bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

ASFALT ÜRETİM TESİSİ İDDİALARA YANIT

Hendek ilçemizde faaliyetini devam ettiren TUNER firmasına ait sıcak asfalt şantiyesi üretim tesislerini ziyaret ettik. Firma sahibi Tuncay Yener’e son günlerde şantiyenin bacasından çıkan gazların havayı zehirlediği iddiaları üzerine söyleşide bulunduk.

ASFALT ÜRETİM TESİSİ İDDİALARA YANIT
ASFALT ÜRETİM TESİSİ İDDİALARA YANIT
Bu içerik 1104 kez okundu.

     

       Eski asfalt planti tamamen yandı

      Bahse konu olan tesis alanında Hendek Belediyesinin merhum Zeki Cömert zamanında  faaliyete geçirilen  kilitli parke imalatı, Kamil Kamışoğlu döneminde  sıcak asfalt şantiyesi,  Ali İnci döneminde ise taş kırma tesisi ve garajı hizmete sokulmuştu.   İlk olarak belediye başkanı Kamil Kamışoğlu  döneminde kurulan sıcak asfalt tesisi bir süre üretime devam etti. O dönemlerde ilçemizde doğalgaz olmadığından dolayı asfalt makinesi ( fuel oil) ile çalıştırıldığından bacasından zehirli gazlar çıkartıyor havayı kirletiyordu. Baca sisteminin ve emniyet tedbirlerinin yeterli olmamasından dolayı bir yangın çıktı ve tesiste bulunan  asfalt planti tamamen yandı ve devre dışı kaldı.

      İnci’nin asfalt şantiyesi süreci

    Aradan yıllar geçti. 1999 seçimlerinde iş başına Ali İnci geldi. İlçenin bir çok mahallesi çamur deryası içerisinde, ilave cadde ve sokakların açılması ile ciddi bir sıcak asfalt ihtiyacı hasıl oldu.  Belediyenin bütçesi kıt, gelir kaynakları az, iller bankasından gelen para sadece personel maaşlarını  ödemekte zorluk çekmekteydi.  O yıllarda Sakarya’da  Karayolları müdürlüğünce sıcak asfalt üretimi yapılmakta ancak ihtiyaca cevap veremediğinden  ürettiği ürünü kendi kurumu içerisinde tüketiyor dışarıya ürün satamıyordu.  O dönem Sakarya’da bir tek özel sektöre ait sıcak asfalt üretme tesisi bulunmakta, bu durum doğal olarak rekabet oluşmadığından dolayı merkez ve ilçe belediyelerinin  sıcak asfalt malzemesi bu şirket üzerinden alınıyordu. 

     Rekabet kalite ve ucuzluk getirdi

     O yıllarda sıcak asfalt ton olarak yaklaşık 145-150 tl. liralar civarında belediyeye mal ediliyordu. Bu durumu gören ve elindeki kıt imkanlarla ihtiyaç duyulan sıcak asfaltı temin etmekte zorlanan İnci,  Hendek Belediyesi iş ocakları ( taş kırma ve garaj) nda yanarak devre dışı kalan sıcak asfalt şantiyesinin kalıntılarını kaldırdı ve Fuel Oil ile çalışan sistemi mazot ile çalışır hale getirdi. Ancak tesisin kapasitesi günlük 150 ton civarında olması maliyeti yükseltiyor, dışarıdan almanın daha hesaplı olduğu dönemdi. Bu kısır döngü ile sıcak asfalt üretiminin verimli olmadığı çok açıktı. Bu durumun farkında olan dönemin beleidye başkanı İnci, bu şekilde de olsa tesisi yaklaşık 10 yıl aralıklarla çalıştırdı. Belediye bütçesine oldukça fazla yük bindiren tesisin modernleşmesi gerekliliğinden hareket eden İnci, arayış içerisine girdi. Çağın ihtiyaçlarına sağlıklı bir ortamda hizmet verecek olan bir sıcak asfalt şantiyesi nin daha karlı olacağının farkında olan İnci,  Belediye olarak kuracak olsa kasasında para yok. Çözüm noktasında arayışını sürdüren İnci, en ran table olan tesisin modernleşmesinde olduğunu gördü. Çünkü;

     İlçe hizmete aç

    İlerleyen süreçte  halk arasında 18. Madde olarak bilinen uygulamalar neticesinde ilçemiz bazında oluşan yeni sokak, cadde ve bulvarlar ile kilometrelerce yol ağı oluştu. Her bir açılan yeni yollar hizmet bekliyor, vatandaşlardan gelen sitem ve şikayetler  had safhada. Belediye imkanları ise bu alanlara hizmet götürülmesini aksatıyordu. Yeni imar alanlarının açılmasının ardından ilçeye doğalgaz geldi ve ilçe baştan sona doğalgaz ağıyla örüldü. Alt yapı birmiş üst yapı hizmet bekliyor…

    2013’te kuruldu

     Derken yıllar yılları kovaladı. Yıllar 2013’tarihini gösterirken yapılan araştırma ve görüşmelerin ardından TUNER adlı şirket yöneticileri ile karşılıklı yapılan antlaşmalar doğrultusunda Belediye garajı içerisindeki yaklaşık 10 dönümlük alan TUNER sıcak asfalt üretim tesisi şirketine kiralandı. Tek şart vardı, sistem asla doğaya zarar getirmeyecek, vatandaşların huzuru kaçmayacaktı.

