bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

İSKANSIZ YAPI GERÇEĞİ VE İSKAN İZNİ

Müteahhitten konut satın alanlar ya da bir müteahhit ile anahtar teslimi anlaşanlar günümüzde birçok sorunla karşı karşıyalar…Sindirilmiş,korkutulmuş bir çok yapı sahibi durumu yargıya taşımaktan imtina ediyorlar.

İSKANSIZ YAPI GERÇEĞİ VE İSKAN İZNİ
İSKANSIZ YAPI GERÇEĞİ VE İSKAN İZNİ
Bu içerik 1062 kez okundu.

       

Yazı biraz uzun ancak lütfen okuyunuz,siz karlı çıkacaksınız...

      VATANDAŞLARIMIZIN BİLGİSİNE,UYARIYORUZ!

      Bu sorunlar imar mevzuatında 17 Aralık 2009 tarihinde yapılan çok önemli bir değişiklik yapılarak aslında düzeltilmiş insanları rahatlatma adına büyük bir adım atılmıştır.

      SORUMLU VATANDAŞ DEĞİL MÜTEAHHİT

     17 Aralık 2009 tarihli 5940 sayılı kanun diyor ki;

   Aslında 17 Aralık 2009 tarihinde 5940 Sayılı Kanun'la yapılan düzenlemeye göre, müteahhitten konut satın alan vatandaş, müteahhidin bu yapı ile ilgili vergi ve sigorta primi borcu olsa dahi, bu borçlardan sorumlu tutulmadan yapı kullanma izin belgesi alabilecekler.

      Maalesef bu düzenlemeden ne yüz binlerce ev sahibinin ne de birçok belediyenin haberi var. Hiç kimsenin haberi yok nedeni bilinmez. Haberi olan vatandaşlar ise bazıları belediyelere başvurduklarında rutin olan her zaman ki gibi kendilerinden ilişiksizlik belgesi yani bir diğer söylem ile Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borcun ödendiğine dair belge isteniliyor ve bir türlü bu borçtan kurtulamıyor. Aslına bakılacak olursa inşaatın tamamlanma tarihi ister yasanın çıkış tarihi olan 17 Aralık 2009 öncesinde isterse sonrasında olsun, belediyeler vatandaştan müteahhidin vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borcunu ödemesini isteyemez.

    İnternetten elde edilen bilgilerden bile bakılacak olursa Danıştay 6. Dairesi tarafından verilen bir karar bulunabilir: ” İşçi ve işveren ilişkilerinden dolayı sosyal sigortalar kurumuna prim borcu olup adına inşaat ruhsatı düzenlenen kişiden bağımsız bölümü satın alan kişiye yapı kullanma izni verilmemesi hukuka aykırıdır.”

Başka bir anlatımla konuyu anlatacak olursak Kanun kısaca şöyledir.09.12.2009 günü kabul edilen ve 17.12.2009 gün ve 27435 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5940 sayılı İmar Kanunun 1. Maddesinde“Fenni mesullerce denetime ilişkin mimarlık ve mühendislik raporları hazırlanan, yapı sahibi, fenni mesuller ve ilgili idare elamanlarının birlikte düzenlediği tespit tutanağı ile tamamlandığı belirlenen, ancak, yapı müteahhidinin yapım işlerinden doğan vergi sigorta pirimi borçlarının ve diğer sorumluluklarının gereğinin yerine getirilmemesi sebebiyle yapı kullanma iznin belgesi verilmesi işlemleri tamamlanamayan yapılar için, yapının müteahhidi olmayan yapı sahibinin talebi üzerine, ilgili idarece durum tespit edilerek yapı kullanma izin belgesi verilir.

Bu belgenin bir örneği, ilgili kurumlara ve ilgililerin kayıtlarına işlenmek ve değerlendirilmek üzere ilgili meslek odalarına ve Bakanlığa gönderilir.” 

   Buna göre yapılacak işlem yapının fiziksel olarak proje ruhsat ve eklerine uygunluğuna bakmak, uygun değilse uygun hale getirmek. Bunun yanında binanın oturulabilir halde olmasını sağlamak. Daha sonra yapının fenni mesulleri yani yapı denetime tabi ise yapı denetim firmaları tarafından düzenlenen teknik raporla belediyeye yapı kullanma izni başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Bu şekilde kişilere müteahhidin borcu bulunsa dahi oturma izin belgesini belediyeler vermek zorundadır.

    Kişiler inşaatı tamamlanmış ve oturdukları ancak yapı kullanım belgesi olmayan daireleri veya binaları ile ilgili olarak yapının müteahhidi olmadığını beyan ederek ve yazılı talepte bulunacaklar. Belediyeler de yapı sahibinin bu talebi üzerine, durum tespit ettirerek yapı kullanma izin belgesi verecekler.

  Burada dikkat edilmesi gereken yasada belirtildiği ‘‘Yapı sahibi, ruhsat süresi dolmamış olan bir yapının etüt ve proje müellifliği, yapı müteahhitliği ve şantiye şefliği görevlerinden herhangi birini üstlenmemiş ise bütün sorumluluk, ilgisine göre etüt ve proje müelliflerine, yapı müteahhidine, şantiye şefine ve ilgili fenni mesullere aittir.’’

İskanı alınmamış gayrimenkullere birtakım yaptırımlar uygulanıyor. Bu yaptırımlar arasında;  

Konuta bağlanan su ve elektrik faturaları şantiye fiyatı üzerinden uygulandığından tüketici yüksek fiyat ödemek zorunda. Diğer bir konu doğalgaz bağlanması işlemi ise iskanı olmayan yapılara doğalgaz bağlanmıyordu ancak  16/05/2012 tarihli  6306 sayılı  afet riski altındaki  alanlarının dönüştürülmesi hakkındaki kanun ile muvaffakat verilmesi şartıyla 5 yıllığına geçici  abone uygulaması verilir.

İskanı olmayan konutlar için kredi çekmek isteyen vatandaşlara bankaların farklı uygulamalar yaptıklarını da belirtmekte fayda var.

HENDEK GERÇEĞİ

Tüm bunları açıkladıktan sonra gelin ilçemiz genelini mercek altına alalım. Bilindiği üzere Sakarya bölgemizin inşaat sektöründe en hızlı ivme kazanan ilçe Serdivan ve Hendek…

Parası olanın hemen bir yer sahibi ile anlaşarak inşaatçılığa başladığı gerçeği ve yapılan konutları denetlemekle mükellef olan denetim firmalarının işi kuyruğundan tutmaları…

      KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE BELLİ DEĞİL

      Bakın ilçemizde hemen her köşede, cadde ve sokakta kuyuları kazılmış, temelleri atılmış, hatta ve hatta demirleri işlenmiş ancak işlem yarıda bırakıldığı için demirlerin paslandığını görürsünüz. Bu tür inşaat alanlarında hiçbir açıklayıcı tabelada bulamazsınız yani kimin olduğunu, ne tür bir inşaat yapılacağından haberiniz olmaz. Denetim yetkilisinin kim olduğunu asla bilemezsiniz. Erozyona uğrayan demirler betonla buluştuklarında inşaat yükselmeye başlar ama betonun demir ile yeterli ölçüde kaynamayacağı gerçeği karşısında bu tür inşaatların 6 şiddetindeki bir depremde büyük oranda hasar alacağını aklımızdan çıkarmayalım…

      BİRİKİMLERİNİZİ YOK PAHASINA HEBA ETMEYİN

      Tüm bu yaşananlara baktığımızda vatandaşın sahipsizliği, sermayenin her istediği alanda rahatça at oynattığı günümüzde siz siz olun birikimlerinizi heba etmeyin. 

     Burada devletimize çok büyük görev düşüyor. Denetlemeleri yapan firmaların sıkı takibi… İlçemizde yıllar önce satın alınan konutlarda hala iskan olmadığından bahisle  tüketicilerin yüksek fiyattan su ve elektrik bedeli ödedikleri günümüzde yüzlerce konutun olduğunu söyleyebiliriz.

     Bu konuda ilçemizde mevcut olan müteahhitlerin konut stoğu, sattıkları iskansız konutlar, vatandaşların feryadı…Kim duyacaksa duysun artık bu feryadı…

 

AHMET ÇİLECİ
 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
MERCAN, ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YAKALA YAKALA BİTMİYOR
YAKALA YAKALA BİTMİYOR