bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

18. SELMAN DEDE BAŞ PEHLİVANI SÜLEYMAN AYKIRI

Hendek Belediyesinin 18 yıldır düzenleyerek gelenekselleştirdiği Selman Dedeyi Anma, Sünnet ve Güreş etkinliği sona erdi. Bu yıl 110 çocuk sünnet olurken, Kırkpınar’ın son provasını yapan başpehlivan güreşlerini Süleyman Aykırı rakibini kaz kanadı oyunu ile yenerek kazandı.

18. SELMAN DEDE BAŞ PEHLİVANI SÜLEYMAN AYKIRI
18. SELMAN DEDE BAŞ PEHLİVANI SÜLEYMAN AYKIRI
Bu içerik 2003 kez okundu.

GÜREŞLER KIRAN KIRANA

   Sabah saatlerinde başlayan etkinlik çerçevesinde Hendek Belediyesi tarafından tahsis edilen araçlarla taşınan vatandaşlar Selman dede mesire alanında gönüllerince eğlendiler. Çocukları sünnet olacak aileler  heyecanla sünnet törenini takip ederlerken güreş severlerde  kıran kırana geçen yağlı güreşlere  şahitlik ettiler.

 

 

 

   MEVLİDİ ŞERİFE YOĞUN İLGİ

    Hendek Müftülüğünce organize edilen mevlidi şerif ,Selman dede camiinde icra edilirken yoğun cemaat mevlidi dışarıdan dinlediler ve öğlen namazını cami bahçesinde kıldılar.

 

 

 

 

    110  ÇOCUK SÜNNET OLDU. SÜNNETİ CİNDİOĞLU EKİBİ YAPTI

    Dr. Ahmet Cindioğlu ve ekibi tarafından gerçekleşen sünnet şöleninde sünnet çocuklarını ziyaret ederek hediyeler vererek onların gönüllerini alan Hendek Belediye başkanı İrfan Püsküllü’ye Sapanca Belediye başkanı  Doç.Dr. Aydın Yılmazer eşlik etti. Sünnet şöleninin ardından güreş alanına geçen heyet kıran kırana geçen güreşleri izlediler.

 

   BAŞKANIN ÇOCUK SEVGİSİ

   Selman dede güreş etkinliğini canlı olarak ekranlara taşıyan Tek Rumeli TV’ye konuk olan Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Güreşin ata sporu olduğuna dikkat çekerek her spor dalına olduğu gibi yağlı güreşlere de maddi ve manevi desteğinin artarak devam edeceğini ifade etti. Yaklaşık 2 yaşında  kıspet giydirilen  minik bir çocuğa sevgisini  kucağına alarak gösteren başkan Püsküllü, öptü ve hediye ikram etti. 

 

 

  GÜREŞÇİLERE MADALYA VE KUPALARI PROTOKOL ÜYELERİNCE VERİLDİ

    Güreş sever bir yandan değişik boylarda güreş yapan sporcuları alkışlarıyla destekleyip izlerlerken, müsabakalarını bitirip dereceye giren güreşçilere ödülleri Belediye başkanı İrfan Püsküllü ve etkinliğe katılan protokol üyelerince verildi.

 

   YENİ AĞA SELMAN SEVER ,AĞALIK BEDELİ 154.000 TL

   Selman dede güreşleri  2018  yılı ağalık seçimleri üç aday,  Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Ankara’lı iş adamı Yalçın Yeşilyurt ve ilçemizde konut alanında söz sahibi olan genç iş adamı ve  HENSA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selman sever katıldılar. Hendek Belediye başkanı irfan Püsküllü’nün 100 bin Tl ile açtığı ağalık açık artırmasını Hendekli iş adamı Selman Sever 154 bin Tl ile kazandı. 2018 Selman dede ağası Selman Sever baş güreşleri başlamadan önce yaptığı açıklama ile Kırkpınar’a doping olsun amacı ile başpehlivanlığı kazanacak sporcuya 1000 Tl ödül vermeyi taahhüt ederek  gelecek yıl yapılacak olan güreşlerde çok farklı bir ağalık yapacağının da sinyalini verdi. Yeni ağa Sever,  ağalık yarışması sonrasında yaptığı açıklamada güreş severlere teşekkür etti . 

 

 

RAKİBİNİ KAZ KANADI İLE YENEN AYKIRI, BAŞPEHLİVAN OLDU

Final güreşleri öncesi  Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü her iki güreşçinin ellerini kaldırarak başarılar diledi. Selman dede güreşlerinin en çok beklenileni başpehlivanlık güreşleri oldu. Hendek’imizin yetiştirdiği Kırkpınar başpehlivanlarından Süleyman Aykırı  Kocaeli  belediyesi adına güreşen Faruk  Akkoyun ile final yaptı. Yaklaşık yarım saat süren güreşte rakibini kaz kanadı oyunu ile yenen Süleyman Aykırı  2017 yılı Selman Dede yağlı Güreşleri Baş pehlivanı oldu. Şampiyonlara madalya ve kupalarının protokol üyelerince verilmesinin ardından toplu fotoğraf çekilmesi ile  etkinlikler sona erdi. 

NOT:Başpehlivanlık mücadelesini facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendek şafak adresinden izleyebilirsiniz.

AHMET ÇİLECİ - HENDEK

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?