bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

ÇOCUKLARIMIZ TEHDİT ALTINDA!

Yeni Eğitim Öğretim yılının açılmasına sayılı günler kala ebeveynlerin çocukları için okul alış verişi heyecanı başladı. Piyasada denetim eksikliği çocuklarımızı tehdit ediyor. Konuya müdahil olması gereken kamu kurumu yöneticileri iş başına…

ÇOCUKLARIMIZ TEHDİT ALTINDA!
ÇOCUKLARIMIZ TEHDİT ALTINDA!
Bu içerik 554 kez okundu.
     Daha önce yapılan denetimler ve laboratuvar incelemeleri sonucunda piyasadaki birçok kırtasiye malzemesi ve okul giysilerinde kanserojen maddeler daha önce tespit edilmişti. Ayrıca, forma, yaka, tişört, çorap ve ayakkabı gibi okul giysilerinde yapılan araştırmalarda da kanserojen madde gibi tehlikeli kimyasallar bulunmuş, bu maddelerin kanser yaptığını, Sağlık Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı açıklamıştı.
 
 
    Okulların açılmasına az bir zaman kala birçok noktada satışa sunulan, markasız, menşei bilinmeyen ve kanserojen maddeler içerebilen kırtasiye ürünlerine dikkat edilmeli. Ürün içeriğinde kullanılan ham maddenin neler olduğu konusunda bilgilendirici etiket bulunmayan kırtasiye malzemeleri, kesinlikle alınmamalı.
 
    "Ucuzluğuna aldanmayın"
     Ürünlerin ucuzluğuna aldanılmaması gerektiğine ve bu kalitesiz ürünlerin çocukların sağlığını riske atabileceğine işaret eden uzmanlar, "Okul giysisi, ayakkabı ve kırtasiye ürünlerinde, ürünlerle ilgili açıklayıcı ve bilgilendirici bilgiler içeren, okunabilir ve görülebilir şekilde etiket zorunluluğu getirilmesi ve denetimlerin artırılması gerekmektedir. Ürünlerde azo boyar madde ile fitalat gibi kimyasalların bulunup bulunmadığı, varsa uluslararası kabul görmüş oranlarda olduğu belirtilmelidir. Hatta bu ürünlerin güvenilir olduğunu kanıtlayacak barkod veya bandrol uygulamasına geçilmesinde yarar vardır"  şeklinde görüş belirtiyorlar.
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOFU ISINMA TURUNDA
SOFU ISINMA TURUNDA
2019 Yılının İlk Madalyaları
2019 Yılının İlk Madalyaları