bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

18 DAİREDEN OLUŞAN BİR AYLIK BLOK, MEYDANA GELEN ÇÖKME NEDENİYLE MÜHÜRLENDİ

DÖRT BLOK 54 DAİREDEN OLUŞAN SİTENİN ZEMİN KAT DAİRESİNDE TABAN ÇÖKMESİ MAHALLEDE KORKU, PANİK VE ENDİŞEYE NEDEN OLDU. 18 DAİREDEN OLUŞAN BLOK MÜHÜRLENDİ

18 DAİREDEN OLUŞAN BİR AYLIK BLOK, MEYDANA GELEN ÇÖKME NEDENİYLE MÜHÜRLENDİ
18 DAİREDEN OLUŞAN BİR AYLIK BLOK, MEYDANA GELEN ÇÖKME NEDENİYLE MÜHÜRLENDİ
Bu içerik 3854 kez okundu.

ÇÖKME, KORKU,PANİK VE ENDİŞEYE YOL AÇTI

Bir aylık konutta taban çökmesi vatandaşlarda korku, panik ve endişeye yol açtı.  Hendek kaymakamlığınca yapılan ilk kontrolün ardından 18 daireden oluşan  blok boşaltıldı ve kapısı mühürlendi.

DEPREM OLUYOR SANILDI

Dün akşam Bayraktepe mahallesi Muzaffer Sofuoğlu sokakta inşa edilen 54 konutluk sitenin 18 dairelik bloğunun zemin katındaki bir dairenin taban dolgusunun çökmesi sonucu konut sahipleri korkuyla binalarını terk ederek sokağa kaçtılar. Korkunç gürültüyü duyan site sakinleri deprem oluyor zannıyle konutlarını terk ettiler.

BİNA MÜHÜRLENDİ

Akşam saat 21.30 sularında meydana gelen olayın ardından olay mahalline gelen Kaymakam Orhan Burhan, ilçe Emniyet Müdürü İsmail Baş, Hendek Belediyesi zabıta müdürü Murat Tokat hasar gören konutta yaptıkları ilk incelemenin ardından 18 daireden oluşan blok boşaltıldı, doğalgaz ve enerji hatlarının kesilmesinin ardından bina mühürlenerek giriş çıkışlar yasaklandı.

KİMSE MAĞDURİYET YAŞAMAYACAK

Konutta oturan vatandaşlarla konuşan ilçe kaymakamı Burhan; “ Devletimiz güçlüdür. Konut içerisindeki çökmeler hakkında gerek Sakarya valiliği gerekse Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü konuyla ilgili olarak haberdar edildi. İnşallah yarın yetkili kişiler tarafından geniş bir inceleme yapılacak ve hazırlanacak raporlar doğrultusunda gerekli işlemler yapılacaktır. Konutta oturan vatandaşlarımızın can emniyetleri için boşaltılmasının doğru olacağı düşüncesi ile konuta  kimsenin girmemesi adına görevlilerimiz gerekli işlemleri yapıyorlar.  Bu  blokta kalan vatandaşlarımızın gidecek yerleri olamayanları  öğretmenevi yada otelde konaklamalarını  sağlayacağız. Hiçbir vatandaşımız mağdur olmayacak.  Kalacak yeri olamayanlar ister bize ister güvenlik güçlerimize müracaat ederlerse  gerekli yardım tarafımızdan yapılacaktır” diyerek vatandaşları sakinleştirdi.

   

KOLON VE KİRİŞLERDE HASAR GÖRÜNMÜYOR

Bahse konu olan daire içerisindeki yıkıntıları görüntüledik ve fotoğrafladık. İlk bakışta görünen o ki temel içi taban dolgusunun çökmesi ile taban üzerine işlenen tuğlaların kirişlerden ayrıldığı, tabanda yaklaşık 10 cm nin üzerinde çökmelerin yaşandığını gözlemledik.  Çıplak gözle bakıldığında binanın ana taşıyıcı kolon ve kirişlerinde bir hasarın olmadığı bariz olarak görülüyor.

   

 

GAZETECİYE TEHDİT!

Yaşanan olayı görüntüleyen ve konutta ikamet eden vatandaşlarla konuşan basın mensubunun konutları inşa eden inşaat firmasının üst düzey yetkilisi devletin ( Kaymakam-Emniyet Müdürü-Hendek Belediye Başkan Yardımcısı ve konut sakinlerinin) gözleri önünde kameramızı kapatarak; “bu haberi  raporlar çıkmadan yapmayın. Eğer yaparsanız ya siz Hendek’i terk edeceksiniz ya da ben” diyerek tehditkar sözlerde ve davranışta bulunması vatandaşlar tarafından da tepki topladı.  Bizlerde bu tehdit karşısında “ haber az sonra yayına girecek, elinden geleni ardına koyma” diyerek tepkimizi ortaya koyduk.  Biz habercileri tehditle korkutacağını , haberi yazmaktan imtina edeceğimizi sanan aklı evveleri de kamuoyunun sağ duyusuna havale ediyoruz.

   

GENÇ KIZIMIZ SORUSUNA CEVAP ARIYOR

Bahse konu olan dairede ikamet eden bir genç kızımız; “ Deprem olmadan bu bina bu hale geliyorsa deprem olduğunda ne hale gelecek ben bu sorunun cevabını arıyorum” dedi. Yaşadıklarını ilçe kaymakamı Orhan Burhan’a anlatan genç kızımız; “ben evin içerisinde iken meydana gelen olayın akabinden kardeşimi kucağıma aldım. Yüzümü döndüğümde amcam duvar üstümüze yıkılmasın diye duvarı tutuyordu.  20 yaşında bir insan olarak ben bu durumu yaşadım, benim sakin kalmamı kimse beklemesin, nasıl sakin kalayım? Duvarın üzerine yıkıldığını yaşayan 20 yaşındaki bir insan ne hisseder? Bu evde nasıl kalınabilir gelsinler bana bunu izah etsinler, ben bunu merak ediyorum?” diye konuştu.

SÜREÇ TAKİBİMİZ  ALTINDA HERKES MÜSTERİH OLSUN

    Vatandaşın konuşmalarını harfiyen dinleyen kaymakam Burhan; “ Teknik elemanları çağırdık. Sizlerin bu sorularınıza cevap verebilecek onlar. Yarın Çevre Mühendislik İl Müdürlüğünden mühendisler gelir, binayı incelerler bizde önümüzü görmüş oluruz.  Bu saatten sonra yapacak bir şeyimiz yok. Evlerinize gidin dinlenin. Ne gerekiyorsa yapılacak”

Konuşmaya müdahil olan İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş’ta vatandaşlara kendisini tanıtarak başladığı konuşmasında; “  Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığına bilgi verildi. Biz devlet olarak burada sizlerle beraberiz.  Bunu bilmenizde fayda var.  Süreç  takibimiz altında. “

NOT: Genç kızımızın aradığı sorunun cevabı videosunu Facebook üzerinden ahmet çileci adresinden izleyebilirsiniz.

 AHMET ÇİLECİ-HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?