlar çerçevesinde yapmakta fakat ilçemize şube açacak olan hiper-grosmarketlerin yasal boşluklardan yararlanarak ruhsatlarını aldıkları ve işyerlerini açtıkları görülmektedir. Bu konuda Belediyeler kanunu revize edilmeli ve Perakende Yasasının esnaf ve sanatkarlarımızın lehine en acil şekilde çıkarılması gerekmektedir.

Bu nedenle, bakkal ve yerel market esnafının alışverişlerini büyük ölçüde etkileyen ve büyük şehirlerde açılan zincir mağazaların şehir merkezlerinde açılmasını engellemek için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

ÇÖZÜM HENDEK MİLLİYETÇİLİĞİ

Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Mehmet Demirel, yasal olarak kurumlarının hiçbir yaptırım gücü olmadığını önemle vugulayarak; “ Hendekli üzerine düşeni yapıyor, yapacaktır. Ancak sanayinin gelişmesi , öğrenci kapasitesinin artması ilçemizi kozmopolit bir yapıya büründürüdü ki bu kaçınılmaz bir durum. Bize düşen gören cenazemizde üzüntülü günlerimizde, düğünümüzde sevnçli günlerimizde paylaşım yapan Hendekli esnafımıza sahip çıkmalıyız. Şu bir gerçek ki  süpermarketlerde kasada paranız çıkışmadığında aldığınız ürünü iade etmek zorunda kalırken mahalle bakkalında ise böyle bir durum yaşamayız. O halde sıcak parayı toplayıp ilçemiz ve hatta il dışına çıkartan büyük sermaye şirketleri ile alış veriş yaparken lütfen bunu bir kez daha düşünelim” diyerek bugünkü yasal prosüdürler doğrultusunda en iyi çıkış yolunun  Hendek Milliyetçiliğinden geçtiğini ifade etti.

Belediye başkanımızda mevzuta yenik düşüyor

Hendek Belediye başkanı İrfan Püsküllü'nün konuyla iyi niyetle mücade ettiğini , ancak mevzutalar nedeniyle onunda yalnız kaldığına dikkat çekti. Demirel , günümüz şartlşarında hükümet tarafından grosmarketler konusunda yasal mevzuat düzenlenmesinin şart olduğunun altını çizdi. 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR