bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

DEMİREL; ULUSAL SÜPERMARKETLER ZİNCİRİ İLÇE ESNAFINI BOĞUYOR

İlçemizde Hendekli esnaflarımızın hizmet verdikleri marketler olduğu gibi büyük sermaye şirketlerininde işlettiği ulusal süpermarketler çığ misali çoğalıyor. Büyük marketlerin ilçemizi tercih etmelerindeki en büyük etken şüphesiz gördükleri potansiyel…

DEMİREL;  ULUSAL SÜPERMARKETLER ZİNCİRİ İLÇE ESNAFINI BOĞUYOR
DEMİREL;  ULUSAL SÜPERMARKETLER ZİNCİRİ İLÇE ESNAFINI BOĞUYOR
Bu içerik 634 kez okundu.

   

 Hani ulusal  marketler 3’ten fazla market açamayacaklardı?

      Hükümetin yıllardır kangren hale gelen süpermarketlerin  il-ilçe dışında belirli bir uzaklıkta açılması konusu hala  belirsizliğini koruyor. İlçemizin yakın geçmişini bilen birisi olarak şunu ifade edeyim. Dört dönem Hendek Belediye Başkanlığını kazanarak Hendek’in makus talihini yıkarak gelişmesinde zirveye çıkartan  Ali İnci başkanlığından Hendek Belediye Meclisinde ilçemizdeki süper marketler konusunda gündem olmuş ve meclis üyelerininde onayı ile birlikte ilçemize süpermarket açacak olan sermaye şirketlerinin  açacakları market sayısının, ilçe esnaflarımızı korumak kollamak adına  3’ü geçmeyeceği karara bağlanmıştı.

     Meclis kararına neden uyulmuyor?

     Günümüzde görünen o ki yeni yeni süpermarketler faaliyete geçiyorlar. Burada sorulması gereken soruyu soruyoruz. Meclis tarafından alınan bu karara neden uyulmuyor? Uyulmayacak  bir karar mecliste neden alındı?

     Küçük esnafın rekabet şansı ortadan kalkıyor

     Nüfus ve ekonomik olarak belli bir düzeye yükselen ilçemizde sermaye şirketleri  açtıkları süpermarketlerinde beyaz eşyadan ayakkabıya et ürünlerinden kırtasiyeye bunun yanı sıra alkolün her türlüsü satılıyor. Bu durum ilçe esnafının rekabet şartını ortadan kaldırdığı gibi ilçemizden hizmet karşılığı toplanan paralar ilçe dışına çıkarılıyor. Öyleki vergilerini dahi bağlı bulundukları  vergi dairelerine ödemekteler.

Konudan konfederasyon başkanı Bendevi Palandöken’de  rahatsız

Konuyla ilgili olarak durumu Hendekli esnafımızın bağlı bulunduğu  Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı  Mehmet Demirel’e sorduk:

Konuyla yakından ilgilendiklerini belirten başkan Demirel, “ Konfederasyon başkanımızla Antalya’da yaptığımız seminerde bu konuyu masaya getirdim. Ancak biz esnaf temsilcileri olarak bir yaptırımımız yok. Meclis kanun çıkartmalı ki her şey rayına girsin. “dedi.

     Süpermarketler esnafımıza darbe vuruyor

Demirel; “ “İlçemizde zincir market olarak adlandırdığımız süpermarketlerin giderek artması diğer işletmelerin işlerini devam ettirmesinde güçlük çekmesine, ekonomik olarak rekabet etmesinin ortadan kalkmasına, küçük ve orta ölçekli işletmelerin tamamını olumsuz etkilemesine sebebiyet vermektedir. Zincir marketler sadece bakkalları değil, kasaplar, ayakkabıcılar, beyaz eşya dükkanları, kırtasiyeler ve birçok küçük esnafı etkilemektedir. İlçemizde mevcut kurulu süpermarketlere yenilerinin ekleniyor olması küçük esnafımıza vurulan büyük bir darbedir. Bunu her platformda dile getirdik maalesef hükümet kanadı bu konuda hep sağır kaldı. Konuyla ilgili olarak Hendek Belediye Meclisince alınan bir karar mevcut. Buna rağmen her geçen gün aleyhimize işliyor. Konu tekrardan masaya yatırılmalı süpermarket açılış kriterlerine kısıtlamalar getirilmeli. Biz dünde bunu söylüyorduk bugünde aynı görüşteyiz” diyerek  taleplerinde direneceklerini söyledi.  AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR