bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

SAĞLIK SKANDALI… İLKEL ŞARTLARDA TOPLANAN SÜT SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR

İlkel şartlarda toplanan Süt’ün masamıza nasıl geldiğini gözler önüne seren bu fotoğraflar karşısında denetlemekle yükümlü yetkililerin bu konuda de diyeceği merak konusu.

SAĞLIK SKANDALI… İLKEL ŞARTLARDA TOPLANAN SÜT SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR
SAĞLIK SKANDALI… İLKEL ŞARTLARDA TOPLANAN SÜT SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR
Bu içerik 922 kez okundu.

 

Sözde tüketici teminat altında

   Tarım Müdürlüğü gıda kodeksi yayınladı. Bu kararın amacı; çiftlik şartlarında üretilen çiğ sütün, toplanması, muhafazası, nakli, pazarlanması ve kabulü sürecinde uyulması gereken hijyen şartlarının belirlemesi, süt toplama araçlarının standardizasyonu, gerek üretici örgütlerine bağlı toplayıcıların gerekse özel toplayıcılara ait süt toplama araçlarının kayıt altına alınarak çiftlikten sofraya izlenebilirliğin sağlanması anlayışıyla tüketicilerimizin sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmalarını sağlayarak tüketici menfaatlerini teminat altına almaktır.

 

 

   Toplanan sıcak süt insan sağlığını tehdit ediyor. Denetimler yetersiz

    Çiftlik şartlarında üretilen çiğ süt sağımdan hemen sonra bulaşmayı önlemek için uygun şekilde tasarlanmış ve uygun donanıma sahip temiz bir yerde muhafaza edilir ve ayrı depolanır. Eğer süt sağımdan sonra iki saat içinde toplanmayacaksa/işlenmeyecekse mutlaka sıcaklığının +8 °C’ye kadar düşürülerek toplama aracı beklenmelidir. Günlük toplama yapılan durumlarda çiğ süt bekleme anında en fazla +8 °C'ye ve günlük toplanmayacaksa en fazla +6 °C'ye soğutulmalıdır. Süt sağımdan sonra iki saat içinde işleme tesisine ulaştırılamazsa taşınırken, nakliye süresince soğuk zincir muhafaza edilir ve işleme tesisine vardığındaki süt sıcaklığı 10 °C’den fazla olamaz. Eğer sağımdan itibaren iki saat içinde süt işleme tesisine/süt toplama merkezine ulaştırılacaksa soğutma yapılmayabilir.

    Toplama saatlerine uyan yok

    İlçemiz genelinde toplanan sütlerin büyük çoğunluğu Sakarya merkeze gidiyor. İlçemizin coğrafi konumu ve ilçe merkezine uzak köylerden (Mahallelerden) toplanan sütün genelgelerde belirlenen saatler içerisinde fabrikaya ulaştırılamayacağı aleni olarak ortada. Peki  çok kısa sürede milyonlarca bakteri üretmeye sahip olan hayvansal ürünün ilkel şartlarda toplandığına şahit oluyoruz. Hijyen ve sağlık HAK GETİRE…

     Fazla söze gerek var mı bilmiyorum.  AHMET ÇİLECİ - HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOFU ISINMA TURUNDA
SOFU ISINMA TURUNDA
2019 Yılının İlk Madalyaları
2019 Yılının İlk Madalyaları