bizimhendek.com
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

OSMANLI FERMANI İLK GÜNKÜ GİBİ KORUNUYOR

700 yıllık gelenek Şeyh İzzettin İsmail Efendi Hacet Bayramı Hendek Şeyhler Köyünde Bulunan 1300 yıllarında yaşamış Anadolu Erenlerinden Şeyh İzzettin İsmail Efendi Hacet Bayramı ve okumaları bu yıl da büyük katılımla gerçekleşti.

OSMANLI FERMANI İLK GÜNKÜ GİBİ KORUNUYOR
OSMANLI FERMANI İLK GÜNKÜ GİBİ KORUNUYOR
Bu içerik 557 kez okundu.

Anma ve türbe ziyaretine Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, siyasiler, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Şeyler Mahallesi Muhtarı Hakkı Çalık, “Bilindiği gibi Şeyh İzzettin İsmail Türbesi hacet bayramı her yıl geleneksel olarak yapılmakta, Kuran-ı Kerim ve mevlitler okunmakta, dualar edilmekte, namazlar kılınmakta, pilavlar dağıtılmaktadır. Bu yılda 717.’si yapılan Şeyh İzzettin İsmail Türbesi hacet bayramına belediyemizin katkısı oldu. Şeyhler mahalle sakinleri olarak belediyemize teşekkür ediyoruz” dedi. Anma programında dualar edildi gelenlere çeşitli ikramlar da bulunuldu. Hacet bayramına katılan Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü yıllardır devam eden bu güzel geleneğin gelecek nesillere de ulaşmasını dileyerek vatandaşlarla tek tek sohbet etti.

Şeyh İzzettin İsmail Efendi Hacet Bayramı nedir;

Şeyhler köyü adını, köydeki türbede medfun olan Şeyh İsmail İzzettin Efendi’den almıştır.

Orhan Gazi Akçakoca’ya doğru ilerlerken Şeyhler Köyü’nün biraz güneyinde mola verir. Konaklar Köyünden Şeyh İsmail Efendi askerlerin karnını doyurmayı üstlenmiştir. Karargaha gider, askerlerin önüne, bir kişilik yemek bırakır. Orhan Gazi buna kızar ama, askerler doymuş yemek artmıştır bile ve aynı şekilde atları da doyurmuştur. Orhan Gazi Şeyhin bu kerameti karşısında elini öper, bir dileği olup olmadığını sorar. Şeyh mütevazı olup isteği olmadığını söyler. Bunun üzerine Orhan Gazi Osmanlı devleti var olduğu sürece ezan sesinin duyulduğu yere kadar o bölgede yaşayan halktan vergi alınmaması için ceylan derisine yazılı fermanı verir. İnanışa göre “Hacet Bayramı (türbe mevlüdü) “, her yıl o günün anısını yaşatmak için ağustosun ilk pazar günü düzenlenir. Bu bayramda yemekler ne denli az, konuklar ne denli çok olursa olsun, herkesin karnı doyar.’

   

AHMET ÇİLECİ - HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOFU ISINMA TURUNDA
SOFU ISINMA TURUNDA
2019 Yılının İlk Madalyaları
2019 Yılının İlk Madalyaları