bizimhendek.com
Advert
Advert
Advert

Hendek Belediye Meclisi tartışmalı geçti

Meclisin Temmuz ayı oturumu bugün yapıldı. 6 maddenin ele alındığı oturumda toplu konut tartışması yaşandı. Toplu konut alanı için kamu yararı kararının alınması, muhalefetin ret oyuna karşılık AK Partililerin oylarıyla meclisten geçti. Madde oylanırken Başkan Püsküllü ile MHP’li Ay arasında ‘Terbiyesiz’ atışması yaşandı

Hendek Belediye Meclisi tartışmalı geçti
Hendek Belediye Meclisi tartışmalı geçti
Bu içerik 985 kez okundu.

BAHADIR: DAR GELİRLİ FAYDALANSIN

MHP Grup Sözcüsü Hüdaverdi Bahadır, “Toplu konutlardan dar gelirli vatandaşların yararlanacağında hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Daha önce Hantek konutları yapıldı. Yaptığımız araştırmalarda dar gelirli olanların buradan faydalanamadığını tespit ettik. Bundan sonra yapılacak projelerden asgari ücretli dar gelirli olanların faydalanmasını talep ediyoruz”

AY’DAN ‘ARAZİ TOPLANDI’ İDDİASI

MHP’li Ahmet Ay: Yoksul vatandaşların konut edinmesine hiçbir diyeceğimiz yok. Ancak geçen ayki mecliste de söylediğimiz gibi AK Partili meclis üyeleri töhmet altındadır. Buraya yapılacak toplu konutlar, bir başkasının zamanında toplamış olduğu arazilerin değerini 15 kat daha arttıracaktır. Bunu belgelerle ispat edebilecek durumdayım. Ben olsam, bugün bu gündemi geri çeker, incelerim ve bu milletin hakkını yedirtmem. Evet, toplu konut yapılsın. Bizim MHP olarak da böyle bir projemiz vardı. Ancak, bugün Hantek konutlarının olduğu yerde o konutlar olmasa, orası 5 para etmez. Konutlar olduğu için 50 kat daha değer artıyor. Şuan konut arazisi yanında 275 dönüm birileri tarafından arazi toplanmış. Oraya konutlar yapıldığı an o arazi en az 50 kat yükselecektir. Orada vatandaşı korkutarak yerleri alındı. Araştırın, kim olduğunu bulamazsanız bir sonraki mecliste açıklayacağım. AK Partili meclis üyelerine sesleniyorum, gariban insanların yerlerini gasp edip değerlendiren insanlara faydanız olmasın.

SAKAL: KİM HAK YEDİYSE, AÇIKLAYIN

AK Partili Şenay Sakal: AK Partili meclis üyelerinin orada topladığı bir yer varsa açıklayın.  Ahmet Bey, siz avukatsınız. Mecliste, Hendek halkının hakkını yiyen biri varda siz de bunu söylemiyorsanız günahı vebali sizin olsun.

PÜSKÜLLÜ’DEN İDDİALARA YANIT

Belediye Başkanı İrfan Püsküllü: OSB’de ciddi anlamda işçi sıkıntısı var. Yani, asgari ücret ve üzerinde çalışacak vatandaşlarımızı konut edindirerek, fabrikalarda çalışacak işçi teminine de zemin hazırlamış olacağız. Biz bu projeyi planlarken daha çok sanayi ağırlıklı düşündük. Tabi buradan Hendek’te yaşayan vatandaşlarımız da yararlanacak. Çıkış noktamız bu. Oradaki yerler veya kişilerle ilgili bir durum yok. Daha önce Hantek örneği var. Biz o tarzı düşünmüyoruz. Mümkün olduğu kadar belediyeyi ve Himpaş’ı bu işin dışında tutarak Hendek’teki müteahhitlerle çalışmayı planlıyoruz. Bu para Hendek’te kalsın, Hendekli vatandaşlar yararlarsın. Biz bunun peşindeyiz. Söylendiği gibi ‘Orada daha önce alınmış…’ mışlı mişli yok. Hukuk devletinde yaşıyoruz. Eğer böyle bir vatandaşımızın yeri gasp edilmişse gider mahkemeye müracaat eder. Bizim toplu konut alanımız 136-150 dönüm civarındadır. Bu alana ilave etmek istediğimiz yerler vardı, vatandaş razı olmadı. Zaten Toprak Kurulu da sadece belediyeye ait alan için planlamaya izin veriyor. Geri kalan alanlar için planlama yok. Şuan sadece Hendek Belediyesi’ne ait olan yerde toplu konut olacak. Bunu da meclis olarak ortak akılla yürütmeyi arzu ediyoruz. Geçmişe dair mışlı mişli konuşmalar bu meclis çatısı altında yakışmaz.  İlla rant oluyordur. Mesela Yenimahalle’de daha önce 50 lira 100 lira olan yerlerin şuan 500 liraya çıktığı görülüyor. Bu bir anlamda Hendek adına sevindiricidir. Hendek değerleniyor. Geçen yıl 2 bin 500’e yakın konut ruhsatı kestik. Bu da ilçemiz adına gurur vericidir.

KARŞILIKLI ‘TERBİYESİZ’ ATIŞMASI

Toplu Konut Alanı ile ilgili kamu yararı kararı, AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edilirken, MHP’li Ahmet Ay kararı alkışla protesto etti. Ay’ın tutumuna sinirlenen Başkan Püsküllü, “Şov yapma Ahmet Bey, çok ayıp. Hiç yakışmıyor size. Temsil ettiğiniz partinize, yanında oturduğunuz arkadaşınıza terbiyesizlik yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı. MHP’li Ay ise “Ben eleştiri hakkımı kullanıyorum. Bana terbiyesiz diyemezsin. Dava açacağım. Özür dileyin. O lafı misliyle iade ediyorum” şeklinde konuştu. Tartışma meclis üyelerinin araya girmesiyle yatıştı.

…VE TERMİNAL BÜYÜKŞEHİR’DE

İmarla ilgili maddelerin yanı sıra yeni terminalin akıbetiyle ilgili karar ise oy birliğiyle alındı. Yolcu terminali işletme ve işlettirme yetkisi Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Ayrıca terminal binası da aylık 15 bin TL’ye Büyükşehir Belediyesi’ne kiralandı. Terminalle ilgili tasarruf yetkisi tamamen Büyükşehir’e verilmiş oldu. Serkan KÖSE / Ahmet ÇİLECİ

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
HENDEK’TE AĞAÇLAR BUDANIYOR
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?
Yönetmelik ne diyor,Hendek Belediye'si ne yapıyor?