bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

KENT KONSEYİ BAŞKANI İNCİ İSTİFA ETMELİ Mİ?

Geçmişini bilmeyenlerin geleceğe yön verebileceklerini düşünmek büyük yanılgıdır. İlçeyi ve ilçe insanını en iyi tanıyan kişinin başkan olması ilçeye katkı sağlar Hendek MHP ilçe teşkilatında basın açıklamasında bulunan MHP ilçe başkanı Turgut Babaoğlu’nun dile getirdiği, “Ali İnci Kent Konseyi Başkanlığından istifa etmeli” söyleminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek.

KENT KONSEYİ BAŞKANI İNCİ İSTİFA ETMELİ Mİ?
KENT KONSEYİ BAŞKANI İNCİ İSTİFA ETMELİ Mİ?
Bu içerik 817 kez okundu.

KENT KONSEYİ NEDİR, NEDEN KURULDU?

 (Kent Konseyi Yönetmeliğin amacı; kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseylerinin çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.)

   Yasal olarak kurulan Kent Konseyi kendi içerisinden divan kurulunu seçer, daha sonra Kent Konseyi ve başkanı seçilir. Görüldüğü üzere Kent Konseyi başkanı seçimle iş başına gelir.

    Bu gerçekler ışığında gelin hep birlikte MHP ilçe başkanı Turgut Babaoğlu’nun Ali İnci için söylediği istifa etsin konusuna yakından bakalım.

     Kent Konseyine üye olmak, kurullarda görev almak ve başkan olmak kanunla düzenlenmiş.  İstifa etmesi söylenen Ali İnci bu şartları taşıyor. Bir kere Kent Konseyi başkanı için ille de mevcut belediye başkanının olması gerekmiyor, kanun burada açık kapı bırakmış.

    Kanunda belirtilen bütün şartlara haiz

     Bildiğimiz gibi Kent Konseyi başkanı Ali İnci,  önce öğretmen olarak devlet memurluğu,  ilçe parti başkanlığı, Belediye başkanlığı, Milletvekilliği, bugünkü süreç içerisinde de Rasim paşa cami derneği başkanlığı yapıyor ve Kent Konseyi içerisinde bulunmasının en büyük dayanağı  cami dernek başkanlığı yapıyor olması. Yani açıklamada ifade edilen; “ hiçbir sıfat taşımıyor” ifadesi gerçeği yansıtmıyor.

Cami derneği başkanlığını ya da bir dernek başkanlığını kimse küçük görmesin. Zira bazı dernekler tebela derneği değil icraat derneğidirler. Tıpkı öğrenciler için dernek imkanları ile okul yapan Bayraktepe derneği, Türkiye’nin sayılı camileri arasında yer alan Rasim paşa camisini yapan dernekleri küçümsemiyelim.

 

Geçmişini bilmeyenlerin geleceğe yön verebileceklerini düşünmek büyük yanılgıdır. İlçeyi ve ilçe insanını en iyi tanıyan kişinin başkan olması ilçeye katkı sağlar

    Katılırsınız, katılmazsınız ancak  ilçeyi ve ilçe insanını, sosyal yapısını, kültür yapısını, etnik yapısını, ekonomik yapısını,coğrafi yapısını ve geçmişte yaşanan sıkıntılı durumları  en iyi bilen Ali İnci’dir dersek bir hak’kı da teslim etmiş oluruz.

   O bir fenomen

Kendisini çalışmaya, hizmete adayan bir insan olan İnci, ilçemizde ilçenin yüz yıllık tarihsel gelişiminde hiç yaşanmamamış bir ilki başarmış ve dört dönem üst üste Hendek Belediye başkanlığını kazanmış ve ifa etmiş, çalışma konusunda bir fenomen olarak tanımlarsak yanılmamış oluruz.  Hele hele Ali İnci gibi ilçenin yetiştirdiği faal bir siyasetçi belki gelecek 50 senede bir daha zor yetişir. Ali İnci bu ilçeye lazımdır. Olmazsa olmazdır. Daha açık bir ifade ile İnci’nin bu ilçede bir karşılığı vardır, nefret edeni kadar sevenlerinde olduğu akıldan uzak tutulmasın. Böylesi bir insanı herşeyden arındırarak  sade bir vatandaş olmasını istemek, beklemek çokta doğru bir söylem değil diye düşünüyorum.

    Seçimle gelen seçimle gider

    Unutmayalım ki Kent Konseyi başkanı seçimle iş başına geliyor. Şu halde konseyde yer alanların oylarıyla seçilen bir başkanı  “artık hiçbir resmi sıfat taşımıyor” söylemiyle Kent Konseyinden uzak durmasını istemek daha da ötesi başkanlığından istifa etmesini istemek  biraz eksik kalmış.

Kent Konseyi başkanlığı , Belediye ve milletvekilliği makamından daha mı önemli?

Bu konuyu bir dost sohbetinde kendisine ifade ettiğimizde  istifa söyleminin arkasında durarak; “  kişinin bir sıfat taşıması bazen bir anlam ifade etmez. Benim söylemek istediğim, Belediye başkanlığı ve milletvekilliği yapmış bir insanın bu kazanımları değersizmiş gibi görüp Kent Konseyi başkanlığını daha değerli gibi görmesi kendisine zarar verir. Ben istifasını bu yüzden istedim”  diye konuştu.

     Gündemde yokken bırakacağını ifade etmişti

    Şunuda söylemeden geçmeyeyim ki Ali İnci’nin Kent Konseyi başkanlığından istifa etmesi konusu henüz gündemde değilken kendisi bize Kent Konseyi başkanlığını bırakacağını ifade etmişti.

Şu an itibarı ile Kent Konseyi başkanlığını ifa eden İnci, Babaoğlu’nun bu çağrısına kulak verir istifa eder etmez onun kararı, bunu da zaman gösterecek.

AHMET ÇİLECİ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR