bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Gazetecilik mi Tetikçilik mi?

Gazetecilik çok özel, çok nezih çok ayrıcalıklı bir meslektir. İlk önce insan olduğunun ayırdına varacak, emeğe saygıyı kendisine rehber edinecek…Gazetecinin bir tek hedefi vardır. Bilgiyi en hızlı bir şekilde okuyucuya aktarmak, toplumu doğru yönlendirmek olmalıdır. Gazeteci kişisel bir meslek olarak görülse de genelde topluma ışık tutan, topluma rehberlik eden kişidir.

Gazetecilik mi Tetikçilik mi?
Gazetecilik mi Tetikçilik mi?
Bu içerik 640 kez okundu.

   

    Haberde (5N1K) kuralı mutlak suretle korunmalı, okuyucu okuduğu haberde bir eksiklik bulmamalı, ve her gazeteci yazdığı haberi kendisinin namusu olarak görebilmelidir. Her eline kalem alanın, dergide, romanda, mecmuada, gazete köşelerinde yazı yazıyor olması o kişiyi gazeteci yapmaz. Çünkü gazeteciliğin evrensel kuralları vardır buna uymak hükümlülüğü vardır. Gazeteci kamuoyunda konuşulanları alıp toplamalı, süzgecinden geçirmeli, test edip doğrulatabildiklerini topluma yansıtmalı.

    Gazeteci, Uğur Mumcu’nun tanımlamasıyla; “ bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak okurlarına yanlış bilgiler aktaranların bu mesleği yapma hakları yoktur”

     Gazeteci herhangi bir işi yapan gibi düşünemez, hareket edemez, davranışlarda bulunamaz.

        Gazeteciliğin bir başka boyutu da oturduğu yerden sadece ajanslar üzerinden gelen haberleri derleyip okuyucuya sunmak yemeği tuzsuz yemek gibidir. Farklı kişilerin farklı sitelerde ya da gazete sütunlarında yazdıklarından cımbızlayıp yeni bir haber konsepti hazırlamak ise içinde ne olduğu bilinmeyen türlü yemeğine benzer. Takip ettiği bir olayı kendi yorumlayarak haberleştirip okuyucusuna sunmak yerine başkalarının yorumlamasını bekleyip kopyala – yapıştır yönetimi ile haberleştirmek! Ya da yaşanan bir olayda fotoğraf makinasını olayın kahramanlarının ağzına kadar sokup kullanacağı bir iki fotoğrafın dışında yüzlerce flaş patlatmak hem olayın kahramanının motivasyonunu bozar hem de dinleyicilerin.

     Peki gazetecilik sadece bunlardan ibaret ise yazımızın başlığında da ifade ettiğimiz gibi tetikçi gazetecilik ne demek?

           İşte işin bam teli de burada…

-       Konusuna hakim olmayıp, sadece kulağına üflenenlerle haber yaparak kamuoyunu yalan yanlış bilgilendirmek,

-       Yaptığı her haberde üzerine toplum aşığı kamuflajı ile kendisine çıkar sağlamaya matuf haberler dizayn etmek,

-       Sıkıntı çıkması muhtemel haberlerde yazının altına imza atmayarak sahiplenmemek,( bu haberi ben yapsaydım altında imzam olurdu) demek sureti ile kendisini sütten çıkmış ak kaşık gibi kamuoyuna lanse etmek,

-       Servis ettiği her haberde kamuyu kendisine maske edinmek,

-       Kamuoyunu bir birine düşürmeye matuf; ispatsız, mesnetsiz iddia ve ithamlarda bulunmak,

-       Önceden gerçekleşen bir haberi çarpıtarak sanki bugün olmuşçasına, bugün yaşanmışçasına  okuyucuya servis ederek kamuoyunu yanıltıcı bilgilerle manüple etmek, başkalarının üzerinden bir başkasına ateş etmek, kişileri belgesiz ve mahkeme kararı olmaksızın kendisini hem savcı hem hakimmiş gibi görerek yargılayıp infaz etmek GAZETECİLİK DEĞİL GAZETECİLİĞİ KİSVE EDİNEREK TETİKÇİLİK YAPMAKTIR.

         Allah hepimizi böyle zihniyette olan kişilerin şerrinden korusun…

                 NOT:Daha dün tüm Tv ekranlarına konu olan Sakarya Valiliğinde yaşananları aleni bir biçimde çarpıtılarak kamuoyuna servis edilmesine katkı sunulduğunu, çanak tutulduğuna şahit olduk. Oysa Sakarya valisi  4 Temmuz’da görevine  başlamış ve ilin üst düzey bürokratlarınca karşılanmıştı.  İlerleyen süreç de ise ülkemizin uçurumun kenarından döndüğü o unutulmaz gece 15Temmuz 2016’nın sene-i devriyesinde o gece yaşananların kısa bir mizanseni olan 15 Temmuz 2017 anma etkinliği gerek ziyareti gerçekleştirenler gerekse Sakarya Valiliği resmi internet sitesinde yayınlanmıştı. Ancak ne hazindir ki biz Sakarya’lıların o gece neler yaşandığını iyi bilmemize karşılık ülkemizin diğer bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımızı aldatmaya, kandırmaya matuf bir  Tv yayını ile kamuoyuna çarpıtılarak yayınlandığına  ve manüple edildiğine şahit olduk. Yani kısacası kendini bilmez bazı gazeteci kisvesi altında topluma önderlik yaptığını düşünen bazı aklı evveller yapılan resmi açıklamalarla köşelerine çekilmek zorunda kaldılar. Yani bir deli kuyuya taş attı kırk akıllı taşı çıkartmaya çalıştı.

            Peki değer miydi, değdi mi ??? 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?