   Rekabetin oluşması asfalt fiyatlarını aşağı çekti

Tunet şirketi, kiraladığı  sahaya  hava kirliğinden uzak doğalgazla çalışan ve her türlü tedbirin alındığı üst düzey teknolojik makinelerin işlerliğinde sıcak asfalt tesisini inşa etti.  Böylelikle sıcak asfalt üretimine geçen tesis nedeni ile Sakarya’mızda rekabet oluşmuş, fiyatlarda yaklaşık % 40 düzeyinde indirimler oluştu.  Yani yaklaşık 5-6 yıl öncesinde ton başına 145-150  TL  liraların ödendiği sıcak asfalt Hendek Belediyesine bugün 95 liraya temin edilebilmekte. Sahaya uygulamalı olarak maliyeti ise 125 TL lira civarında.

    30 yıldır kurulu olan tesis üzerine oyunlar

    Bahse konu olan tesis alanı yaklaşık 30 yıldır faaliyetine devam ediyor. Düne kadar gürültü ve kokudan kimsenin rahatsızlık hissetmediği alanda bir anda neler oldu da asfalt şantiyesi zehir saçıyor, kilitli parke makineleri gürültü çıkartıyor? Devletin bütün kurumlarında periyodik olarak kontrole ve denetime  tabi olan tesis üzerinde oynanan oyunların farkına ne zaman varacağız?

   Tesis havayı kirletiyor, insanları zehirliyor mu?

    İşte bugün hava kirliğine neden oluyor iddiası ile gündeme gelen TUNER Sıcak Asfalt şantiyesine bizzat giderek yaşananları, çalışmaları yerinde inceleme fırsatı bulduk. Peki hakikaten sıcak asfalt tesisi havaya zehirli gazlar saçıyor hem doğa hem insanlarımız zehir mi soluyorlar? Firma sahibi Tuncay Yener ile görüştük, ve sorularımızı tüm açıklılığı ile yanıtlar verdi.

    Günlük üretim 2000 bin ton

    Yener: “Tesisimizde 70 personelimiz çalışmakta olup, tesisin yıllık üretimi 410 bin ton civarında. Günlük kapasitesi 2000 ton. Sıcak asfaltın üç ana kalemden meydana geldiğini ifade eden firma sahibi; “ sıcak asfalt 150-160 dercelik bir ısı ile harmanlanarak ortaya çıkar.  Doğalgaz+Bitüm ve Mıcırdan oluşur. Tesisimizdeki makinelerimizde  T.S.E  normları ve genelgeler doğrultusunda  kabul görmüş olan  kuru tip torbalı filitre mevcuttur.  Tesisimizin her türlü ÇED raporları mevcut olup, tesisimiz yetkili organlarca periyodiik olarak her iki ayda bir denetlenmekte, üretim  ve baca kontrolleri yapılmaktadır.

    Emisyon raporlarımız temiz

    “Emisyon raporlarımız hava kirliliğine neden olmadığı yönündedir. Üretimde kullandığımız mıcır eğer ıslak ise ısınma aşamasında bacadan su buharı çıkartır bunun yanı sıra dışarıdaki hava sıcaklığı ile makinelerin çalışma sıcaklığı arasında büyük fark vardır. Bu nedenle makinelerin ilk çalıştırılması aşamasında da bacalarımızdan su buharı çıkmaktadır bunun ne insan sağlığına ne de hava kirliliğine zararı yoktur.” Dedi.

    Aylık 300 bin liralık doğalgaz tüketiyor

    Ekonomik açıdanda bakıldığında tesisin ülke ekonomisine katkısı inkar edilemez. Şöyleki; yaklaşık 7 ay süren yaz sezonunda tesis  ful çalışmaktadır. Bu süre içerisinde ise konutlarda kullanılan doğalgaz sarfiyatı düşmektedir. Buna karışılık kış sezonunda tesis tam kapasite çalışmamaktadır. İlçemizdeki doğalgaz tüketim döngüsü böyle devam ediyor.

    Agdaş  ince eliyor sık dokuyor

     Tesiste kullandıkları Doğalgazın sorumlusu AGDAŞ firmasının her şeyi ince eleyip sık dokuduğunu belirten firma sahibi;  “ yapılan ölçüm ve denetlemelerde normalin dışında bir durumun oluşması halinde Agdaş derhal gazımızı kesiyor ve üretim duruyor. Şu ana kadar geçen süre zarfında böyle bir durumla karşılaşmamamızın yegane nedeni işimize , aşımıza, doğaya ve insan sağlığına verdiğimiz önemden ötürüdür” diyerek işlerini hakkıyla yaptıklarını ve her şeylerinin kayıt altında olduğunu belirtti. 

     Tesisin zehir ürettiği  gerçeği yansıtmıyor

     Kamuoyunda yapılan menfi propagandaların gerçeği yansıtmadığının altını çizen firma sahibi Tuncay bey;  “ kamuoyunda gelişen olaylar bizim dışımızda gelişmiştir. Kaldı ki tesisimize yakın oturan mahalle sakinleri ile üretim tessilerimiz içerisinde oturur çaylarımızı yudumlarız. Ne koku ne gürültü kirliliği mevcut değil” dedi.

     Tuncay bey bir doğa aşığı

    Tesisin hemen bitişiğinde ( Yaklaşık 30 metre) bulunan ormanlık alanda arıcılıkta yapan firma sahibi,  30 kovan ile bal üretmekte, ürettiği balların kalitesininde tescilli olduğunu söyledi.  Yeri gelmişken söylemeden geçmeyelim.  Eğer orada doğanın zehirlendiği iddia ediliyorsa burada bal üretimi nasıl gerçekleşiyor ? Sanırım bu soru  önyargıları yıkacak, Algı’yı çürütecektir.  

NOT: Havayı zehirlediği iddialarına en açık cevap olarak tesisin çalışırken kayıt altına aldığımız video görüntüsünü Facebook üzerinden ahmet çileci adresinde takip edebilirisiniz. Kalın sağlıcakla...

AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR