bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

TEPECİK CAMİİ VE AŞEVİNİN DUA VE KURBANLA TEMELİ ATILDI

İlçemiz Başpınar mahallesi Tepecik mevkiinde “Tepecik camii ve Aşevi” temeli düzenlenen törenle atıldı. Caminin 2018 Ramazan ayına yetiştirileceği ifade edildi.

TEPECİK CAMİİ VE AŞEVİNİN DUA VE KURBANLA TEMELİ ATILDI
TEPECİK CAMİİ VE AŞEVİNİN DUA VE KURBANLA TEMELİ ATILDI
Bu içerik 1064 kez okundu.

 

 

Bu bir bayrak yarışıdır, proje maliyeti 2 milyon Tl.

Tepecik camii ve aşevi temel atma törenine  Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail  Karagöz, 25 dönem Sakarya milletvekili Ali İnci, Hendek müftüsü Abdurrahman Şahin ile birlikte din görevlileri ve vatandaşlar katıldılar. Tören öncesi  Kur’anı Kerim tilaveti yapılmasının ardından kürsüye gelen  Tepecik camii dernek başkanı  Erkan Albayrakoğlu, yaptığı konuşmasında böylesi bir hizmete vesile olan herkese teşekkürlerini sunarak; “ bu bir bayrak yarışıdır. Benden önceki arkadaşlarımızın başlattığı cami ve aşevi projesini sizlerin de yardımlarıyla devam ettireceğiz. Cami derneği başkanı olarak gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağımızın sözünü veriyorum.” Diyerek caminin mimari projesinin bölgede tek olduğunu, caminin altında ihtiyaç sahiplerine yönelik aşevi  yapılacağını  belirterek projenin maliyetinin  iki milyon tl olduğunu ifade etti.Başkan Albayrakoğlu, konuşmasını caminin yerinin bila bedelsiz olarak verenler başta olmak üzere  katkısı bulunan her kese teşekkürlerini ifade etti.

Allah’ın mescitlerini Allah’a ve ahiret gününe inananlar imar eder

İlçe müftüsü Abdurrahman Şahin’de törende yaptığı konuşmasında; “ Bizleri hayırlı bir hizmette buluşturan cenabı Mevla’ya ham dü senalar olsun. Allah’ın  mescitlerini Allah’a ve ahiret gününe inananlar imar eder.” Diyerek  Hendek’in müstesna yeri olan Tepecik mevkiimizdeki eski caminin miadını doldurduğunu, her geçen gün büyüyen ve bu büyüme karşısında ihtiyaca cevap veremeyen Tepecik camimizin bugün yenisinin temelini atmak için toplandıklarını belirterek böylesi hayırlı hizmetlere vesile olanlara teşekkür etti.  

   Çok güzel bir eser, Hendek’te eşi benzeri yok

Törene katılan 25.dönem Sakarya milletvekili Ali İnci’de yaptığı konuşmasında Tepecik camisi yerinin alınmasından, idari işlemlerin yapılması noktasında dönemim belediye başkanı olduğunu belirterek cami için yerlerini bila bedelsiz olarak veren ve rahmeti rahmana kavuşanlara gıyabında rahmetle andı.  İnci; “ Hizmetler süreklilik arz eder.  İşlerin devamı şu an itibarıyle Hendek Belediye başkanı olan arkadaşımızdadır. Sağ olsun İrfan beyde aynı hassasiyetle konunun üzerinde duruyor. Bu cami için çalışacak arkadaşlara tavsiyemdir. Belki ömrünüzde böyle bir fırsat yakalayamamış olabiliriz ama hazır bugün bir fırsat yakaladık. Kendi imkanlarınız müsait olmayabilir ama buraya başkalarının imkanlarını sağlamanız kendiniz sağlamış gibi olursunuz” dedi. İnci, “ hani derler ya eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri” atasözüne atfen, mahalleli olarak hazır yakalamış olduğunuz bu fırsattan istifade edin. Çok güzel bir proje. Hendek’te eşi benzeri yok, mimarımızı tebrik ediyorum. Bu hayırlı hizmet yarışında emeği olan bütün arkadaşlarımı tebrik ediyor, kutluyorum” dedi.

  Camiler yapmak Müslümanlığın alametidir

Törene katılan Diyanet işleri Teftiş Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Karagöz’de yaptığı konuşmasında;   “Allah’ın mescitlerini Allah’a ve ahiret gününe inananlar yapar. Dolayısı ile ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında bu mescitleri yapanlar Allah’ın bu emrini yerine getirmektedirler. Camileri yapmak aynı zamanda peygamberimizin hem fiili hem de sözlü sünnetidir. Müslümanlar dünyanın dört bir yanında camiler inşa etmişlerdir. Bu da Müslümanlığın bir alametidir. Camiler aynı zamanda Müslümanların bir eğitim yuvasıdır. Oralarda sadece Allah’a ibadet edilir.” Diyen karagöz, sözlerini hadisi şeriflerle destekledi. Karagöz; “  Müslümanlar camilerini dini mübini öğrenmek amacıyla yapmışlardır. Camilerin harap olmasına çalışanların zalim olduğuna dikkat çeken Karagöz; “eğer bir cami cemaatsiz kalmış, minarelerinden ezan susmuş, mihrabında hocalar kalmamış, kürsülerinde vaizler yok ise  o camiler mamur değildir, o camiler öksüzdür. O nedenle camiyi yapmak kadar o caminin içini özellikle gençlerle doldurmak önemlidir” dedi. Karagöz;  “ Rab’bim den camimize yardımda bulunmak isteyenlerin gönüllerini açmasını niyaz ediyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

Dua, kurban ve ilk harç atıldı

Protokol konuşmalarının sonlanması ile  temel yakınına gelen protokol ve vatandaşlar dua ve niyazda bulundular. Duanın ardından kurban kesildi ve butona basılarak temele ilk harç atıldı. Törenin ardından katılımcılara yemek ikramında bulunuldu. 

NOT:Temel atma töreni videosunu facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendekşafak adresinden izleyebilirsiniz.

AHMET ÇİLECİ - HENDEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaçak içki operasyonu
Kaçak içki operasyonu
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?